Blog

YÜRÜYEN KÖŞK

0

“Yalova benim kentimdir” -Mustafa Kemal Atatürk 

Tarihin ders alınması gereken yapılarından olan YÜRÜYEN KÖŞK’ün hikayesi. 

Atatürk, 21 Ağustos 1929 tarihinde İstanbul ‘dan Bursa’ya gitmek üzere yola çıkar. Ertuğrul yatıyla Yalova açıklarından geçerken sahilde gördüğü ulu çınar ağacı O’nu çok etkiler. Tekneyle kıyıya çıkıp ağacın gölgesinde bir süre oturan Atatürk, bu heybetli çınar yanına kendisi için küçük bir ev yapılmasını ister. Hemen çalışmalara başlanır ve 27 günde binanın yapımı tamamlanır. Tarih 12 Eylül 1929’dur. Çınarın gölgesine yaslanmış ahşap iki katlı mütevazi ev artık Ata’sını misafir etmeye hazırdır. 

Atatürk’ün zihninde canlandırdığı tablo tamamlanmıştır. 13 Eylül 1929 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde “Gazi Hazretlerinin Yalova Millet Çiftliği’nde inşa edilen köşkü ikmal edilmiştir” şeklinde konuyla ilgili bir haber yer almıştır.  

Mustafa Kemal Atatürk’ün sırtını yaslayarak özel fincanında kahvesini yudumladığı çınar ağacının dalları tam bir yıl sonra bu köşkün çatısına kadar ulaşır. Ağacın dallarının köşke zarar vermesi ihtimaline karşı kesilmesi gerektiği kendisine söylendiğinde bir süre düşünür ve “Ağacın dalı kesilmeyecek, köşk biraz ileriye alınacak.” diye emreder. “Nasıl olur Paşam, bu mümkün değil!” itirazlarına karşılık çözüm yine Atatürk’ten gelir.Görevi İstanbul Belediyesi’ne intikal ettirir. Belediye sorumluluğu üstlenir. 

Başlatılan çalışma ile bina çevresi temel seviyesine kadar kazılır ve temelin altına İstanbul’dan getirilen tramvay rayları yerleştirilir. Santim santim yapılan çalışmalar sonucunda raylar üzerine oturtulan bina için artık kaydırılma işlemi aşamasına gelinmiştir. 

Sıcak bir yaz akşamında Atatürk ile birlikte kardeşi Makbule Atadan, Vali Vekili Muhittin Bey, Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Yunus Nadi nezaretinde bina 4.80 metre civarında kaydırılır. Bu olağanüstü ve riskli iş 10 Ağustos 1930 tarihinde tamamlanır ve ulu çınar ağacı da kesilmekten kurtulur. 

O günden itibaren köşkün adı “YÜRÜYEN KÖŞK” olur.

Atatürk bu köşke 1930-1937 yılları arasında defalarca gelip gider.  

Köşkün kaydırılması olayı 10 Ağustos 1930 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde şu şekilde yer alır: “Gazi Hazretlerinin köşkü nakledildi. Gazi Hazretlerinin Yalova’daki köşkünün yürütülme ameliyesi dün muvaffakiyetle icra ve ikmal edilmiştir. Kendileri de bu ameliyeye bizzat nezaret etmişlerdir.” 

Gazetedeki bu haberi okuyanlar bu olayın tarihte ne ifade ettiğine belki bir anlam veremediler. Belki de çınar ağacının bir metrelik dalının kesilmemesi için bir köşkün kaydırılmasını hayretle karşıladılar. Çünkü o devirde ne ozon tabakasının delinmesi vardı, ne küresel kirlilik, ne asit yağmurları, ne orman katliamı. 

Doğayı ve çevreyi koruma düşüncesi, dünyada hiçbir ülkenin, hiçbir devlet başkanının gündeminde yoktu. GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, sadece bir ülkenin kurtarıcısı, milletini özgürlüğe, bağımsızlığa kavuşturmak için mücadele veren asil komutanı değil bir karış toprağını, bir tutam yeşilini bile koruyan tek liderdi.  

Köşk, 2006 yılında, Yalova Belediyesi tarafından restorasyonu yapılarak ziyaretçilere açılmıştır. Yalova Belediyesi tarafından şehir merkezinden köşke kadar ücretsiz servis kaldırılıyor.

Müze, pazartesi günleri hariç her gün 09:00 ve 17:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.  
Müze Giriş Ücreti: Kişi Başı 2,00 ₺, Öğrenci 1,00 ₺ , 0-6 yaş, Şehit yakınları, Gaziler ve 65 yaş üstü ücretsiz.

BAHAR SÖYLEŞİLERİ’19

Previous article

KWORKS – Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog