Tavsiyeler

Tatilinizi Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 15 Tavsiye

0

Finallerin atlatıldığı,havaların ısınmaya başladığı, bütünlemeye kalacak mıyız geçecek miyiz diye düşündüğümüz yaz ayları geldi çattı. Burada bahsedeceğimiz tavsiyeler bu yaz hem eğleneyim hem de kendimi geliştireyim diyenler için. Bu yaz kendimizin yeni bir versiyonunu oluşturmak , farklılıkları denemek, eğlenirken öğrenmek için yeni bir dönem başlıyor. Tavsiyelerin hepsini yapmaya çalışırsanız ortaya karmaşıklık çıkabilir ve büyük ihtimal hiçbirini gerçekleştiremeyebilirsiniz. Bu yüzden size uygun olan maddeleri seçip uygun olmayanları da kendinize uygun hale getirebilirsiniz.

Keyifli okumalar …

 Kendinize Söz Verin

Karar vermeye , plan yapmaya başlamadan  önce yapılacak ilk hareket kendimize söz vermek . Şu üç aylık süre içinde ilk adım olarak kendimizle challange yapacağız. Challange istenilen her konuda , kendimize katmak istediğimiz her konu da olabilir.  Bu üç aylık süre geçtiği zaman ne kadar ilerlediğimizi  görüp, yeni versiyonumuza dönüşmenin tadıyla kendimize olan saygımız artacak . Onaylanma ihtiyacımız karşılanmış olacak. Hem de bunu kendi kendimize yapacağız. Bunun sayesinde ruhsal motivasyonumuz da yükselecek.

Uyku Düzeninizi Oluşturun

Malum yaz gelince, geç saatlere kadar dışarıda olabiliyoruz. Uyku düzenimiz de uyku saatlerimizde sekteye uğrayabiliyor. Bu saatler değişkenlik gösterebilir fakat uyku düzenimizi sabit tutmalıyız. Normal bir insanın uyku süresi 6-8 saat arasında değişebiliyor. Siz kendinize göre bunu ayarlamalısınız. İstisnalar haricinde daha az uyku daha çok yaşam.

Tembellikten Özgürleşin

Her kişide görülen temel problemlerden biri de tembellik. Birçok yapılacak iş vardır fakat sizin gün bitene kadar canınız sıkılır, yapacak hiçbir şey yokmuş gibi gelir ve hiçbir şeyi halletmemiş olursunuz. Tembellikten özgürleşmek için pomodoro tekniğini kullanabilirsiniz. Tembellikten özgürleşerek planlarımızı gerçekleştirmenin önündeki  en büyük engeli atlamış olacağız.

Kitap Okuyun

Bu maddeyi tavsiye veren yazılar içinde birçok kez görmüşsünüzdür. Evet klasikleşti fakat bize değer katacak,
düşünceyi besleyen, geliştiren ve çabuklaştıran ana kaynaklardan biridir kitap. Aynı zamanda iletişim becerilerimizi geliştirmemizi sağlayacak ve kendinizi daha iyi ifade etmenize yardımcı olacak. Neyi okuduğunuzun, hangi tür okuduğunuzun önemi yok . Yeter ki okuyun .

Göz Detoxu

İzleyin. Buradaki izleyin demekten kastımız yabancı diziler ya da televizyon programları değil. Bunları kışın yeterince izledik ve izlemeye devam ediyoruz. Önemli olan kendinize yeni şeyler katacak daha önce hiç izlemediğiniz şeyler izlemek.

Örneğin belgesel, TedTalks, kişisel gelişim-motivasyon filmleri. (Girişimci adaylarının izlemesi gereken filmleri sizin için derledik https://fikirdengirisime.com/girisimci-adaylarinin-izlemesi-gereken-filmler/)

Kulak Detoxu

Gözlerimizi arındırdığımız gibi kulaklarımızı da arındıracağız. Dinleyeceğiz ama ne dinleyeceğiz? Kulağımıza yeni sesleri tanıtacağız. Hayal kurmak üzerine dinleyeceğiz, sosyal girişim üzerine dinleyeceğiz…

Örneğin sosyal podcastler… (hayal satıcısı DreamsTalk kurucusu Semih Yalman, Eray Erdoğan 5 kişi podcast)

Beslenme Detoxu

Yazın gelmesiyle birlikte iştah kapıları, fast food tüketim kapıları açılıyor . Beslenme düzenini kilo vermek için değil; sağlıklı, kaliteli, uzun bir yaşam için yapıyoruz. Fast food tüketimini en aza indirerek, paketli gıda tüketimini azaltarak ve yazın yediğimiz paket dondurmalar yerine açık dondurma tercih ederek işe başlayabiliriz. Bu sıcak günlerde su tüketimine de dikkat etmek gerek. Ne demişler sağlıklı vücut, sağlıklı kafa.

Spor Yapın

Yaz aylarında genellikle hepimiz yüzerek hareket etmiş oluyoruz. Bunun yanında sabah erken saatlerde, kahvaltı etmeden önce yapılan egzersiz de çok etkili bir spor olabilir. Sebebi ise vücudun yağ depolarından enerji harcatması. Bunlar dışında sevdiğiniz ya da denemek istediğiniz yeni bir sporu deneyimleyebilirsiniz . Bu madde tamamen size kalmış.

Seyahat Edin

İster yurt dışı olsun, ister yurt içi evden dışarı çıkmak her zaman insana iyi hissettirir. O zaman yaşadığınızı,  varolduğunuzu anlarsınız . Evde oturmaktan, yalnız kalmaktan özgürleşeceğiz bu yaz. Farklı ülkeler şehirler,semtler,mekanlar görüp, yeni insanlar tanıyacağız. Mümkünse on yeni insanla tanışıp, içlerinden üç kişiyle iletişimimizi devam ettirebiliriz. Döviz fiyatlarının yüksek olduğu şu zaman da yurt dışına çıkmak zor diye düşünebilirsiniz. Fakat Türkiye’de on gün yapacağınız tatili yurt dışında beş gün yapabilirsiniz ya da yaşadığınız şehrin sokaklarında bir keşfe çıkabilirsiniz.

Saksıda Bir Şey Yetiştirin

Evcil hayvan da sahiplenebilirsiniz balkonunuzda bir şeyler de yetiştirebilirsiniz. Yeter ki bir şeylerin sorumluluğunu almayı öğrenin .

Dil Öğrenin

Yabancı dizi izlemeyi seviyorsanız dil öğrenmeyi bununla birleştirebilirsiniz. Her gün kendinize hedef koyarak azar azar ilerlediğinizde üç aylık süre içinde seviyenizi bir hayli ilerletebilirsiniz. Bunun için küçük hedeflerle başlayın. Telefon uygulamalarından ve Youtube’dan yardım alabilir, hikayesini ezbere bildiğiniz kitapların yabancı dil seviyenize uygun olanlarını okumaya çalışabilirsiniz.

Ya çalış ya gönüllü ol ya da her ikisini de yap

Yeni bir işte çalışmak , tecrübe sahibi olmak , orada yeni insanlarla çalışmak , bir şeyler satmayı öğrenmek , birilerine toplum için yardım etmek hem zevkli hem de kendimizin üst versiyonu olmak için gereklidir. En önemlisi de kendi paranı kazanmaktan daha tatmin edici bir şey yoktur.

Kendi Otobiyografinizi Yazın

Kendi hayatınızı yazacaksınız. Çocukluktan bugüne kadar yaşadığınız her şeyi tüm realitesiyle birlikte uzatmadan günümüze kadar yazacaksınız. Daha sonra şu anda bulunduğunuz noktadan ötesini olmak istediğiniz şekliyle yazacaksınız (örneğin; 5 yıllık özgelecek, kariyer planı) ve bunu yaptıktan sonra içinizi muhteşem bir huzur kaplayacak. Daha sonra yazdığınız otobiyografiyi yanınızda taşıyın ki ihtiyacınız olduğunda , motivasyonunuz düştüğünde size sizi hatırlatsın.

Yetkinlik Geliştirin

Karmaşık problem çözme, kritik düşünme, yaratıcılık, insan yönetimi, takım çalışması, duygusal zeka… Dünya Ekonomik Forumu’na göre 2020’nin bizden beklediği yetkinliklerden birkaçı. Bu yetkinliklere sahip olmanız sizi hayatınızın her alanında ön plana çıkaracak.

Oyun Öğrenin

Santranç ve Go oyunu gibi zihinsel kaslarınızı geliştirecek oyunlar öğrenin. Bu oyunları oynarken stratejik mantığınızı geliştirip, hayata ve insanlara farklı bakış açılarıyla bakabilmeyi öğreneceksiniz.

“En büyük motivasyonum mu? Kendime karşı sürekli meydan okumak. Ben hayatı hiç alamadığım uzun bir üniversite eğitimi olarak görüyorum – her gün yeni bir şey öğreniyorum.” -Richard Branson

Merve Gör

Geleceğin Kadın Liderleri

Previous article

TÜBİTAK-BİGG

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler