Blog

WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı?

0

Whatsapp Ekim 2019’da açıkladığı rakamlara göre en çok kullanıcıya sahip uygulama oldu.

Önceki yıllarda yapılan araştırmalara göre en popüler sosyal medya unvanı Facebook’a aitti. Fakat son yayınlanan raporlara göre bu unvan artık WhatsApp’a ait.

Whatsapp’ı telefonunda aktif olarak kullananların, 49 milyon 900 bin olan toplam mobil kullanıcı sayısına oranı ise %87,1.

1.5 Milyar aylık kullanıcı sayısına ulaşan Whatsapp’ın Türkiye kullanıcı sayısı da oldukça yüksek. Tam 43 milyon 464 bin.

Peki WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı?

2014 yılında Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’in 19 milyar dolara satın aldığı WhatsApp’ın arkasında ilham dolu bir başarı hikayesi var.

WhatsApp’ın ortak kurucusu Jan Koum, Kiev de bir köyde doğdu. Annesi ile birlikte 16 yaşında California’ya taşındı. Amerika’ya geldiklerinde küçük bir dairede hayata tutunmaya çalıştılar. Jan Koum ailesine maddi yardımda bulunabilmek için bir bakkalda işe girdi.

Daha sonra Jan Koum kendi kendine programlama öğrenmeye başladı ve San Jose Üniversitesi’nde eğitim aldı. Sonunda Yahoo ‘da mühendis olarak işe girdi ve burada WhatsApp’ın diğer kurucusu Brian Acton ile tanıştı. İkili uzun süre birlikte çalıştı. Beraber başarısız birçok adım attılar ve nihayetinde WhatsApp’ı yarattılar. (2010) İsim olarak Jan tarafından ortaya atılan Whatsapp, ilk olarak iPhone telefonlar için yayınlanmaya başladı. Daha sonra Blackberry sürümü yayınlandı. İlk geliştirilen Whatsapp sürekli çökmeye ve takılmaya başladığında uygulamayı sadece kendileri ve yakın çevreleri kullanıyordu. Brian Acton, “Şu an bundan vazgeçersen çok büyük bir salaksın demektir. Kendine birkaç ay daha şans tanı.” diyerek WhatsApp’dan vazgeçmeden devam etmiştir.

Asla reklam koymama, iyi bir kullanıcı deneyimi ve özel bilgileri güvende tutma hedefleriyle çıktıkları yolda 2011 yılında 8 milyon dolar yatırım aldılar. 2013 yılında ise 50 milyon dolar yatırım aldılar ve şirket değeri 1.5 milyar dolar olarak değerlendirildi.

Kısa zamanda büyük bir popülariteye ulaşan WhatsApp, günümüzde dünyada kayıtlı kullanıcı sayısı en yüksek olan siber hizmetler arasında!

Jan Koum’a göre Whatsapp’ın başarısında kullanıcıların aktif olması büyük bir öneme sahip. Genç girişimci Jan Koum bu konuda: “Kayıtlı kullanıcı ile aktif kullanıcı arasındaki fark Ferrari 250 GTO ile kaykay arasındaki fark gibidir.” diyor.

Ezgi Sincer

Girişim Fikirlerinize Yardımcı Olacak 10 Kitap

Previous article

Kültürün, Sanatın ve Girişimciliğin Buluşma Noktası: MZV Gençlik Zirvesi

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Blog