Blog

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

0

Üniversite tercihlerinizi yaptınız ve sonuçların açıklanmasıyla her biriniz birer üniversiteye kayıt oldunuz. Artık bir üniversitelisin! Aramıza Hoş geldin! Her şey şimdi başlıyor…Şimdi size tüm ülkede diğer mezunlardan bir adım öne çıkacağınız, fark yaratacağınızı düşündüğüm birkaç tavsiye vereceğim.

1) Birinci Kural öncelikle her şeyi üniversiteden beklememelisiniz. Üniversiteler müfredat içerikli çalışır. İnisiyatif almalısınız. Üniversite dönemini sadece ders çalışarak geçirirseniz iyi bir mezun olabilirsiniz. Farklı bir mezun olabilmek için üniversitenin ve şehrin tüm sosyal olanaklarından yararlanmanız gerekiyor.

2) Hangi müfredata yerleşmiş olursanız olun sadece o bölümle sınırlı kalmayın. İlgi duyduğunuz diğer seçmeli dersleri de alın. Hatta farklı bölümlere yandal veya çit anadal programlarından da yararlanabilirsiniz.

3) Günümüzde disiplinlerarası iş birliği yapanlar başarılı olacak. Şöyle ki bir mühendisin psikoloji bilgisi bilmesi ya da bir sosyoloğun veri analizi bilmesi makul. Şunu biliyoruz ki gelecek çok disiplinli.

4) Üniversitede geçireceğiniz zaman boyunca beceri geliştirmenizde fayda var. Özellikle iletişim, iş birliği, yaratıcılık, zaman yönetimi, araştırma, inceleme, analiz gibi yetkinlikler edinmelisiniz. Bunları en iyi kulüp veya grup çalışmaları içerisinde geliştirebilirsiniz.

5) Artık Dünyanın dili İngilizce. Mutlaka öğrenmelisiniz. Hatta bunun yanında ikinci bir yabancı dilde öğrenebilirsiniz.

6) Üniversite boyunca stajlar size oldukça fayda sağlayacak. Fakat üniversitenin size sağladığı stajlarla yeterli kalmayın. Kendinizde staj, gözlem yapacağınız kurumlar bulun. Startuplar ve kuluçka merkezleri çok iyi deneyimleme fırsatları yaratacaktır.

7) Yurt dışı deneyimleme şansı yaratın Erasmus gibi proglamlardan yararlanabilirsiniz. Olmazsa work and travel fırsatıyla gidip deneyebilirsiniz.

8) Mutlaka en az iki öğrenci kulübüne üye olun ve bir takım sporu yapın. Öğrenci kulüpleri ve takım sporları takım çalışması, stres yönetimi, zaman yönetimi, planlama gibi yetkinlikleri geliştirdikleri gibi gelecekte daha da önem kazanacak olan duygusal zekanızı, ilişki ve duyguları yönetme becerilerinizi (ve tabii arkadaş çevrenizi) de geliştirecektir.

9) Hobilerinizi ihmal etmeyin kendinize özel zamanlar ayırın.

10) Her fırsatta hem seçmiş olduğunuz alan ile ilgili hem de ilgi alanlarınız ile ilgili konferanslara ve atölyelere katılın; ilgilendiğiniz dergileri, web sitelerini takip edin.

11) Mutlaka ama mutlaka kitap okuyun, ilham veren konuşmalar dinleyin.

12) Bir kariyer alternatifi olarak girişimciliği de düşünün. Girişimcilik etkinliklerine katılın, yeni girişimleri takip edin, girişimcilik kitapları okuyun, kendi işinizi kurmaya kafa yorun.  Risk almaktan korkmayın, başarısızlığın eşsiz bir deneyim olduğunu unutmayın.

13) Üniversiteyi erken başlamak ya da geç bitirmek önemli değil. Önemli olan sizin bu süreçte kendinizi nasıl ve ne kadar geliştirebildiğiniz. Etrafa daha anlamlı bakın ve başınızın üstünde dolaşan şans füzelerini yakalamaya çalışın.

  Bu tavsiyelerimi uygulamaya koyarsanız eğer farklı bir mezun olabileceksiniz. Hatta o hayalinizdeki aranan iş için aranan kişi siz olabilirsiniz. Kendinizi daha iyi tanıyacaksınız, işe yaramanın tadını almış olacaksınız, farklı dünyaları deneyimlemiş olacaksınız ve en önemlisi kendi kendinizi yönetmeyi öğrenmiş olacaksınız.

Umarım her şey gönlünüzce olur.

 

 

 

 

Sinem Ruşen

En Doğru Kararı Verebilmenizi Sağlayan 10 / 10 / 10 KURALI

Previous article

Online Eğitim Platformları

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog