Tavsiyeler

Turkcell Geleceği Yazanlar

0

“Günümüzde alfabeyi, yazı yazmayı bilmek ne kadar sıradan ise yakın gelecekte de kodlama dillerini bilmek o kadar sıradan olacak. Şu an nasıl ki insanlar birbirlerine okuma yazma biliyor musun? diye sormuyor, herkes birbirinin biliyor olduğunu kabul ediyorsa yakın gelecekte de kimse birbirine kodlama biliyor musun? diye sormayacak, karşısındakinin biliyor olduğunu kabul edecek.”

Yukarda gördüğünüz cümleler günümüz bilim insanlarının yakın gelecek ön görülerine ait. Bundan fazla değil, yaklaşık 5-10 yıl sonra eğitim sistemlerimizin içine kodlama dillerinin entegre edilmesi ön görülüyor ve buradan anlayabileceğimiz üzere hangi meslekle ilgileniyor olduğunuz fark etmeksizin kodlama dilleri hayatımızın her alanında yer alacak. Tıp sektörünün kontrol ve otomasyon mühendislerine yakınlaşmaya başlaması ile tıp doktorlarının otonom sistemleri en iyi şekilde kullanan, teknolojinin sağlık sektörüne en iyi şekilde entegre edilmesini sağlayan kişi olması beklenecek. Bu yüzden şimdiden kodlama eğitimleri almaya başlamalısınız.

Udemy, Coursera, Udacity gibi platformlarda yazılımın her alanıyla ilgili sizi başlangıç seviyesinden ileri seviyelere kadar çıkaracak kurslar yer alıyor fakat Turkcell kurduğu “Geleceği Yazanlar” adlı platform üzerinden tüm kodlama kurslarını ücretsiz olarak bizlere sunuyor. Özellikle sıfırdan başlayacak olanlar ve hangi dilde, alanda ilerleyeceğine henüz karar vermemiş olanlar için “Geleceği Yazanlar” çok büyük bir fırsat, bu fırsatı kaçırmamanızı tavsiye ederiz.

https://gelecegiyazanlar.turkcell.com.tr/

“Geleceği Yazanlar” platformu üzerinde mobil uygulama, web sitesi, oyun, veri tabanı gibi programlama alanlarının yanında veri bilimi, siber güvenlik gibi uzmanlaşabileceğiniz farklı alanlardan da kurslar yer alıyor. Ben, bu programdaki veri bilimi kursunun eğitmeni Mustafa Vahit Keskin’den daha önce veri bilimi kursu almıştım. Kendisi veri bilimi alanında oldukça uzman, başarılı bir eğitmen. Kurmuş olduğu “Veri Bilimi Okulu” adlı girişim üzerinden 100.000’den fazla öğrenciye ulaşmayı başardı.

Veri bilimi, günümüz şirketlerinin en ihtiyaç duyduğu ve günümüzün en çok yükselen iş alanlarından biri.  Şirketler durum analizlerinde, gelecek stratejilerinin belirlenmesinde büyük ölçüde veri bilimcilerden yararlanıyor. Veri bilimci deyince tam olarak bir şirkette veri bilimcinin hangi rolü üstlendiği zihninizde canlanmamış olabilir. Şimdi, bunu açıklamaya çalışalım:

Veri Bilimcinin Bir Şirketteki Rolü

Diyelim ki bir e-ticaret siteniz var ve bir kişi kaydolurken bisikletçi olduğunu belirtti. Siteden yaptığı bir alışverişte muz, suluk, salata aldı. Daha sonra siteye kaydolan diğer bir bisikletçi siteye girip suluk aldığında ona muz, salata vb. reklamları çıkar. Bu süreci yürüten ve kişiye özel reklamların çıkmasını sağlayan kişiler, veri bilimciler. Burada yaptığı iş ilk kullanıcıdan aldığı verileri analiz edip uyuşan kriterler doğrultusunda ikinci kullanıcıya reklamlar sunmaktı. Bu, günümüz şirketlerinin en yaygın olarak kullandığı pazarlama stratejilerinden biridir.

Turkcell Akademi

Aslında “Geleceği Yazanlar” programı Turkcell Akademi’nin sadece yazılım alanında özelleşmiş halidir. Turkcell Akademi platformu üzerinde kişisel gelişim, finans, pazarlama, İngilizce eğitimlerinin yanında “Engelsiz Yaşam Eğitimleri” başlığı altında tüm engelli bireylerin gelişimine katkı sunacak eğitimler yer alıyor. Ayrıca girişimcilik ve inovasyon başlığı altındaki içeriklerde girişimcilik hikayeleri ve girişimcilik eğitimi üzerine yüklenmiş videolara ulaşabilirsiniz.

http://www.turkcellakademi.com/

Eren Sincer

21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı – YetGen

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler