Tavsiyeler

TÜBİTAK-BİGG

0

2012-2015 yılları arasında 1512 olarak bilinen program 2015 yılında isim ve içerik değişikliği ile yeniden programlandı ve 2015 yılından bu yana Bireysel Genç Girişim Programı olarak devam etmekte.  

BİGG NEDİR ?

TÜBİTAK tarafından girişimcilerin teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerini, ticari değeri yüksek ürün ve hizmetlere dönüştürebilmeleri, katma değer ve nitelikli istihdam oluşturabilmeleri için, fikir aşamasından pazara kadar olan faaliyetlerinin desteklenmesinin amaçlandığı bir destek programıdır. Girişimcilik ekosisteminin büyümesini, gelişmesini hedefleyen BİGG girişimcilere destek verecek başka kuruluşları da bünyesinde topladı.

Süreç Nasıl İşliyor?

Program 2 aşamadan oluşuyor.

1.Aşama: TÜBİTAK tarafından belirlenen BİGG Uygulayıcı Kuruluşları tarafından sağlanmakta. Uygulayıcı kuruluşlar iş fikrinizi değerlendiriyor ve birçok ilde girişim kampları, eğitimler, mentorluk ve kuluçkalık gibi fikrinizi iş planı haline dönüştürmenize yardımcı olacak hizmetler sağlıyor. Bu hizmetler sonrasında uygulayıcı kuruluşlara iş planı sunuyorsunuz. Ön eleme olan bu sunumda hangi soruna yöneldiğinizi, çözümünüzü , pazarınızı ve pazar büyüklüğünüzü tüm detaylarıyla fakat kısa sürede anlatmanız gerekiyor. Uygulayıcı kuruluşlar tarafından iş planı onaylanan girişimciler, iş planlarını TÜBİTAK’a sunmaya hak kazanıyor.

2.Aşama: TÜBİTAK sunumu. TÜBİTAK sunumunda iş fikrinizi tüm detaylarıyla anlatmalı, hibeyi nasıl harcayacağınızı, harcayacağınız hususlar için ne kadar hibeye ihtiyacınız olduğunu çok net ifade etmelisiniz. Sunum öncesi uygulayıcı kuruluşlardan bir eğitim daha alıyor ve 5 dakikayı aşmayacak şekilde tüm detaylardan bahsederek provalar yapıyorsunuz.

Ve her şey yolunda gittiyse şirketinizi kurmaya hazırsınız!

Başarılı olan girişimcilere Teknokent bünyesinde şirket kurulması sağlanarak kuluçka merkezinde ücretsiz ofis temin ediliyor. Şirketi kurmanız ile birlikte teknik ve danışmanlık desteği devam ediyor.


Başarısız oldum diye üzülmeyin! Başarısız olan girişimciler, iş fikirlerine yatırımcı buldukları takdirde İstanbul Teknokent Kuluçka Merkezi’nde şirket kurabiliyor.

Kimler Başvurabilir ?

  • Teknolojik ve yenilikçi iş fikrine sahip olanlar
  • Örgün öğrenim veren üniversitelerin herhangi bir lisans programından bir yıl içinde mezun olabilecek durumdaki öğrenciler
  • Yüksek lisans veya doktora öğrencileri
  • Lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinden birini ön başvuru tarihinden en çok 10 yıl önce almış kişiler
  • Herhangi bir şirkete ortak olmamış olmak (Şahıs, Limited veya Anonim şirket ortaklığı)
  • Daha önce Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Tekno Girişim ya da TÜBİTAK’ın 1512 Programı’ndan destek almamış olmak
  • BiGG Programına başvuru sahibinin yukarıda belirtilen kriterlere uyması gerekmektedir. Başvuru sahibi dışındaki diğer takım üyelerinin bu kriterlere uyması zorunlu değildir.

BİGG 2012-2018 yılları arasında geri ödemesiz 115 milyon, toplamda ise 175 milyon destek sağladı.

Bir sonraki başvuru 10 HAZİRAN! https://www.inventist.gen.tr/basvuru http://bigg.inventist.gen.tr/

Ezgi Sincer

Tatilinizi Verimli Geçirmenizi Sağlayacak 15 Tavsiye

Previous article

YENİBİRLİDER DERNEĞİ

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Tavsiyeler