Tavsiyeler

THE SOCIAL NETWORK

0

Sosyal Ağ, 2010 yapımı David Fincher imzalı başrollerini Jesse Eisenberg ve Andrew Garfield’ın paylaştığı, Justin Timberlake,Armie Hammer gibi oyuncuların yer aldığı 3 Oscar ödüllü ABD filmidir.

“You don’t get to 500 million friends without making a few enemies.” “Birkaç düşman edinmeden,500 milyon arkadaş kazanamazsın.”

Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün öyküsü… 

Bir sitenin doğuşuna, gelişimine ve Zuckerberg‘ün “facemash.com” ile başlayıp “thefacebook.com” ile devam ettiği girişimcilik yolculuğuna tanık oluyorsunuz. 

Harvard’da öğrenci olan Zuckerberg, ilk olarak okulun güzel kızlarının karşılaştırıldığı facemash.com sitesini kuruyor. Fakat bu fotoğrafları elde etmek için okulun veri tabanını hacklemesi dolayısıyla disiplin kuruluna verilince, okulu bırakmak zorunda kalıyor. Daha sonra Harvard öğrencilerini bir sosyal paylaşım ağında buluşturmak için thefacebook.com’u kuruyor. 2004 yılında thefacebook olarak başlayan site, Napster’in kurusucu ve daha sonra da Facebook’un ortağı olan Sean Parker’ın önerisiyle günümüz adıyla Facebook’a dönüşüyor.

Fikrinin çalıntı olduğunun iddia edilmesi sebebiyle yaşadığı hukuki süreçleri, ilk ortağı ve başlangıçta Facebook’un finans müdürü olarak bilinen yakın arkadaşı Eduardo Saverin ile yaşadıklarını anlatan ilham verici bir film. 

Facebook günümüzde hala en fazla üye olunan ve ziyaret edilen siteler arasında ve Mark Zuckerberg ise dünyanın en zenginleri arasındadır. Bu zorlu ve birçok adli süreçle dolu kuruluş hikayesini izlemenizi tavsiye ederim. 

IMDb: 7.7 https://www.imdb.com/title/tt1285016/

Ezgi Sincer

TurkishWIN – GENÇ KADIN KARİYER GÜNÜ

Previous article

KENAN GÜLER – Güler Dinamik Kurucusu

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler