Blog

StartUp’ta Staj Yapmak

0

Neden StartUp’ta staj yapmalıyım?

Günümüz iş dünyasında rekabet gittikçe kızışıyor. Artık deneyim olmadan iş bulmak imkansız denecek kadar zor. İşverenler, üniversiteden daha yeni mezun olmuş gençlerin bile 2-3 farklı yerde staj deneyimi olup olmadığına bakıyorlar. Hal böyle olunca, bir işe başvururken yüzlerce kişi arasından sivrilmek gerekiyor. Bu zor şartlarda kendimizi farklı kılmanın en iyi yolu StartUplarda staj yapmak…

StartUp, sıfır noktasından işe başlayan bir şirket için kullanılan terim, başlangıç, yeni girişimcilik anlamlarına geliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi yeni kurulmuş bir firmanın ücretsiz çalışacak bir “ekip arkadaşı”na çok ihtiyacı oluyor. Böyle bir şirkette staja başladığınızda bir şirketin nasıl kurulduğunu, (ve şanslıysanız) nasıl büyüdüğünü yakından tecrübe etmiş oluyorsunuz. Örneğin sabah dijital pazarlama işlerini yaparken akşam depoda ürün kontrol edebiliyorsunuz. Doğal olarak birçok iş hakkında bilgi sahibi olup kendinizi özel kurumlara göre çok daha fazla geliştirme şansı yakalıyorsunuz.

Bir StartUp firmanın en büyük artılarından biri kurumsalın sıkıcılığından, özel şirketlerin stresinden uzak olmasıdır. Yeni kurulmuş bir şirket çok daha dinamik, heyecan verici, özgür ve samimidir. Normalde bir şirketin CEO’suyla belki de karşılaşmazken, StartUp firmada dirsek dirseğe çalışırsınız. Her sabah kravat ütülemek, ayakkabı fırçalamak zorunda kalmazsınız. Orada bir stajyerden ziyade ekip arkadaşı olursunuz.

StartUp’ta Staj Yapmak Bana Ne Kazandırır?

Yeni kurulmuş firmanın stajyer olacak kişide aradığı özellik deneyim, yetenek, donanım değil, “inanç”tır. Sizden onlarla birlikte bir hayalin peşinden koşmanızı, inanmanızı bekledikleri gibi, onlar da size inanır ve güvenirler. Dolayısıyla yetkin olmadığınız konularda bile ciddi sorumluluklar alır, her alanda kendinizi geliştirirsiniz. Bu sayede başarmışlık hissiyle kendinize olan güveniniz artar.

Bir girişim fikriniz, şirket kurma hayaliniz varsa, neyin nasıl yapıldığını öğrenir, hataları ve doğruları görür, sıfırdan başarıya ulaşma konusunda önemli bir tecrübe kazanırsınız. StartUp firmada çalışmanın en büyük kazançlarından biri de networkingdir. Girişimcilik ekosistemine dahil olan söz sahibi yöneticilerle, yatırımcılarla ve mentorlarla tanışma şansına sahip olursunuz. Hatta depoda çalışırken ayrılıp kendi şirketini kuran, iki girişimi batırıp üçüncüsünü açmaya hazırlanan insanlar da görebilirsiniz.

Fark etmeseniz bile topluluk önünde konuşma yeteneği, sorunlara hızlı çözüm getirme, olaylar farkı bir bakış açısıyla yaklaşma gibi özellikler kazanacaksınız. Kısaca StartUp kuruluş ufkunuzu açan, tecrübe ve donanım katan unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Nasıl StartUplarda Staj Yapabilirim?

Startuplarda staj yapmak istiyorsanız aşağıdaki linklerden dilediğiniz firmaya başvuru yapabilirsiniz.

https://startuphr.org/ilanlar/

https://www.youthall.com/jobs/

“StartUp çalışanları bir girişimin başlangıç safhasından itibaren tüm olgunlaşma evrelerine şahit oldukları için, ileride başarılı bir girişimci olmak için bulunmaz bir deneyim kazanmış oluyor.” –Sean Yu

Ebrar Sude Aygün

Dünyaya Eğitim Veren Türk Girişimi Udemy- EREN BALİ

Previous article

Girişimci Adaylarının Bilmesi Gereken Terimler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog