Blog

Starbucks’ın Başarı Hikayesi

0

Kaliteli kahvesi ile misafirleriyle kurduğu bağ ile ve sunduğu keyifli ve rahat vakit geçirebileceğiniz ortam ile Starbucks tamamıyla bir ilham kaynağı.

“Starbucks için kahve deneyiminiz kahvenizden ilk yudumu aldığınız an başlamaz, Starbucks’a girdiğiniz an başlar.”

Dünyanın en başarılı kahve şirketlerinden biri olan Starbucks’ın kuruluşu herkese ilham verebilir. Aslında buna Starbucks’ı yoktan var eden ve dünya markası yapan Howard Schultz’un başarı hikayesi de denebilir.

(Howard Schultz, 1987’den bu yana Starbucks’ın Başkanı ve CEO’sudur. USA TODAY, Schultz’u “Kahvenin Bill Gates’i” olarak nitelendirmiştir.)

Schultz fakir bir ailenin en büyük çocuğu olarak Brooklyn‘de dünyaya gelmiştir. Okul masraflarını ve ihtiyaçlarını karşılamak için hep bir şekilde çalışmıştır. Yeri geldiğinde bunun için kanını bile satmak zorunda kalmıştır. Futbol hayatıyla birlikte Michangen Üniversite’sine başlayan Howard’ın zorlukları burada da devam etmiştir ve 1975 yılında mezun olmuştur.

Shultz hemen iş hayatına atılmış, ufak tefek iş deneyimleri yaşamış, bunlardan sonra Xerox’da satış yapmaya başlamıştır. Satış deneyimi elde ettikten sonra Hammerplast adındaki firmada mutfak araç gereçleri satmıştır. İşte hayatının dönüm noktası da burasıdır aslında. Starbucks’la tanışması burada çalışırken olmuştur.  Çalıştığı firmaya Starbucks adında küçük bir şirketin yüksek miktarda filtre kahve araç gereçleri vermesi Schultz’ın dikkatini çeker. Siparişi veren firmayla tanışmak ve merakını yenmek için New York’dan Seattle’ye gider.

“İnsanları hayallerinin peşinden koşmaya teşvik etmek istiyorum.” Howard Schultz

1971 yılında kurulmuş olan Starbucks firmasıyla tanışmış olur. O zamanlar Pike Place Çarşı’sında tek bir mağazadan oluşan Starbucks iki öğretmen ve bir yazar tarafından insanlara kahve tohumu denemeleri için kurulmuştur. Tamamen ticari güdüler dışında kurulan bir kuruluş olmuştur. Seattle de Starbucks’ın ortaklarıyla tanışıp, onların kuruluş hikayesinden etkilenerek Starbucks’da çalışmak üzere ikna çabalarına başlamıştır. Schultz’un uzun süren ikna çabaları sonucunda ortaklar ikna olmuş ve onu şirkette pazarlama yöneticisi olarak çalışmasına karar vermişlerdir.(1982)

Şirket ortakları büyüme konusuna olumsuz düşünüp, Schultz’ın büyüme fikirlerine karşı çıkmışlardır. Fakat Schultz vazgeçmemiştir. Starbucks’da çalışırken ziyaret için İtalya’ya gitmesi gerekmiştir. İtalya’nın kahve kültüründeki espressodan etkilenerek, Starbucks’da bu işi yapabileceği fikri aklına gelmiştir. Seattle döndüğünde ortaklarıyla bunu konuşur fakat ortaklar olumlu giden bir firma için bunun tehlikeli olacağını söyleyerek ona karşı çıkmışlardır. Hiçbir şey onları ikna etmeye yetmemiştir.

1986 yılında Giornale adında bir İtalyan espresso kahve dükkanı açılmıştır. Bu dükkan İtalyan kültürüne ait olduğu ve Amerika’daki kişilere hizmet verdiği için bazı olumsuz durumlar yaşanmıştır. Bunlar birtakım değişikliklere neden olmuştur.

Bir süre sonra ortaklar şirketi satmaya karar vermiştir. Bunu duyan Schultz bu fırsatı kaçırmaz ve şirketi 4 milyon dolara satın alır. Schultz şirketi satın aldıktan sonra köklü değişikliklere önem vermiştir. Onun için reklam ya da satış değil, müşteriler ve çalışanlar değerlidir. Bu değerin en büyük kanıtı ise ‘’Bean Stock’’ adında ki uygulaması ile çalışanlarına hisse payı dağıtmasıdır. Starbucks aynı zamanda reklama hiç ihtiyaç duymamıştır.

Bugün Starbucks 65 ülkede 21.000 in üzerinde mağazasıyla, kahve satın alınması ve kavrulmasında dünyanın bir numaralı şirketidir. Starbucks’ın bu kadar farklılaşmasındaki ana sebep kahve satması ya da kahve kavurması değildir. İnsanlar oraya bir kahveyle birlikte arkadaşlarıyla buluşabileceklerini bildikleri bir ortama ya da çalışabileceklerini bildikleri bir yere giderler.

“Zafer, tek bir kişinin çabalarıyla değil de pek çok insanın ortak başarılarıyla gerçekleştiği zaman çok daha anlamlıdır. Bütün katılımcılar sadece kendileri için değil başkaları için de kazandığı zaman gerçek mutluluk kalıcı olur. Başarı paylaşıldıkça güzelleşir.” Howard Schultz

 

Merve Gör

Online Eğitim Platformları

Previous article

Netflix’in Başarı Hikayesi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog