Blog

Sosyal Girişimcilik Nedir? -Herkes Fark Yaratabilir

0

SOSYAL GİRİŞİM NEDİR?

Sosyal girişim, toplumsal bir sorunun çözülmesine yönelik çalışmalar yaparak elde edilen kârı yine aynı doğrultuda işi büyütmek için kullanan işletme türüdür. Aciliyet gerektiren sorunlara kalıcı ve ölçeklendirilebilir çözümler geliştirerek toplumun küçük veya büyük bir kısmı için yararlı bir iş yapılır. Sosyal girişimler öğrencilere burs verilmesinden, dezavantajlı kesimlerin yoksunluklarının giderilmesine, Kenyalı çocuklara ayakkabı gönderilmesinden engelli bireylerin arkadaş edinmesine kadar geniş bir yelpazede topluma sunulmakta.

Günümüzde toplum yapılarının ve kültürlerin değişmesiyle sınıf farklılıklarında makas gittikçe açılıyor. Sosyal girişimler, eşitsizlikleri gidermek adına, eğitim, sağlık, çevreyi koruma, insan hakları gibi birçok konuda, sorunların tek tek çözülmesindense “sistematik değişimi” hedefler. Uzun vadede toplumun desteğini kazanarak sorunu ortadan kaldırır.

Sosyal girişimciler toplumsal dönüşümün aktörüdür. Kimi zaman gerçekleştirdikleri inovatif uygulamalarla devlet politikalarını bile değiştirebiliyorlar.

Örneğin, aids hastalarına evde bakım, kız çocuklarının okula gönderilmesi, okula gidemeyen kanserli çocuklara özel eğitim fırsatları gibi projeler, birçok ülkede standart kamu uygulamasına dönüşmüştür. Sosyal girişimci, günlük yaşamdaki bir problemi gören ve ona çözüm üretebilen herhangi biri olabilir. Herkes fark yaratabilir. Bu da “dünyayı değiştirebileceğimiz” ilhamını hepimize veriyor.

Sosyal Girişimcilik Örnekleri

 Givin

Kendini “Modern Kahramanlar Topluluğu” olarak ifade eden Givin, kullanmadığınız ama kullanılabilir eşyalarınızı, sosyal sorumluluk projeleri için fon sağlamak amacıyla satışa çıkarabildiğiniz, ve satın alabildiğiniz bir pazar yeri uygulaması. Tüm alışveriş gelirinin bağışa dönüştüğü platform, Türkiye’de sivil kuruluşlara destek olmak için geliştirilmiş ilk iş modeli.

WeWalk

Görme engellilerin hayatında fark yaratmak için tasarlanmış akıllı baston üreten WeWalk, üretildiği ilk yılda 140 bin TL bağış topladı. Bu ergonomik, güvenilir, akıllı baston, baş ve göğüs hizasındaki engelleri de algılayarak titreşimle uyarı veriyor, telefon ile bağlanarak navigasyon desteği sunuyor, ayrıca mobil uygulamalarla entegre olması sayesinde her geçen gün yeni özellik kazanıyor. Siz de kendinize veya bir görme engelliye bağış yapmak için WeWalk satın alabilirsiniz.

Bir Genç Bir Gelecek

Gerçekleştirmek istedikleri hayalleri, ulaşmak istedikleri hedefleri olan liseli gençlerle deneyimli üniversiteli gençleri birleştiren girişimcilik örneğidir. Alanında başarılı olmuş bireyler ve liseli gençlerin geçecekleri yolları deneyimlemiş üniversite öğrencileri, gönüllülük esaslı ücretsiz etkinliklerde liselilerle buluşup onlarla fikir alışverişi yapıyor, motivasyon sağlıyor.

 Çöp(m)adam

Türkiye’de kadın istihdamı ve geri dönüşüm problemlerini fark ederek bunları birleştiren sosyal girişimciliktir. Hayatları boyunca düzenli gelire sahip olamamış kadınlar, hiç düşünmeden çöpe attığımız ambalajlardan, geri dönüştürülebilir atıklardan, yaratıcı, estetik, benzersiz ve sürdürebilir ürünler tasarlayarak bu sitede satışa koyuyor.

İyilik Kazansın

Alışverişi bağışa dönüştürerek sosyal fayda yaratmayı amaçlayan site, internetten alışveriş yapan kişilerin ceplerinden ekstra para çıkmadan sivil toplum kuruluşlarına destek olmasını sağlayan sosyal girişim faaliyetidir. Seçtiğiniz mağazadan istediğiniz ürünleri aldıktan sonra, dilediğiniz sivil toplum kuruluşuna, bu sepet tutarının bir kısmı aktarılıyor. Bu, sitenin alışverişinize aracı olduğu için elde ettiği komisyon bedeliyle yapılıyor. Yani, ekstra para ödemeden, aldıklarınızla istediğiniz STK’ya yardım edebilirsiniz. https://fikirdengirisime.com/iyilik-kazansin/

 

Ebrar Sude Aygün

Netflix’in Başarı Hikayesi

Previous article

Gönüllülük Nedir? -Gönüllü Çalışabileceğiniz Kurumlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog