Röportajlar

SEYHUN AYHAN-Kadın Ustalar

0

1)Kadın Ustalar hareketi ne zaman ve neden başladı?

Kadın Ustalar yaklaşık 1.5 yıl kadar önce sosyal medyada gördüğümüz, genç bir annenin maddi imkansızlıkları ve iş bulamadığı için nedeniyle küçük bebeğini evlatlık vermeye çalıştığını belirten bir ilan görmemizle başladı.

2) Bildiğimiz kadarı ile kadınların yol, yemek masraflarını ve hatta çocuklarının kreş masraflarını bile siz karşılıyorsunuz. Bunu biraz açıklar mısınız?

Kadın Ustalar tam bir imece projesi. Kadınların kolayca var olabilecekleri ve genellikle erkek mesleği olarak bilinene mesleklerde eğitimler düzenliyor ve her bir meslekte o mesleğin en büyük şirketlerinin sponsorluk desteğiyle ilerliyoruz. Yani şirketlerin el ele vermesiyle başarıya ulaşıyoruz. Bu mesleklerde kadınların var olabilmesi için önlerindeki her engeli el birliğiyle kaldırıyoruz. Bu engellerden bazıları da ücretsiz eğitimler olmaması, olsa bile eğitim için vakit ayırabilmenin zorluğu, varsa küçük çocuklarını eğitim süresince emanet edebilecekleri bir yakınlarının olmaması gibi engeller. Projeyi tasarlarken bu engelleri kaldırmanın kadınların eğitimlere katılabilmelerini kolaylaştıracağını değerlendirdik. Partnerlerimizin desteği ile hepsini proje kapsamında ücretsiz olarak biz karşılıyoruz.

3) Kadın Ustalar’ın bu yılki hedefi nedir?

Bu yıl iki yeni etabımızın devreye girmesi ile toplamda 80.000 Kadının hayatını doğrudan güzelleştirmeyi amaçlıyoruz. 2020 yılı son çeyreğinde de Fransa ve İngiltere operasyonlarımız devreye alarak globalleşme yolundaki ilk adımlarımızı atmaya hazırlanıyoruz. Dersimiz çok net, kadınlar diledikleri işlerde çalışarak hayatlarını yönetebilir ve çok başarılı olabildiklerini tüm dünyaya ispatlayabilirler.

4) Bildiğimiz kadarı ile liseli ve üniversiteli gençlere mentorluk yapıyorsunuz. Gençler size nasıl ulaşabilir?

Sosyal girişimciler biraz süper kahramanlar gibi. Dünyada ters giden şeyleri dert ediyor vs. çözümler bulmaya çalışıyorlar. Biz bize lütfedilen bu şansı daha yolun başında olan sosyal girişimci adaylarına destek vererek taçlandırmaya inanıyoruz. Bu hassasiyetimizle de zamanımız el verdiğince yeni girişim tasarlayan sosyal girişimcilere danışmanlık yapmaya çalışıyoruz. Sosyal medya hesaplarımızdan ya da info@kadinustalar.com mail adresimizden bize rahatlıkla ulaşabilirler ve zorlandıkları konuları anlatarak çözüm önerilerimizi talep edebilirler. Tek bir şartımız var, projeleri ilerleyince aynı hassasiyetle onların da yeni girişimcilere destek olmalarını istiyoruz.

5) Kadın Ustalar kaç firma ile anlaşmalı şu an?

Şu an 44 meslek grubunda 36 firma ile birlikte çalışıyoruz. Bu firmaların neredeyse tamamı ISO 500 listesinde yer bulan yerli ve yabancı şirketler. Bu kadar çok şirket ile yol arkadaşı olacağımızı hayal edememiştik. Bu firmalar tek dertleri kar etmek olmayan, dünyayı gerçekten güzelleştirmek isteyen şirketler. Bizim gibi bakıyorlar projemize.

6) Turkcell ile sağladığınız anlaşmada neler yapacaksınız? Yeni bir projeniz var mı?

Turkcell Kadın Ustalar Projesinin lokasyon bazlı mobil uygulamaları olan ve hizmet talep edenlerin kolayca kadın ustalara ulaşmasını sağlayan etabımızın sponsoru. 2.2 milyon kadın tarafından kullanılan SİM uygulamasına entegre olduk. Bu uygulamayı kullananlar Kadın Ustalar’a ücretsiz ulaşarak hizmet taleplerini Kadın Ustalar’ın gidermesini sağlayabildikleri gibi dilerlerse de ücretsiz eğitimlerimize başvurarak Kadın Usta da olabiliyorlar. Evet, çok ses getirecek yeni bir iş birliğimizi de yakında duyuracağız. Hazırlıklarımız devam ediyor.

7) Başında olduğunuz tek proje Kadın Ustalar mı yoksa başka projeleriniz de var mı?

Kadın Ustalar ekibi kendi içinde 3 farklı gruptan oluşuyor. Her bir grup kendi uzmanlıkları ile alakalı operasyonu hazırlıyor ve yönetiyor. Bunlardan biri Kadın Üreticilere özel hazırladığımız “Marketplace” uygulamamız, diğeri ise sektörüne mükemmel çözümler ile gelecek olan “Hizmet” platformumuz olan “ÇİLLİ Bakalım”, yakında hep beraber şaşıracağız diye düşünüyoruz.

8) Bu yolculuğa eşiniz ile çıkma kararını nasıl aldınız?

Bu bir karar değil aslında, biz çocukluğundan beri birbirini çok seven bir çiftiz ve zaten en yakın dostlarımızız. Birlikte başarmayı ve çalışmayı çok seviyoruz. Bu lütfu kaçırmak olmazdı bu nedenle tüm hayatımız beraber omuz omuza geçtiği için farklı bir kurguyu hiç dikkate almadık. Her zaman da böyle devam edeceğiz.

9) Finans konusunda nasıl ilerlediniz? KOSGEB’den ya da çeşitli yerlerden yatırım veya hibe aldınız mı?

Herhangi bir hibe ya da yatırım almadık. İlerlemenin tek yolunun bu olmadığını bilmek lazım. Projeniz gerçekten iyiyse bence oradan buradan hibe ya da destek almaya gerek kalmayacaktır. Biz zoru başardık ve kolaya çevirdik. Sahip olmadığımız sermayeyi sponsorlarımızın desteği ile tamamladık ve artık kendi gücümüz oluştu çok şükür.

10) Kadın Ustalar para kazanır halde mi şu an?

Kadın Ustalar 2018 Aralık ayında şirketleşti ve kazanç elde etmeye başladı. Lakin yatırımlarımız sürekli devam ettiği için yeni yeni pozitife geçmeye başladı. Pozitif ebitdaya gelecek yıl ulaşmayı ön görüyoruz.

11) Gençler için staj fırsatlarınız var mı?

Hem de çok keyifle. Bu yıl başında ilk stajyerimiz Gamze ile çalışmaya başlayınca ufkumuz açıldı. Bu bakış açısına çok ihtiyacımız olduğunu ve aynı zamanda stajyerlerimiz için de çok güzel bir gelişim fırsatı olduğumuzu gördük. Bu yıl da farklı bölümlerden stajyerlerimizin olmasını planlıyoruz.

12) Üniversite hayatınızda da girişimleriniz oldu mu?

Maalesef ki kötü sonuçlanan girişimlerim oldu. Hatta yıllar süren önemli şirketlerdeki yöneticilik kariyerimizden ayrıldıktan sonra da oldu. Keşke iyi olsaydı ama maalesef kötü sonuçlandılar. Kendimizi Kadın Ustalar da bulduk ve temize çektik çok şükür. Demek ki bizim tarzımız sosyal girişimci olmakmış dedik inanın.

13) Girişimcilik hayatınızda hiç unutamadığınız ve bizimle paylaşmak istediğiniz bir hikayeniz var mı?

Hem de onlarca hikayeye sahibiyiz artık. Beni çok güldürenlerden birisi yıllar süren kurumsal şirket deneyimimiz sonrasında kurduğumuz şirketimizin bütçesine araç yakıt/ mazot bütçesi koymadığımızı fark etmemiz olmuştu. Biz hayatımız boyunca yakıt için para vermemiştik ve o yüzden akıl edememiştik.

Hayat her an eğitim vermeye devam ediyor ve kimsenin bence “ben bu işin piriyim” demeye hakkı yok. Öğrenmek isteyene öğrenmenin gerçekten sonu yok.

Eylem Deniz Teker

II. XYZ KAMPI (GIA)

Previous article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar