Röportajlar

SEMİH YALMAN- DreamsTalk Kurucusu

0

Hacettepe Üniversitesi Batı Dilleri ve Edebiyatları bölümünde lisans eğitimini tamamlayan ve Emerson, Darden, Insead ve Harvard üniversitelerinde yönetim programları, pazarlama iletişimi üzerine yüksek lisans yapan Semih Yalman, daha fazla hayal kurdurmak ve hayalin algısını olumluya taşımak üzerine tasarlanmış, kalıplar dışında hayal dinleyen dünyadaki ilk ve tek hayal platformuyla yanınızda!

1- Üniversite zamanınızdaki hayalleriniz nelerdi? 

O dönem hayalim formatlanmıştı. Yani ailem ile konuşmalarımda ABD ye gidip master yapmak, çok uluslu bir firmada çalışmak, yurt dışında farklı ülkelerde çalışmak, uçak seyahatlerimin hepsinin business class olması, Türkiye’ye o firma eşliğinde dönüp bir Türk firmasına transfer olmak. O marka şu marka eşyam, arabam olması. Evlenmek. İki çocuğumun olması. Aileye sahip çıkmam. Evimin olması… Yani ailem, filmler, büyürken ne gördüysem orada imrendiğim şeyleri hayal listesi haline getirmiştim.

Üniversite dönemi boyunca Turkish Daily News gazetesinde gazetecilik yaparken aynı zamanda bir corrospondent olabilir miyim diye de bir dönem hayal kurdum. O olmadı ama ilk yazdığım paragrafın tümü en ince detayı ile gerçek oldu.

2- Mezun olduktan sonra hangi alanda ilerleyeceğinize nasıl karar verdiniz?

Ben hep iki plan yapardım. A ve B. A planı olmadı. Gazetecilik masterı için aldığım burs veren firma batınca iptal oldu. B planı oldu. Pazarlama iletişimi masterı yapmak üzere Boston Emerson College a gitmek ve bu kanal ile ABD de elde edeceğim çalışma iznini iyi değerlendirmek. Sonrası girdiğim şiket Gillette de zaten yön buldu. Ancak Gillette’e girmem de bir tesadüftü çünkü beni almalarına o dönem Türkiye’ye yaptıkları yatırım sebep olmuştu.

3- Hangi hayallerinizi gerçekleştirebildiniz? 

Hepsini. Şu anda ise yaptığım işi bir sosyal girişimci olarak dünyaya taşımak ve bir TED kadar yaygın ve büyük olmak hayalim. Bakalım nasıl sonuçlanacak.

Bir de at çiftliğim olmasını çok isterim. Tabi bu hayal değil istek. Yani olmasa da olur. 

İstekler ve hayallerin farkı hayal sizin tasavvur edeceğinizden daha büyüktür yani sizi aşar sanırsınız, korkarsınız hatta çevreniz hadi oradan der… 

4- Hayallerin hayatımızdaki gücünü ne zaman ve nasıl fark ettiniz?

Hep hissettim hayatımda nereye baksam ne okusam. Mesela özellikle şu dikkatimi çekti hep biyografiler hayalperestleri yazıyor. Yani hayali olan kişiler tarihe geçmiş, dünyaya bir şeyler bırakmış ya da ileri ülkelerin anayasa ve edebiyatında geçiyor hayal kurmaya teşvik.

Bu dünyada hepimizin bir olma sebebi var bunun icrasına biz boyut ve şekil veriyoruz.

Hayalimiz aslında olma sebebimizi içinde barındıran bir şifre. 

5- Hayatınızda hangi adımlar sizin için önemli bir dönemeç oldu? 

İlk okulu yurt dışında okumam. Erken yaşta görgümün artması. Çok kültürlü ve kozmopolit yapılar ile iç içe olmak. Orta okulda gitar çalmaya başlayıp aslında kabiliyetimin bu yönde olabileceğini keşfedip sonra lisede fırsat varken bunu değerlendirmemem. Rockstar olabilirdim ama bu hayalin üzerine gitmemem. Üniversiteyi ailem hala yurt dışındayken Türkiye’de okumam. Mastera ABD’ye gitmem. Gillette ve onların sayesinde Harvard’da okuma fırsatı elde etmem master sonrası. 

Kolombiyalı kız arkadaşımla evlenmemem. Türkiye’ye dönüp bir yerleşik düzene burada geçmem. Boyner’e geçip sonra bir yıl sonra Doğuş’a geçmem. Evlenmem ve çocuklarımın oluşu. Doğuştan 9 yıl sonra ayrılıp üniversite hocası olmam. Kitap yazmam. Yoga ile tanışmam. Hz. Mevlana’yı rüyamda görmem ve Konya’yı ziyaret etmem. DreamsTalk’u kurmam. Boşanmam. Tekrar Doğuş’a dönüp aldığım bir karardan dolayı kovulmam. Aşık olmam ve aşkımdan olmam. 10 albüm yapmam. 20 kitap yazmam ve DreamsTalk’un hayal ettiğim noktaya gelmesi için uğraşırken zaman zaman mahçup ve muhtaç noktalara gelecek kadar her şeyimi kaybetmem. Bu süreçte tanıştığım bütün öğrenciler. 

6- Başkalarının hayalleri neden sizin için önemli?

Çünkü her hayal gelecekte olacak bir gerçek. İnsan hayalleri ile geleceğe dahil oluyor. Herkes hayali kadar bu dünyada. Mutluluğu da bu belirliyor. 

Sizin olmayan hayaller peşinden gittiğinizde liste bittiği an muazzam bir karanlık başlıyor bireyde. Kendi hayaliniz sizi yolda tutuyor. Marifet seviyenizi İbni Arabi’nin yazdığı gibi hayal ilmi belirliyor. 

7- DreamsTalk’dan bahsedebilir misiniz?

DreamsTalk

Hayat için Hayal

Hayal için Hayat

İnsan yeniden tasarlayabilir hayali ile kendini ve bütünü! 

Bundan öte bir sanat dalı ve daha daim olan bir sergi olamaz ..

Bize her şey diyorlar “Hayal fabrikası, hayal köprüsü, farkındalık aşısı, uyandıran narkoz…

Hayalet, hayalleri mümkün kılan adam, tanrıcılık oynuyorsun, iğne ile kuyu kazıyorsun, bu iş bir sanat eseri, sen dahisin, sen delisin, hayal satıyorsun, her hayal bir sanat, hayal müzesi, araştırdım dünyada teksin, umutsun, dinlediğin için sağol, değerli hissediyorum, sana çoçuğumu getireceğim, bu işi dünyada yapmalısın, her sahnen bir installation olabilir, hocam iyiki…”

Her şeyi diyorlar. 

Ama en çok şöyle şeyler yazıyorlar: 

“Yaptığını dinledikçe kendimi hem iyi hem kötü hissettim. İyi çünkü ruhumu uyandırdın. Kötü çünkü farkına vardım ki onca yıl uyumuşum.”

Ben ve benimle bu işe gönül vermiş gençler biz kendimizi birer hayal sanatçısı gibi hissediyoruz. Belkide hayalleri ile kendileri arasında köprü kurduğumuz dürttüklerimiz o an itibarı ile bizi böyle hissettiriyorlar. Gençler diyorum çünkü çoğu erişkinin sabrı, soluğu ya da egosu hayalde devamlı olmalarını, hayallere prim vermelerini engelliyor. Hayal kurmak için bu üç şey en temel engel aslında. 

DreamsTalk bir sosyal girişim A.Ş. yani STK değil ne de mal satan bir müessese. İçinde “Good deeds good profits” ilkesi güden yepyeni bir model. Duygu sömürüsü yapan ya da parayla kitle peşinde koşan bir sosyal sorumluluk projesi hiç değil. Acındıran ya da sadece bir kesite giden bir duruşu olmadığı gibi dilenci kesinlikle değil. 

DreamsTalk bir geçit. Bir metod. Bir uydu. Birey ve hayali arasında oluşması gereken köprüyü inşa etmeye talip. 

Özetle iki kesit var bu işte. Bu işe hayran olan ve sadece hayallerine ifade imkanı bulan gençler ve bir anda tepki duyup ancak sonrasında hayal ile hayatlarını yeniden tasarlayan yaş almışlar. 

Genç ve yaşlıyı bizim işimizde Gabriel Garcia Marquez çok iyi tanımlıyor: “İnsanlar yaşlandıkları için mi hayal kuramazlar yoksa hayal kuramadıkları için mi yaşlanırlar?”

Bizim operasyon şeklimiz ekosistem kurarak temas noktaları yaratan ve bir spiral döngü ile mümkün olduğu kadar fazla bireye hayal kapasitesi ve gücünü anımsatmak. 

Her temas noktası özel ve özgün bir tasarım modeli gerektiriyor ki o dürtüyü yapabilsin. Hayalleri dinlediğimiz sahne, radyo ve TV programı, çekeceğimiz belgesel, üniversiteler ve liselerde olan kulüplerimiz, kurduğumuz yaşayan hayal et adlı köy kütüphaneleri, çıkardığımız kitaplar, üniversite derslerimiz, kanser hastaları üzerinde yapacağımız araştırmalar, çıkacak app, planlanan üniversite festivali, planlana dünya etkinliği hepsi birer deneyimsel aynalama instalasyonu. İçinde duyulara hitap eden teknikleri kapsayan yöntemler barındırmalarına özen gösteriyoruz. Mesela her sahne bizim için bir tiyatro, show, sergi.. NBA basketbolu ya da Moma da canlı bir etkinlik gibi. 

En büyük faydamız bireyin dinlenilmesi ve kendini değerli hissetmesi. Burada hayalin ya da hayalsizliğin ifade bulması bireyin kendini duyması ve kendi değerinin, güzelliğinin idrakını da tetiklemekte. 

DreamsTalk etkinlikleri Deneyimsel buluşmaların olduğu bir yer.

Burada yanılma, korku, ne derler gibi dışsal tahrip mevhumları yok. Güven var. Deney var. İyilik var. 

Dünyaya bizi taşıyacak sistemin en önemli parçası tecrübe etme modeli. Eğitim demiyorum çünkü kelime yanlış; eğilmek, eğmek … “Ağaç yaşken eğilir” lafına karşıyım. Ağacı eğme ki yeşersin. Senin budamana ihtiyacı yok o ağacın. Bu yüzden belki de dünya da ki ilk hayal üniversitesinin temelini atıyoruz her sergi niteliği taşıyan çalışma ve hizmetlerimiz ile. 

DreamsTalk’un üç temel felsefesini network/ keşif/gelecek. 

Bu doğrultuda network atölyeler, söyleşiler, dinletiler ile aktive olurken keşif yoga, kütüphane, akademi, yayınlar ile besleniyor. Gelecek için kurgu, modelleme, yapay zeka, ortak analiz gibi konuları mümkün kılacak teknoloji üzerine öğrenciler, kurumlar, sanatçılar ve akademisyenler ile birlikte çalışmaktayız.

Dünyaya literatür ve makale pompalayacak ve bilimsel bir zemin sağlayacak Bir akademik yuva arayışımız var. 

Dreamstalk’a her gelen kendini yeniden tasarlayabilir.

Hayal gerçekte her bireyi bir tasarımcı kılmakta. Her gerçek geçmişte bir hayalken geleceğe dahil olmak için hayal kurmaya başlamalısın. 

Burada 4 temel soru var hep karşılaşacağın:

1. Kimim?

2. Değer mi?

3. Yarın öleceğimi bilsem şu anda yaptığımı yapar mıydım?

4. Hayalim ne?

DreamsTalk dünyada bu konuya gönül vermiş tek sosyal girişim. Bir gün bir üniversite, digital oyun, crowd gathering app, bir dünya hayal forumu, dünya hayal günü, DreamsTalk University formatlarında karşılaşacağınızı hayal ettiğimiz 6 yaşında bir dünya markası adayı. Bu topraklarda gençlerin inanıp yeşerttiği. 

Hayalperest olmak nasıl bir his mi? 

Keşif, akış, şevk ve aşkın görgü ile birleştiği, hayal ile türediği ve tanış olma halinin içte ve dışta yankı bulurken bireyin aldığı özdeki bütün için faydalı olma hissi… 

Hayalin kadarsın bu hayatta. Hayalinin eserisin bu dünyada.

İnsan yeniden tasarlayabilir hayali ile kendini ve bütünü! 

Bundan öte bir sanat dalı ve daha daim olan bir sergi olamaz ..

8- Kurumsal iş hayatından ayrılıp DreamsTalk’u kurmaya nasıl karar verdiniz?

DremsTalk’u Koç Üniversitesinde hocalık yaparken kurdum. Zaten o dönem kurumsal hayatta değildim. Gördüğüm bir araştırma sonucunda ana okuluna gelmeden %98 lik bir hayal kapasitesi nasıl olurda üniversite çağına gelen bir gençte %2 ye düşer diyerek öğrencilerim ile bu sürece başladım.

9- DreamsTalk’un en heyecan duyduğunuz aşaması nedir?

Süreç olarak şu an. Çünkü ya dünyaya taşınacak ya da bu halde kalacak. Ama tümüne baktığımda hayalin bir insanda tetik olduğu dönüşüm ile hayal sahibinin kendini tekrar tasarlaması. http://www.dreamstalk.org/

10- Şimdiki hayaliniz nedir?

Bu röportajı 10 yıl içinde sizinle bir daha yaparken gülümsemem. 

Ezgi Sincer

Workup Girişimcilik Programı

Previous article

Geleceğin Kadın Liderleri

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Röportajlar