Tavsiyeler

#PATRONKIZ

0

Sophia Amoruso, hayranlık uyandıran Nasty Gal moda markasının kurucusu ve Girlboss Vakfı’nın hem kurucusu hem de CEO’sudur.

Şimdi #PATRONKIZ olsa da bir zamanlar pek de gurur duymadığı şeyler yapan Sophia Amoruso, çöpleri karıştırıp bulduğu çörekleri yedi, marketlerden bir şeyler çaldı ve otostop çekerek birçok şehri gezdi. Kasığında bir fıtık olduğunu öğrendikten sonra sigortaya duyduğu ihtiyaç ile bir sanat okulunun lobisinde kimlik kontrolü işine girdi ve eBay’de ikinci el kıyafetler satmaya başladı.

İşte o küçük hamle, Sophia’nın hayatının dönüm noktası oldu. Fıtığı olduğu için başladığı Nasty Gal, şimdi milyon dolarlık bir e-ticaret sitesi.

Nasty Gal Vintage’ı , ilk olarak eBay’de bir mağaza olarak 20’li yaşlarında daha bir öğrenciyken kurdu. Nasty Gal’in isim ilhamını efsanevi şarkıcı Betty Davis’ten aldı. Sophia Amoruso, markaya sadece kendinin değil, bu inanılmaz kadın, Betty Davis’in de ruhunu kattığını söylüyor.

“Demek bir #PATRONKIZ olmak istiyorsun… Hayat kısa. Tembellik etme.” 

Sophia, daha sonra kendi e-ticaret sitesini kurmaya karar verdi. Satış hacminde vintage ürünlerini bile geçen tasarımcı ürünleri ile birlikte bir yıl içinde perakende sektöründe neredeyse duyulmamış bir oran ile %700 büyüdü! 

Her şeyin olup bitme hızını şaşkınlıkla seyreden Sophia, şirketin zamanla yılda 150 bin dolar kazanan bir şirketten günde 150 bin dolar kazanan bir şirket olduğunu şu an ise sadece öğle saatinde 150 bin dolar kazandıklarını söylüyor.  

“Yaptığım işe inandım ve çok şükür başka insanlar da inandılar.” 

Nasty Gal’i kurduğundan itibaren işi her zaman yapım aşamasında gibi gördü ve hiçbir zaman işini en iyi şekilde yaptığını düşünmedi.

“Unutma, #PATRONKIZ , kendi başarınla sarhoş olmak hiç havalı değil.”  

Dünyada  on beşten fazla ülkede yayımlanan New York Times çok satanı #PATRONKIZ , 2014’te de Goodreads Choice Ödülü ile En İyi Business Kitabı seçildi. 

Kitap, Sophia’nın ilgi çekici hayat hikayesinin yanında, birden çok #PATRONKIZ portresi (ilham aldığı kadınlarla yapılmış kısa röportajlar) ve işe alım, mülakat hataları gibi birçok konuda da tavsiyeler içeriyor.  

Bu hikaye size çok ilham verecek. 🙂  

“Senin için de bir şans var, #PATRONKIZ. Kullan onu.” 

Kitap için https://www.idefix.com/Kitap/Patron-Kiz/Egitim-Basvuru/Is-Ekonomi-Hukuk/Yonetim-Is-Gelistirme-Kalite/urunno=0001727093001

Ezgi Sincer

SOCİALL UP’19

Previous article

GİRİŞİMCİYE DÖNÜŞ

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Tavsiyeler