Tavsiyeler

Online Eğitim Platformları

0

İnternet çağının gelmesiyle birlikte eğitim artık kağıt, kalem ve sıralara bağlı olmadan, herkesin istediği anda bilgiye ulaşabileceği hale geldi. Eğitim sisteminin dijitalleşmesi üniversite mezunlarının elindeki kağıt parçasını tek başına yetersiz kıldı. Ayrıca ülkemizde üniversite sayılarının hızla artması ve üniversiteye kolay girilebiliyor olması, işsiz üniversite mezunlarının sayısını da artırdı. Artık iş görüşmelerinde CV’ye bir enstrüman çalabildiğini eklemek bile, diğer adaylardan öne geçmeyi sağlayabiliyor. Bu yüzden de çoğu zaman çok yönlü olmak, diplomadan daha faydalı oluyor. Hal böyle olunca, herhangi bir kursa gitmek için vakti veya maddi geliri olmayan insanlar online eğitim platformlarına yöneldiler.

Geçtiğimiz yıllarda sayıları artan ve yaygınlaşan online eğitim platformları, kendini geliştirmek isteyenler için biçilmiş kaftan diyebiliriz. Piyano dersinden yazılım kodlamaya, grafik tasarımından fotoğrafçılığa kadar dilediğiniz her kursa aşağıda paylaştığımız sitelere kayıt olarak, ücretli veya ücretsiz şekilde, Türkçe dil desteğiyle kolayca ulaşabilirsiniz. Bu platformların en iyi yanı genelde online sertifika veriyor olmaları. Yani kolayca istediğiniz konuda kendinizi geliştirebilir, üstelik CV’nize sertifikanızı ekleyebilirsiniz.

İşte popüler online eğitim platformları:

1- Udemy

Udemy, San Fransisco temelli bir Türk girişimidir. Basit arayüzü, uzman eğitmenleri ve ücretsiz derslerin fazlalığıyla kullanıcılarını memnun bırakan bir girişimcilik harikası da denilebilir. Udemy’nin kurs yelpazesi oldukça geniştir, derslerde soru sorabilme şansınız olduğundan dolayı bu eğitimlerden daha verimli faydalanabilirsiniz. Alanında uzman eğitmenler ile öğrencileri buluşturan platforma hem öğrenci hem de eğitmen olarak katılmak mümkün. 2010 yılında temelleri atılan site şu anda 190 ülkede 65.000’den fazla eğitmene ve 20 milyon öğrenciye ulaşmış durumda. İçerisinde ücretsiz kurslar da mevcut ve Türkçe dil desteği sayesinde https://www.udemy.com adresinden istediğiniz eğitimi almaya başlayabilirsiniz.

2- Khan Academy

Tüm yaşlar için kişiselleştirilmiş bir öğrenme kaynağı olan Khan Academy, sınıf içinde ve dışında öğrenicilerin kendilerine en uygun hızda öğrenebilmeleri için ders videoları ve interaktif alıştırmalar sunarak kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi sağlar.

Matematik, fen bilimleri, bilgisayar programlama, tarih, sanat tarihi, ekonomi ve bir çok farklı konu bulabilir, kendinizi geliştirebilirsiniz. http://www.khanacademy.org.tr/

3- Coursera

Coursera dünyanın en iyi üniversiteleri ve eğitim kuruluşları ile ortaklığı olan, herkese açık, ücretsiz, online dersler sunan bir eğitim platformudur. Dünya standartlarında bir eğitime herkesin erişilebilmesi gerektiğine inanan Cousera, bu sayede insanları güçlü kılarak kendi hayatlarını, ailelerini ve içinde yaşadıkları toplumu da kendileri ile beraber geliştirmelerini amaçlar.

Onlarca üniversiteden eğitim alabileceğiniz Coursera’da, birden çok eğitime ulaşabilirsiniz üstelik eğitimler ücretsiz. Fakat sertifika almak isterseniz Coursera tarafından belirlenen bir ücreti ödemek zorundasınız. https://www.coursera.org/

4- ODTÜ Bilgeİş 

Bilgeİş, ODTÜ tarafından geliştirilip yürütülen, içinde 100 adet tamamen ücretsiz, etkili ve çok çeşitli konularda çevrim içi derslerin bulunduğu bir öğrenme portalıdır. Dersi tamamlayan herkese ODTÜ Rektörü imzalı katılım sertifikası verilir. Dersler genel olarak 1-2 saat içinde tamamlanacak şekilde hazırlanmıştır fakat ders içi ödevlerle ve sınavla birlikte bu süre uzayabilir. Size verilen ödev ve sınavlardan %70 oranında başarı gösterirseniz sertifika almaya hak kazanır, ve bunu özgeçmişinize ekleyebilirsiniz. Web tasarımı, iletişim becerileri, iş geliştirme, sunum becerileri gibi konularda ücretsiz derslerden yararlanmak için https://bilgeis.net/moodle/login/signup.php adresinden kayıt olup başlayın!

5- Codeacademy

Birçok dilde adım adım kod yazdırarak kodlamayı öğretmeyi amaçlayan Codeacademy’de Python, Java, JavaScript gibi birçok programlama dili bulunuyor. Programlama öğrenmek istiyorsanız Codeacademy tam size göre. https://www.codecademy.com/

6- İstanbul İşletme Enstitüsü

İstanbul İşletme Enstitüsü; öğrencilerin yeni bakış açıları kazanması, mesleki becerilerini geliştirmesi ve belirli bir alanda uzmanlaşmaları için oluşturulmuş uzaktan ve online eğitim sunan kuruluştur.

Detaylı bilgi için: https://fikirdengirisime.com/istanbul-isletme-enstitusu/

7- Scode

Programlama dillerini öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı! 3 Türk öğrenci tarafından kurulan Scode, birçok programlama dili öğrenme fırsatı sunuyor ve bunu oyunlaştırma mantığı ile yapıyor.

Kullanımı oldukça basit olan uygulamada öncelikle bir senaryo seçmeniz gerekiyor. Uygulamada savaş, makyaj, mutfak, medya gibi farklı senaryolar bulunuyor. İstediğiniz senaryoyu seçtikten sonra bölüm bölüm atlayarak senaryoyu bitiriyorsunuz ve birtakım problemleri temel kodlar ile çözmeye çalışıyorsunuz. https://scodeapp.com/

EK: Kagider-Düş Ortağım

Tüm detayar için: https://fikirdengirisime.com/kagider-dus-ortagim/

 

Ebrar Sude Aygün

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Previous article

Starbucks’ın Başarı Hikayesi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler