Blog

Netflix’in Başarı Hikayesi

0

Son yıllarda televizyon dünyasında bir dönüşüme imza atan Netflix, kendini “internet eğlence hizmeti” olarak tanımlasa da, Reed Hastings tarafından tasarlanan ve 108 milyon kullanıcısının %94’ünü memnun bırakan bir başarı öyküsü. 1997’de DVD-VCD film kiralama üzerine başlatılan uygulama kurucusu Reed Hastings’in izlediği başarılı stratejiyle çağa ayak uydurarak gelişti ve bugün ödüllü dizi ve kendine özel filmler çekerek milyonlarca saatlik içeriği izleyenlerle buluşturuyor.

Peki Netflix’in bu kadar başarılı olmasının sırrı ne?

1997 yılının yazında Netflix’in şu anki CEO’su olan Reed Hastings, arkadaşı (yazılımcı) Marc Randolph ile birleşerek Netflix’i kurdu. Henüz DVD’lerin yeni çıktığı zamanlarda, bunun ivme kazanacağını öngörerek film kiralama şirketi olarak yola çıkan Netflix, Amerika’da müşterilerine kargo yoluyla film kiralıyordu. Başlarda film başına düşük bir kiralama ücreti ve kargo ücreti müşteriler tarafından ödeniyordu fakat sonradan iş modeli değiştirildi. Kiralama süresi başlangıçta yedi gündü, fakat sonradan aylık bir ücret karşılığında sınırsız film kiralama hakkını müşterilerine sununca şirket düzenli bir şekilde büyümeye geçti.

1998 yılında internet sitesini açan şirket, Hastings’in yapay zeka üzerine aldığı eğitimler ışığında müşterilerine düzenli anketler yaparak neyi sevdiklerini öğrenmeye çalıştı. Buna göre müşterilere ilk siparişinden sonra sevebileceği içerikleri önererek onları bu uygulamaya bağlamayı amaçladı. Kargo ücretini şirketin ödemesi değişen şeylerden biriydi. Bu arada haftalık 100.000 DVD kiralayan şirket kişiselleştirilmiş önerilerin faydasını görmeye başlamıştı.

Ayrıca şirketin sunduğu yüksek maaş ve özlük hakları piyasadaki en yetenekli insanları Netflix’te çalışmaya yöneltti. Yeterince iyi performans gösteremeyenlerle ise yollar ayrıldı. Reed Hastings’in agresif büyüme stratejisi sayesinde şirket hızla gelişmeye devam ediyordu.

2000 yılında CineMatch isimli bir servisle anlaştılar. Böylece kullanıcıların filmlere puan vermesini sağlayacak yeni bir analiz sistemi oluşturdular. Artık kullanıcılara daha doğru öneriler sunabiliyorlardı. Aynı dönemde ABD’de yaşanan İkiz Kuleler faciasından sonra korku insanları eve kapatınca, insanlar DVD’lere yöneldiler ve satışlar oldukça arttı.

2002’de halka açılan şirket “NetFlix” olan adını “Netflix Inc.” olarak değiştirdi. 2005 sonlarında dağıtım yerlerinin sayısını artırdı ve 4 milyondan fazla üye sayısına ulaştı. 2007 yılında 1 milyarıncı DVD’sini kargoladı. Bu yıl ve sonrası dönüm noktasıydı çünkü kişisel bilgisayarların her eve girmesiyle Netflix internet mecrasına giriş yaptı ve kendi sitesinden online yayın yapmaya başladı. Artık Netflix DVD kiralamanın çok ötesine geçmiş, insanlara her alandan ulaşabilmek için çaba sarfetmişti.

2010-2012 yılları arasında başka ülkelerde yayına başlayan Netflix, bu süreçte hisse değerini %200’den fazla artırdı. 2013 yılında kullanıcıların sadece kendi sitelerinden izleyebilecekleri özle içerik üretmeleri gerektiğini düşünerek ilk kez kendi orijinal televizyon dizisi olan House of Cards’ı yayınladı. Yani artık yapım şirketlerinden dizi satın almanın yanı sıra, kendi dizisini de çeker hale geldi. Bu dizinin de etkisiyle 2013’ün sonunda hisse senetleri 3 kat değer kazandı.

Tüm bu süreçte sistemin yapay zekasını sürekli ileri taşıyarak kullanıcılara tam istedikleri içerikleri sunmaya devam ettiler. Ayrıca bu kadar tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de yüksek çözünürlüklü görüntü kalitesinde, reklamsız ve hızlı yüklenen kaliteli içeriklere ulaşabilmeleriydi.

Başarıya ulaşmasının bir diğer sırrı ise çalışanlarına diğer şirketlerde ulaşamayacakları fırsatlar sunarak onların moral ve motivasyonunu artırıp, iyi iş yapmalarını sağlamaktı.

2018 yılı itibariyle 108 milyondan fazla üyeye sahip olan Netflix, 20 yıl içinde sıradan bir DVD kiralama şirketinden, klasikleşmiş bir markaya dönüştü. Bu dönüşümün arkasında ise Hastings’in dehası yatıyor.

“En büyük düşmanım uyku” -Reed Hastings

Ebrar Sude Aygün

Starbucks’ın Başarı Hikayesi

Previous article

Sosyal Girişimcilik Nedir? -Herkes Fark Yaratabilir

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog