Blog

Ne Gerek Var Kitap Okumaya (!)

0

Kitap okumayan bir kimsenin, okuma bilmeyene karşı bir üstünlüğü yoktur.-Mark Twain

Okumak, insanın bilgi ve kültürünü attıran, kelime hazinesini zenginleştiren, dili kullanma becerisini güçlendiren, düşünce ve yaşam ufkunu genişleten en etkili araçtır. 

Kitaplar bize geçmişin ve bugünün insanlarıyla bağlantı kurmak için sihirli kapının anahtarlarını verir. Descartes’in de dediği gibiİyi seçilmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekâlarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir.”

Bakış açımızı değiştirir, olayları karakterlerin gözünden gördüğümüz için deneyimleyemediğimiz yaşantıları görünce tepkilerimiz değişir, empati yeteneğimiz gelişir, farklı dünyaları görmemizi sağlar. Algımız genişler; olayları farklı bakış açılarıyla yorumlayabilme yeteneği ediniriz. Kitap okuyarak başka hayatlara konuk olur birden çok hayat yaşarız. Kitap bize deneyim kazandırır.

Kitap okumak müthiş bir zaman değerlendirme aracıdır. Öyle ki kitaplar bizi beş yüz yıl önceye de götürür, bin yıl sonrayı da gösterir. Zamanda yolculuğa çıkarır. Kelime dağarcığımızı geliştirir, hitabet yeteneği okunan her satırla daha da artacaktır. Yazmak okumakla mümkündür, daha iyi yazmaksa daha çok okumakla.

Kitaplarda özendiğimiz, rol model aldığımız karakterler hayatımıza yön verirler. Cemil Meriç de “Kitap bir limandı benim için. Kitaplarda yaşadım ve kitaplardaki insanları sokaktakilerden daha çok sevdim.” demesi bu görüşü doğrular nitelikte.

Evdeki Kütüphane Bir Çocuğun Kaderini Nasıl Değiştirir?

Bir çocuğun başarısı evinde bulunan nesnelerden en çok neye bağlıdır? Televizyona, babasının kredi kartı limitine, mutfakta en sık pişen yemeğe, kanepelerin markasına, kütüphanedeki kitap sayısına?

California Üniversitesi’nde araştırmacılar, bu sorunun cevabını merak etmişler. Bu konudaki en kapsamlı bilimsel araştırmayı tasarlamışlar. Araştırma tam 20 yıl boyunca devam etmiş. Katılan ülke sayısı 27, katılımcı sayısı ise 70.000’den fazla. 2010 yılında sonuçlar yayımlanmış.

Şaşırmaya hazır mısınız? Sorunun cevabı, evdeki yüksek kitap sayısı! Evinde daha çok kitap olan ailelerin çocukları hem daha fazla eğitim görüyor hem de daha çok kazanıyor. İyi bir kütüphane hem akıl hem de para getiriyor!

Dev araştırmadan çıkan en heyecan verici sonuç şu: Evdeki kitap sayısının, hangi ülkede doğduğundan, ailenin eğitim düzeyinden, ülkenin refah seviyesinden, babanın mesleğinden ve ülkedeki politik sistemden daha önemli olduğu ortaya çıkmış. (Çocuklar Nasıl Başarır, Dr. Bahar Eriş)

Buraya MZV Gençlik Zirvesi’nde konuşan M. Serdar Kuzuloğlu’nun Kitap okumanın önemi üzerine değindiği YouTube videosunu bırakıyorum. https://www.youtube.com/watch?v=rmhGmw2ugV8

Okuyanlar iki misli daha iyi görür diyor ve kitaplardan hiç ayrılmamanızı diliyorum, kitapla kalın. 🙂 

Sinem Ruşen

Etkili Zaman Yönetimi

Previous article

CV Nasıl Hazırlanır?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog