Blog

NASIL BAŞARILI OLURUZ ?

0

Başarı hepimize göre farklı amacı olan bir kavram . Herkesin başarı kriteri , hedefi , isteği bambaşka. Elimden geldiğince “Nasıl başarılı oluruz?” un cevabını vereceğim maddeler hazırladım.

1.Her zaman bulunduğumuz ortamda öğreneceğimiz şeyler var . Ne zaman ki ben çok iyiyim ,  ben her şeyi biliyorum moduna girersek bilelim ki o zaman başarısızlık boy göstermeye başlar. Her zaman her yerde bizden daha tecrübeli, bizim bilmediklerimizi bilenler var onları bulup onlardan öğrenmeye çalışmalıyız .

2.Her ne iş yapıyorsan “Severek yap !” . Başarılı olma olasılığın ve alacağın tatmin artar. Sevmiyorsan parıltıya aldanıp o işe girmemelisin.

3.Mutlaka ama mutlaka hayatta öncelikleriniz olsun . Doğru öncelikleri belirleyip yolumuzu şaşırmamalıyız.

4.Liderlik yetkinliğimi ne kadar doğru kullanıyorum ? Yani bu işi herkesten önce ben hallederim değil de ”Bu işin hallolması için benim dışımdaki kişileri ne şekilde  mobilize ediyorum ?” sorusuna cevap vermeliyiz .

5.Etkin iletişim modelini kullanmalıyız . Mesele lafı çok dolandırmak, uzun konuşmalar değil kısa sürede karşı tarafa nasıl bilgi transferi yaptığımız önemli buna dikkat etmeliyiz .

6.Her ne yapıyorsak bunun basit olması gerekiyor . Şöyle ki Dünya hızla gelişiyor bu karmaşa içerisinde eğer basitlik anlayışım yoksa işim daha da zorlaşır . Olayları , işleri tümünü halletmek yerine basit alt basamaklarına ayırmalıyız .

7.Hayat benim başıma gelenlere karşı nasıl seçimler yaptığımla alakalıdır. Bu meselelere karşı iki seçimimiz var :  Ya kurban rolüne girip “Ben ne şanssızım , ne kısmetsizim” diyeceğim, ya da “Başıma hayat ne getirirse getirsin o noktada bir seçim yapıp onun sorumluluğuyla ilerleyeceğim.” Karar sizin ilerlemek mi yerinizde saymak mı?

8.Hayatta her zaman sahip olmamız gereken global değerler var : Ahlak , doğruluk , etik ,saygı , dürüstlük . Kişiden kişiye değişebilir ; bunlara önem vermeliyiz .

9.Beklentilerin ötesinde davranın ! Eğer sizden 100 bekleniyorsa 110’a gidecek şekilde plan yapmalısınız . 1-2 lik fark sizi diğerlerinden ayıran , değerli kılan farktır .

10.Her zaman baskı olacaktır .O baskı altında eziliyorsanız bu bir zayıflıktır. Baskıyla baş edebilmeyi bileceğiz . Baskıyla baş edebilmenin birinci kuralı sevdiğiniz işi yapmak ! İkincisi ise diğer insanlarla kuracağımız ilişki , saygı fark yaratacaktır.

11.Şans yaratabilmek ! Evet hepimizin başının üstünde şans bulutları geziniyor. Hayatın koşturmasından fırsat bulup o bulutları yakalamamız lazım . Bunun için etrafımıza daha dikkatli , anlamlı bakmalıyız .

12.Hayal Kurun ! Hayal gücüyle yapılan bir işi iki misli daha iyi yaparsınız . Hayal gücünü geliştirmenin kısa yolu ise kitap okuyup , seyahat etmek .

13. Networkünüzü sağlam tutmalısınız.  Bu çevrenizdeki  diğer insanlara karşı sürekli iyi davranmak değil , onlardan öğrenmek , onlara bir şeyler katmak , ilişkilerinizi güçlü ve sağlam temeller üzerine oturtturmaktır.

14. Ve bilgi paylaşımı. Artık günümüzde bilgiye ulaşmak oldukça kolay. Bütün her şey tek tıkla elimizin altında . Bu çağda bilgiyi içinde depolayan değil , paylaşan kazanacak . Yani bilgiyi beceriye , pratiğe dönüştürebilmek.

15 .Son olarak disiplinlerarası etkileşim . Günümüzde sadece mühendis olmak , doktor olmak , öğretmen olmak yetmiyor . Diğer disiplinlerle etkileşim halinde olmalı , gelişmeleri yakından takip etmeli ve birden çok beceri edinmeli . Her alana hakim fakat kendi alanımızda en iyisi olacak şekilde bir çalışma planı yapılmalı .

Sinem Ruşen

TİM-TEB GİRİŞİM EVLERİ

Previous article

II. XYZ KAMPI (GIA)

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog