Röportajlar

MÜGE BEZGİN-StartupHR

0

1-    Hangi okullardan mezun oldunuz?

Merhaba, ben Müge Bezgin, Yeditepe Üniversitesi Reklam Tasarımı ve İletişim bölümünden yeni mezun oldum. Ortağım Nizamettin Sami Harputlu İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğrenciliğine devam ediyor.

2- Üniversite hayatınızdan birkaç cümleyle bahsedebilir misiniz?

Üniversite hayatıma başladığım ilk yıldan itibaren çeşitli sosyal platformlarda olmaya ve deneyim kazanmaya özen gösterdim. Bunun bana özellikle network açısından çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Üniversite hayatımın son yılında ise StartupHR’ı hayata geçirdik.

3- Eğitim hayatınız boyunca çalışıp staj yaptınız mı? Staj yaptığınız yerler size neler kattı?

Çeşitli reklam ajanslarında staj yaptım, bunun yanında marka ve danışmanlık şirketlerinde de deneyimim oldu. Bir yandan da sosyal platformlarda gönüllü olarak çalıştım. Tüm bu çalışmalardan elde ettiğim tecrübeyi farklı alanlarda kullandım, özellikle StartupHR’ı kurma aşamasında marka tarafında edindiğim tecrübeler bana çok yardımcı oldu.

4- Başarısız girişimleriniz oldu mu? Neden başarısız oldu?

Ortağım Nizamettin’in daha önce birkaç girişim deneyimi var fakat ekip nedeniyle başarısız oldu.

5- StartupHR nasıl ortaya çıktı?

Yukarıda bahsettiğim gibi Nizamettin’in ekip nedeniyle başarısız olduğu girişimi vardı, bunun dışında bulunduğumuz sosyal platformda da ekip sorunu yaşadığımızı fark ettik, yaptığımız araştırmalar sonucunda startupların çoğunun ekip problemi yaşadığını ve bu yüzden başarısız olduğunu gözlemledik. Ekosistemin sorunu olan ekip arkadaşı problemine çözüm üretmeyi ve girişimcilik ekosistemini en başarılı şekilde önce Türkiye’de sonra globalde büyütmeyi hedefleyerek StartupHR’ı hayata geçirdik.

6- StartupHR’dan detaylı olarak bahsedebilir misiniz?

StartupHR, Startupların ekip bulma problemini yapay zeka teknolojisiyle uygun ortak, ekip arkadaşı, stajyer veya mentor ile eşleyerek online çözümleyen dijital platform.

Startupların en büyük başarısızlık sebeplerinden doğru ekip oluşturamama, mentor bulamama sorunlarını coğrafya fark etmeksizin çözüyoruz. CB Insight ve Startup Autopsy gibi kaynakların yaptığı araştırmalarda startupların başarısız olma sebeplerinde ekip problemi önde çıkmaktadır. Türkiye ekosistemindeki birçok girişim ortak veya ekip arkadaşı bulmakta zorlanıyor. Çünkü startup zihniyetinde ihtiyacı olan becerilere sahip yetenek bulamıyorlar. StartupHR da buna çözüm üretiyor. Startuplara özel hizmet vermesi, startupların ihtiyaçlarına yönelik arama yapısı oluşturması, yapay zeka ile kişi önerme, akıllı ilan gibi farklı modeller sunması ve ekosistemdeki işbirlikleriyle offlineda aktif olarak kullanıcılarıyla bir araya gelmesi ile StartupHR rakiplerinden farklılaşıyor. Bir startup ekibine dahil olmak isteyenleri ve ekibine yetenek arayanları StartupHR’a bekliyoruz.

7- StartupHR ile hedefleriniz neler?

StartupHR ile geleceğin ekonomisini oluşturan startupların ekip arkadaşı problemini çözerek girişimcilik ekosistemini büyütmeyi hedefliyoruz.

8- Uzun vadeli hedefleriniz neler, başka girişimleriniz olacak mı?

Tek odağımız StartupHR, Türkiye’yi deneme olarak görüyoruz. Almanya’dan başlayarak globale açılacağız.

9- Workup programı size neler kattı?

Workup Programı ile birlikte en ufak sorumuza cevap veren, hemen yardım alabileceğimiz kendi alanında uzman birçok mentor ile tanıştık. Farklı konularda aldığımız eğitimler StartupHR’ı geliştirmemizde çok faydalı oldu. Startup Kardeşliği ile programdaki startuplara yardım etmek ve onlardan yardım almak ise bizim için en önemlisiydi.

10- Girişimcilik yolculuğuna başlarken neyden ilham aldınız?

Girişimciliği bir karakteristik özellik olarak görüyorum, içinde varsa kendini bir şekilde bu ekosistemin içinde buluyorsun. Ben de bu özellik var diye atlamak da yetmiyor, sürekli öğrenmek ve çalışmak durumundasın. Ben de her gün kendimi geliştirmeye çalışıyorum, bunu yaparken de ilham aldığım birçok şey var, özellikle başarısızlık hikayeleri 🙂

Eylem Deniz Teker

HAYAL KURMANIN ÖNEMİ

Previous article

TİM-TEB GİRİŞİM EVLERİ

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar