Blog

Kültürün, Sanatın ve Girişimciliğin Buluşma Noktası: MZV Gençlik Zirvesi

1

Ülkemizin dört bir yanından gelen binlerce gencin katıldığı MZV Gençlik Zirvesi’nin dördüncüsü, muazzam konuşmalar ve paneller eşliğinde 22 Aralık Pazar günü, büyük bir tutku içinde, Zorlu PSM’de gerçekleşti.

Mehmet Zorlu Vakfı’nın ve MEF Üniversitesi’nin desteklediği Yetkin Gençler programının son dersi olarak nakledilen Mehmet Zorlu Vakfı Gençlik Zirvesi’nde kültür, sanat, girişimcilik ve genel hayat bilgisi adına birçok konu alanında uzman, ilgili kişiler ve girişimciler tarafından işlendi. Bu sayede gençler, haftanın bir gününün belirli saatlerini ayırarak bu önemli konularda ileri derecede bilgilendiler.

Gün, sürdürülebilir yaşam için eğitimin önemine vurgu yapan Olgun Zorlu’nun konuşmasıyla başladı. Ardından MZV Gençlik Zirvesi’nin moderatörlüğünü üstlenen Erhan Erkut, Zirve’nin açılışı sunumunda “21. Yüzyıla, 19. Yüzyılın metotları ile hazırlanamayız.” cümlesi ile eğitimin 21. Yüzyıl yetkinliklerini içermesi ve eğitim konusunda geride kalmamamız gerektiğine vurgu yaptı. Erkut’un yaptığı başlangıç sunumunun sonlarında ise “Tek hayatınız var ve bunu yaşayın” cümlesi ile yine öğrencilerin kalbinde taht kurmayı başardı.

Bir sonraki konuşmacı Barış Özcan, hikâye anlatıcısı sıfatıyla Amerika Birleşik Devletleri’nden canlı yayın ile Zirveye bağlandı ve gençlere harika metaforları ile güzel bir konuşma yaptı. Barış Özcan, konuşmanın ilerleyen dakikalarında “Eğer yükselmek ve gelişmek istiyorsak, sadece motivasyon coşku ve duygu ile yetinmeyip bir vizyon oluşturmamız gerekiyor.” diyerek vizyon oluşturmanın öneminden de bahsetmiş oldu.

Kültür ve sanatın hayat üzerindeki öneminden bahsedildi.

İKSV Genel Müdürü Görgün Taner, Zorlu PSM Genel Müdürü Murat Abbas, Gazeteci Kanat Atkaya ve Radyo Eksen Yayın Yönetmeni Gülşah Güray’ın bulunduğu Kültür Sanat Kodları Paneli’nde gençlerimiz kültür ve sanattan beslenerek geleceğe nasıl hazırlanabileceklerini öğrenmiş oldu. Görgün Taner, kod yazmanın gelecekte eleştirel düşünme ile daha fazla değer kazanacağını belirtirken Murat Abbas, “Sanat ve kültür hem bir sığınak hem de aynı zamanda insanın içindeki yaratıcı kanalları açıyor” cümlesini kurarak Taner’e destek çıktı. Bir yandan ise Kanat Atkaya, iş dışı kültür ve sanat ile beslenen dünyanın insanı müthiş bir şekilde beslediğini söyledi.

Paneller ve konuşmalar hızla ilerlerken sahne Emin Çapa’ya bırakılmıştı. Emin Çapa ise ekonominin büyük çoğunluğunu zenginlerin yürüttüğünü ve pastanın büyük bir kısmını zenginlerin yediğini belirtti. “Başka bir dünya, başka bir insan.” vurgusuyla yeni bir insan modeli inşa etmemiz gerektiğini, insanlığın buna ihtiyacı olduğunu ve bu işin de gençlere düştüğünü söyledi.

Kalben’in kişisel değerlere verilmesi gereken önemi vurguladığı konuşmasından sonra Şubat 2019’da birlikte çalışmaya başlayan Barış İçin Müzik Vakfı Birlikte Güçlü Sesler Korosu, harika ve duygulandırıcı bir gösteriye imza attılar. İlerideki panelde ve konuşmalarda, küresel iklim krizinden bütüncül nöro-yaklaşım ve sinir bilimine, engelleri aşan girişimlerden Ahmet Zorlu’nun hayalci olmamanın önemini vurguladığı konuşmaya kadar birçok konu işlendi.

Son Vuruş Cem Yılmaz’dan

Cem Yılmaz, gençlere birçok tavsiye verip güzel bir konuşma yaptıktan sonra soru-cevap tarzında ilerlendi. Gençlerin sorularını spesifik bir şekilde cevaplayan Yılmaz, arada espirili bir şekilde de yanıt vermeyi ihmal etmedi. Gençler bir yandan gülüyor, bir yandan ise Cem’in verdiği cevaplardan çıkarımlarda bulunmaya çalışıyorlardı.

Emirkan Karadeniz

WhatsApp Nasıl Ortaya Çıktı?

Previous article

YETGEN EĞİTİM PROGRAMI

Next article

You may also like

1 Comment

  1. Ancak bu kadar güzel açıklanabilirdi

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog