Röportajlar

KENAN GÜLER – Güler Dinamik Kurucusu

0

Kendisi küçük yaşlarda çalışma hayatına atılmış birçok farklı sektör deneyimlemiş ve sonunda kendi işini kurmuş başarılı bir iş adamı. Biz de bu noktaya gelirken neler yaşamış neler deneyimlemiş olduğunu kendisine sorduk. Detaylar röportajımızda!

1-Hangi okullardan mezun oldunuz?

Tekirdağ Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra Eskişehir Anadolu Üniversitesi  İşletme bölümünden mezun oldum. Yüksek lisansımı aynı üniversitede Uluslararası Ticaret alanında yaptım ve doktoramı da yine aynı üniversitede Uluslararası Ticaretin Dijitalleştirilmesi ve Endüstri 4.0 alanında tamamladım.

2-Eğitim hayatınız boyunca staj yaptınız mı? Yararlı oldu mu?

Evet, bir fabrikada 20 yaşına kadar yaptım. Çok yararlı oldu. Fabrikanın ve iş hayatının nasıl olduğunu bu sayede anladım. Eğer geri faydasını sağlayabiliyorsanız, staj yapmak çok faydalı.

3-Mezun olduğunuzda iş bulmada zorlandınız mı?

Hiç zorlanmadım çünkü bizim zamanımızla bu zaman arasında çok fark var. Bu zamanda İngilizce, yüksek lisans ve doktora gibi çok fazla ayrıştırıcı özellik aranıyor. Örnek vermem gerekirse, bir odada iş görüşmesine gelmiş 100 kişi varsayalım. 50 kişi yüksek lisans yapmış olsun. Bu 50 kişiden bir konu hakkında makale yazmış 30 kişi, 30 kişiden de doktora yapmış 1-2 kişi var. Siz olsanız kimi işe alırsınız?

Doktora yapın demiyorum fakat mutlaka bölümünüzden farklı bir alanda yüksek lisans yapın.

Bütün yaşamınızda kullanmanız için size bir sır vereyim: Sizin beni duruşunuzla, konuşmanızla, doluluğunuzla ikna etmeniz lazım. Yani sizdekini karşı tarafa iyi bir şekilde geçirip onun karşılığını almalısınız. Bir ürün çıkarmanız ve bu ürünü pazarlayabilmeniz lazım. Bir saatten sonra ise kendinizin ürün olması lazım.

Yabancı dille, sertifikalarla kendinizi doldurun. Elinizdeki kaynakların farkında olun ve bu kaynakları öyle değerlendirin ki, potansiyeliniz kendiliğinden ortaya çıksın. Okulda ise çok değerli hocalarınız var, derslerinizi kaçırmayın, o derste duyacağınız bir cümle hayatınızı değiştirebilir. Zamanı ıskalamayın.

4-Mezun olduğunuzda hangi alanda ilerleyeceğinize nasıl karar verdiniz?

Bilinçli bir şey yoktu. Babamın restoranı ve çay ocağı vardı. Buralarda çalışarak büyüdüğüm için böyle bir karar vermemiştim. Bu sektörde çalışmaya bir arkadaşımın tavsiyesiyle başladım ve bu işi sevdiğim için devam ettim.1993 yılında gümrük müşaviri olduğumda, Türkiye’nin en genç gümrük müşaviriydim.

5-Sırasıyla hangi işlerde çalıştınız?

Endüstri Meslek Lisesi’nden çıktıktan sonra 2 sene o meslekle alakalı bir yerde çalıştım. Daha sonra bir gümrük müşavirliği şirketinde 12 sene çalıştım ve yönetim kurulu üyesiyken ayrılıp kendi şirketimi kurdum. Yaklaşık 31 senedir bu sektördeyim.

6-İşinizin avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Avantajı çok çünkü dünyada olup biten çoğu şeyden haberiniz oluyor. Şirketimizde 8 ayrı bölüm var. (tekstil, demir-çelik, otomotiv vb.) Türkiye’den ihraç edilen denimin %35’ini biz yapıyoruz. 600-700 milyon dolar bizden geçiyor. Çok keyifli ve öğreten bir iş olduğu için yaşamla alakalı tüm dertlerimi unutabileceğim bir tarafı var.

Dezavantajı bana göre yok fakat aynı sektörde çalıştığım başka arkadaşlarıma soracak olursanız saatimiz belli olmuyor, çok çalışıyoruz diyebilirler.

7-Bir girişimci olarak, kendi işinizi kurmanın riskleriyle nasıl başa çıktınız?

Çok klasik olabilir ama çok çalışarak. Ben zaten gümrük müşaviriydim, sıfırdan başlamadım. Tek sıkıntım paraydı. Evden getirdiğimiz laptoplar ile çalışarak başladık ve 6 ay sonra ilk işimizi aldık.

8-İşe aldığınız insanlarda hangi özellikleri ararsınız?

Çok çalışması değil, akıllı ve verimli çalışması; dürüst olması çok önemli. Yeri geldiğinde sıfırdan başlayanları da işe alıp eğitebiliyorum. Bana göre önemli unsurlardan biri de işini severek yapması.

9-Blockchain teknolojisi hakkında bilgi verir misiniz?

Blockchain uygulaması doktora tezi yazarken okuduğum bir makaleden ortaya çıktı. Bize çok yabancı ve ayrı bir teknolojiydi. Bu nedenle öğrenebilmek için Londra’ya gittik ve eğitimine katıldık. Tekniği anlamak için çok çalıştım. Benim çalıştığım yapıların buna uyabileceğini gördüm. O gece bu uygulamaya yatırım yapmaya karar verdim. 20 senedir bir yazılım şirketimiz olduğu için yazılım konusunda tecrübemiz vardı. Daha sonra Londra’da bir şirket kurduk. Geçen senenin son aylarında çalışmaya başladık. Çok mesai ve birikim gerektiren bir süreç devam ediyor. Şu an bir ürün haline getirmeye çalışıyoruz. Bu Türkiye’de ilk ve tek olacak. Dünyada da ikinci sırada yer alıyor. Blockchain bir yazılım teknolojisi. Taraflar arasında bir şeffaflık sağlıyor. Aynı zamanda kağıtsız ve hızlı bir ortama geçmiş oluyoruz. Bu uygulama için geleceğin interneti deniliyor.

10-Geçmişe baktığınızda “keşke” dediğiniz bir şey var mı?

Şu an 51 yaşındayım, arkama baktığımda keşke dediğim hiçbir şey olmadı. Çünkü ben geçmişte yaşayan biri değilim. Sürekli geleceğe bakan biriyim. Bundan dolayı şu an içinde bulunduğum Türkiye’de çok az bilinen, geleceğe yönelik işlerle uğraşıyorum. 

11-Son olarak gençlere önermek istediğiniz bir şeyler var mı?

20 aydır 4 saat uyuyarak çalışıyorum. Siz de potansiyel enerjinizi kullanın. Sevmediğiniz işlerden, çevrenizde negatif olanlardan, zamanınızı alanlardan ve dedikodulardan kaçının.

Klaus Schwab’ın “Dördüncü Sanayi Devrimi” ve “Dördüncü Sanayi Devrimini Şekillendirmek” kitaplarını mutlaka okumanızı tavsiye ederim.

Ezgi Sincer

THE SOCIAL NETWORK

Previous article

KAGİDER – Düş Ortağım

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar