Tavsiyeler

İTÜ ÇEKİRDEK

0

İTÜ ÇEKİRDEK Nedir?

İTÜ Çekirdek, İstanbul Teknik Üniversitesi’nin tam 235 senedir hayalini kurduğu, İTÜ ARI Teknokent ile birlikte, İTÜNOVA TTO’nun da desteğini alarak 2012’de hayata geçirilen, girişimcileri, şirketleri, melek yatırımcıları ve profesyonelleri bir araya getiren geniş bir girişimcilik platformudur. Teknolojik, yenilikçi iş fikirlerine sahip, fikrinin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanan tüm girişimciler ve start-uplar için erken aşama kuluçka merkezi olmasının yanı sıra, can suyu desteği, kapalı ofis yardımı, 7/24 faydalanabilecekleri laboratuvar, mentor havuzundan yararlanma ve altyapı desteği, networking gibi birçok alanda sunulan hizmetlerle teknolojik bir fikrini hayata geçirmek isteyenler için doğru adrestir!

Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru yapanların lise mezunu ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. İTÜ dışındaki üniversitelerde okuyan öğrenciler de kabul edilir.

İTÜ Çekirdek girişimcileri ağırlıklı olarak mezun, 2-3 yıl deneyim sahibi kişilerdir.

Birden fazla fikirle başvurabilir fakat sadece biriyle İTÜ Çekirdek sürecine devam edebilirsiniz, birden fazla girişimcilik ekibinde bulunamazsınız.

Ekibinizden en az bir kişinin İstanbul’da olması istenir.

Başvurunuz onaylanmadıysa aynı fikirle sonraki yıl tekrar başvurabilirsiniz. Daha fazlası için https://itucekirdek.com/sss/ adresinden sıkça sorulan sorulara göz atın.

Süreç Nasıl İlerler?

İTÜ Çekirdek, fikrin oluşmasından hayata geçmesine kadar her aşamada girişimciye destek olan bir serüvendir. İlk olarak eğer fikir aşamasındaysanız, fikriniz tam olarak oluşmamışsa, geliştirmek için yardım almak, başarmak istiyorsanız BIGG  ’e başvurabilirsiniz. Başvurunuzun kabul edildiği andan itibaren İTÜ Çekirdek tarafından düzenlenen tüm girişimcilik seminerlerine katılma hakkı, program boyunca mentorlarla buluşarak projenizi uzman desteği ile geliştirme şansı kazanmış olacaksınız.

Program sonunda fikrinizin inovatif ve ticari faaliyete dönüştürülebilir olduğuna inanıyorsanız, ya da zaten bir fikriniz varsa, Ön Kuluçka ’ya başvurabilirsiniz. Aşağıdaki adresten başvuru yaptıktan sonra kabul edilirseniz, sözlü mülakata çağırılacak, 4 dakikada kendinizi, ekip arkadaşlarınızı ve projenizi tanıtacaksınız.

Eğer başvurunuz onaylanırsa Ön Kuluçka eğitimine başlayabilirsiniz. 7 haftalık eğitimin devamında Big Bang’in yapılacağı güne kadar, 800 m2’lik açık ofisten sınırsız faydalanma, mentorlarla birebir iletişim, prototipinizi geliştirmek için gerekli ekipmanların bulunduğu laboratuvar, Ar-Ge ofisi, yatırımcılarla buluşma gibi imkanlardan “Ay başı geldi faturalar yığıldı” derdi olmadan dilediğiniz şekilde yararlanabilirsiniz.

Eğer mevcut ürününüz ve müşteriniz varsa Çekirdek Express  programından yararlanabilirsiniz. Ürününüz hazırsa Ön Kuluçka’yı atlayıp hemen Çekirdek’in paydaş yatırımcılarıyla tanışmaya başlar, müşterinizi geliştirirsiniz. Bu sayede ürününüz ve iş modeliniz daha gelirken hazır olduğu için, İTÜ Çekirdek Ön Kuluçka hizmetleri için daha az hisse ödersiniz.

Artık gelişmiş bir fikriniz olduğunda sermayenizi sağlamak için girişimciyi yatırımcıyla buluşturan büyük gün gelir: Big Bang.

Kuluçka merkezinde fikirleri ve iş modelleri geliştirilen girişimciler arasından pazara en yakın olanlar seçilerek sahneye çıkmaya hak kazanır ve girişimlerini iş dünyası ile buluştururlar. Her yıl kasım ayında teknolojik girişimlerin sahnelendiği, rekabetin yüksek olduğu ve temponun hiç düşmediği “Türkiye’nin Girişimcilik Sahnesi Big Bang”de bir gecede toplam 21 milyon TL değerinde (2018 verileri) ödül ve yatırım girişimciyle buluşuyor. Tüm bunlara ek, ödül ve yatırım alan girişimciler, 1 yıl süreyle Kuluçka  programına girmeye hak kazanırlar.

Big Bang sonunda aldığınız ödül veya yatırımla beraber artık şirketinizi kurarak 1 yıl süreyle İTÜ Çekirdek’te faaliyetlerinize devam edebilirsiniz. İTÜ Çekirdek’i şirket adresiniz olarak göstererek girişimlerinizi geliştirmeye ve büyütmeye Ön Kuluçka’daki imkanların çok daha fazlasıyla devam edebilirsiniz. Kuluçka programına başladığınız anda Maslak binasında bir kapalı ofis anahtarı size teslim edilir. Satış, finans, muhasebe, pazarlama gibi konularda uygulamalı eğitimler alarak, size özel düzenlenen workshoplarla, fatura kira derdi olmadan, kazandığınız ödülle, tanıdığınız yatırımcı ve müşterilerle, her gün networkinginizi ve girişiminizi daha da geliştirerek hayalini kurduğunuz başarıya ulaşmış olursunuz.

İTÜ Çekirdek size sunduğu tüm bu imkanlar karşılığında, yaptığı işe devam edebilmek, kendi sisteminin varlığını sürdürebilmek için, Ön Kuluçka programına katılıp şirket kuranlardan %3 hisse, Kuluçka Express programını kullananların şirketinden %1 hisse talep etmektedir.

28 Kasım 2019 tarihinde UNIQ İstanbul’da düzenlenecek olan Big Bang – Startup Challange etkinliğine kayıt olmak için:https://bigbang.itucekirdek.com/kayit-ol 

 İTÜ Çekirdek’e başvurmak için: https://www.itucekirdek.com/basvuru-2019/

Ebrar Sude Aygün

CV Nasıl Hazırlanır?

Previous article

Deep Tech Girişimcilik Yarışması

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler