Röportajlar

Inova Incubation-Onur Çağlar Yenitaş

0

1.Kısaca Inova nedir?

Inova; lise öğrencilerinin reşit olmama sorunu, üniversite sınavı engeli nedeniyle girişimci olamama gibi durumları ortadan kaldıran ve onlara sunmuş olduğu eğitimlerin sonunda kendi startuplarını kurmalarını sağlayan, liseliler için kurulmuş olan ilk ve tek kuluçka merkezidir.

2.Liseliler için bir kuluçka merkezi oluşturmak nereden aklınıza geldi?

Öncelikle Bora ile Inova’yı hayatımızdaki bir sorundan dolayı kurduk. 2018 yılında ikimizin de 9. Sınıftayken bir projemiz ve ekibimiz vardı. İkimiz de birbirimizden habersiz bir şekilde kuluçka merkezlerine başvuru yapmışız. Kuluçka merkezlerinin bizlere olan güvenleri hiç olmayacak derecede azdı ve 18 yaşından küçüktük. Dolayısıyla hepsi bizi reddetti. Biz de çevremize baktığımızda bizim yaşadıklarımızı yaşayan ve yaşayacak olan yaşıtlarımızı gözlemledik ve kendimize “Neden liseliler için kuluçka merkezi kurmuyoruz?” dedik. Ardından çalışmalarımıza başladık. Kısaca hikayemiz bu şekilde diyebilirim.

3.Inova liselilere diğer kuluçka merkezlerinden başka ne vadediyor?

İlk olarak; eğitimlerimizi tek bir yerde gerçekleştirmiyoruz. Girişimci adaylarımızın girişimcilik kalbinin attığı birçok yere götürüyoruz ve oralarda eğitimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca eğitmenlerimizin hepsi bir startup kurmuş kişilerdir. Girişimci adaylarımıza bu kişilerle tanışma ve staj imkanı sunuyoruz. Ayrıyeten mezunlarımızla ilişkilerimizi hiçbir zaman kesmiyoruz. Davet aldığımız etkinliklere beraber gidiyoruz, çeşitli organizasyonlar düzenleyip bağımızı hiç koparmıyoruz.

4.Inova’dan çıkmış ve hala devam etmekte olan girişimler var mı?

Inova Incubation olarak biri yaz biri kış olmak üzere iki adet eğitim dönemimizden 43 adet liseli ve bu liselilerin ürettiği 10 adet proje mezun oldu. Aktif olarak 4 mezun girişimimiz çalışmalarını sürdürüyor. 1 mezun girişimimiz uluslararası bir kuluçka merkezi olan Winglobal’e seçildi ve onlara Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi’nde bir ofis sunduk. Projemiz prototipini oluşturmuş ve yatırım alma aşamasındadır.

5.Peki siz, Inova dışında herhangi bir girişimde yer alıyor musun şu an?

Evet. Bora mikromobilite konusunda ben de e-ticaret ve AR teknolojisiyle ilgili kendi girişimlerimizi kuruyoruz. İkimizin de ekibi Inova mezunlarından oluşuyor. Yatırım alma aşamasındayız. Gelişmeleri takip edin!

6.Gençler size girişim fikirleri ile değil de çalışma arkadaşı olarak gelebilirler mi? Bunun için belirli kıstaslarınız var mı?

Tabii ki kapımız her zaman açık. Fakat yukarıda da belirttiğim gibi: mezunlarımızla birlikte Inova’yı yürütüyoruz ve büyütürüyoruz. Dolayısıyla gelen liseliler mezun olana kadar girişimci adayı, mezun olduktan sonra Inova üyesi oluyorlar. Çalışma arkadaşı olarak tek kıstasımız budur diyebilirim.

7.Etkinlikleriniz kamp olarak mı gerçekleşiyor yoksa girişimciler size her zaman ulaşabilir mi?

Bizim amacımız girişimci yetiştirmek olduğu için etkinliklerimiz ağırlıklı olarak kamp olarak geçiyor. Katılan liselilere 8 haftada 8 proje geliştirme kapsamında kullanılan başlıkların eğitimini veriyoruz ve kendi startuplarını kurmalarını bekliyoruz. Kurulan startuplara network ve manevi olarak yardımcı oluyoruz. Kısacası, girişimciler bize her zaman ulaşabilir. Onlara eğitimimizden ve sağladığımız imkanlardan faydalanmaları için kamplarımıza öncelik tanıyarak dahil edeceğimizin sözünü buradan verebilirim.

8.Ofisleriniz nerelerde?

Herhangi bir ofisimiz yok. Eğitimlerimizi başta Kolektif House olmak üzere; Workinton, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi, Zemin İstanbul, Bilim Üsküdar ve  startupların ofislerinde gerçekleştiriyoruz.

9.Son olarak bu sene bir kampınız olacak mı?

Evet yeni kampımızın başvuruları açıldı. 15 Mart’ta başlayacak olan kampımızda liseliler,

 8 hafta boyunca startup sahiplerinden:

-Takım Kurma ve Liderlik
-İş Modeli Üretimi
-Yalın İş Modeli Üretimi
-Design Thinking
-Growth Hacking
-Finans ve Pazarlama
-Sunum Teknikleri
-Yatırımcıya Sunum

Konu başlıklarını öğrenecek ve kendi startupları için ilk adımlarını atmış olacak. Başvurular ve hakkımızda daha fazla bilgi almak için Instagram sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. (@inovacommunity)  

Bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Inova Incubation : inovaorganization@gmail.com

Kişisel: onuryenitas@gmail.com

Ayrıca bizimle röportaj yaptığı için Fikirden Girişime ekibine çok teşekkür ederiz. 🙂

Eylem Deniz Teker

Fikir Küratörü-İBRAHİM ETHEM TAŞ

Previous article

Melek Basketçiden Spor Girişimleri Hızlandırma Programı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar