Blog

IKIGAI: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

1

Uzun ve sağlıklı yaşamanın sırrını modern tıp bize veriyor tabii ki. Ama ben ilaç kullanmadan hayatın doğal akışında mutlu ve uzun bir hayat sürmek istiyorum diyorsanız Japonların bu konu hakkındaki görüşlerine ve yaşam biçimlerine bir bakın derim.

Kitabımız Ikigai. Dilimizde tam bir karşılığı olmasa da kabaca “hep meşgul kalarak mutlu olma” olarak çevriliyor. Japoncada “yaşamak” anlamına gelen “ikiru” ve “umut ettiğimiz şeyin gerçek olması” anlamına gelen “kai” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş.

En kısa olarak ikigaiyi her sabah yataktan kalkma sebebimiz olarak tarif edebiliriz. Fakat şöyle bir durum var. Bizi her sabah coşkuyla ve istekle yatağımızdan kaldırabilecek sebeplerimizin olması. Eğer mutsuz ve sadece yapmak zorunda olduğumuz için yapıyorsak bunu hayatta henüz ikigaimizi bulamamışız demektir.

Peki doğru ikigaiyi bulmak ne demek?

Ikiganizi bulmak istiyorsanız kendinize sorular sormalısınız!

Neyi iyi yapabiliyorum?
Ne yapmayı seviyorum?
Hayattan beklentim ne?
Neye yeteneğim var?
Bu yeteneğimi nasıl geliştirebilirim?

Bu soruların cevabını verdikten sonraki süreç ise uzun bir yol aslında. Ikigainizi keşfettikten sonra mutlu bir akış yakalayacağınızı ve hayatınıza anlam katacağınızı söylüyor bize kitap.

Japonların bir diğer tezi ise “Emekli olmayın.” Çünkü sağlıkları el verdiği sürece sevdiği işi yapmaya devam eden insanlar hayattan kopmuyor ve an’da kalıyor. Eğer 70-80 yaşına gelmiş bir insanın herhangi bir işle uğraşamayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Japonya’da insanlar 100 yaşlarına kadar çalışmaya devam edebiliyorlar. Nedeni ise basit. Hayatları boyunca sevdikleri işi yapmışlar. Yani stres altında değiller ve mutlular.

Son olarak ise ‘ikigainin on kuralı‘ndan bahsetmek istiyorum.

 1. Aktif kalın.
 2. Ağırdan alın
 3. Midenizi tıka basa doldurmayın.
 4. Çevrenizde iyi arkadaşlarınız olsun.
 5. Bir sonraki doğum gününüze kadar şekle girin.
 6. Gülümseyin.
 7. Doğayla tekrar bağlantı kurun.
 8. Teşekkürlerinizi sunun.
 9. Anı yaşayın.
 10. Ikigainizi takip edin.

Ikigai hakkında daha fazla bilgi elde etmek istiyorsanız ve daha da önemlisi ikigainizi keşfetmek istiyorsanız mutlaka bu kitabı okumalısınız!

Kitabı satın almak için: https://www.idefix.com/Kitap/Ikigai-Japonlarin-Uzun-Ve-Mutlu-Yasam-Sirri/Egitim-Basvuru/Kisisel-Gelisim/urunno=0001735494001

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

Previous article

BAHAR SÖYLEŞİLERİ’19

Next article

You may also like

1 Comment

 1. Merhabalar,

  İkigai; hayat amacı edinme ve yeni bir güne başlama nedeni olarak tanımlanmaktadır. Japonlara göre her insanın bir ikigaisi vardır. İkigainiz; hayat gayeniz, tutkularınız, mesleğiniz olabilir. Şöyle bir düşünün; her sabah uyandığınızda güne daha zinde başlama nedeniniz ne olabilir? Ailenize iyi bir gelecek sunmak mı, mesleğinizde başarılı olmak mı ya da hobileriniz mi? Hayata sıkıca tutunmanızı sağlayan nedir ya da kısaca yaşamınızın amacı nedir? Bu soruların yanıtını net bir şekilde verebildiğinizde ikigainizi de bulmuş olacaksınız. Örneğin; benim ikigaim yazmak. 😊 İzninizle ben de ‘’İkigai’’ hakkındaki yazımı sizinle paylaşmak isterim: https://www.tarz2.com/senin-ikigain-nedir

  Yazılarınızın devamının gelmesi dileğimle,
  keyifli okumalar olsun.

  http://www.ebrubektasoglu.com/

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog