Blog

HER ŞEYİN TEORİSİ

0

Henüz 21 yaşında ALS hastalığına yakalanan Stephen Hawking 76 yaşında hayatını kaybetti. 2014 yılında ise yönetmen James Marsh tarafından ‘The Theory of Everything’ filmi ile Stephen Hawking’in biyografisi beyaz perdeye yansıtıldı. Başrollerinde Eddie Redmayne ve Felicity Jones yer alıyor.

Stephen 1964 yılında Cambridge Üniversitesi’nde kozmoloji (evren bilimi) doktorasını yaptığı sıralarda bazı denge ve koordinasyon sorunları yaşamaya başlar. Şikayetleri gittikçe artınca doktora gider ve konuşmasını, hareketlerini, yeteneklerini etkileyecek motor nöron hastalığına yakalandığını öğrenir. Birçok doktor en fazla 2-3 yıl ömrü kaldığını söyler.

Fakat Stephen hastalığının ona engel olabileceğini asla kabullenmez. Hatta her zamankinden daha çok çalışmaya ve araştırmaya devam eder. Bu sırada ise ilk eşi Jane Wilde ile evlilik hazırlıkları yapmaktadır.

Yıllar geçtikçe hastalık ilerlemeye başlar. Fakat beklenilenin aksine ilerleme hızı oldukça yavaştır. Stephen ise ünlü bir fizikçi ve bilim adamı olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir.

Geçirdiği soluk borusu ameliyatında ses telleri zarar görür ve konuşma yetisini kaybeder. Bu durum Stephen Hawking’i tabii ki durdurmaz ve kendine ses birleştirici cihaz tasarlar. 1988 yılında da evren bilim rehberi olan Zamanın Kısa Tarihi: Büyük Patlamadan Karadeliklere kitabını yazar.

En dikkat çekici ve ilgi toplayan ise evrenin belirlenen yasalara göre geliştiğini söylediği ‘Her Şeyin Teorisi’ olur.

Stephen Hawking o dönemde birçok konferansa davet edilmiş, ödüller kazanmıştır. Hayatındaki tüm imkansızlıklara rağmen başarıyla dolu bu hayat hikayesi, izleyen ve okuyan herkesi etkilemiştir.

The Theory of Everything filminde Stephen Hawking’i canlandıran Eddie Redmayne performansıyla ‘En İyi Erkek Oyuncu’ Oscar’ını kazandı. Redmayne ayrıca bu dalda BAFTA ve Altın Küre’de de ödülün sahibi oldu.

Yönetmenliğini James Marsh’ın yaptığı filmin oyuncu kadrosunda Eddie Redmayne, Felicity Jones, David Thewlis, Emily Watson, Harry Lloyd, Simon McBurney yer alıyor. Filmin senaryosu ise Anthony McCarten’a ait.

Filmin fragmanı:

KWORKS – Koç Üniversitesi Girişimcilik Araştırma Merkezi

Previous article

MICROMOBILITY

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog