Blog

HAYAL KURMANIN ÖNEMİ

0

                                         RUHUN FISILTISI

Acaba insanlar yaşlandıkları için mi hayal kuramıyorlar yoksa hayal kurmayı bıraktıkları için mi yaşlanırlar?  

Hayallerimiz içgüdüsel dürtülerimizdir.  Bir nevi ruhun bize fısıldaması. Hayallerimiz bize yapacaklarımız konusunda yardımcı oluyor. Mühim olan ruhumuzun fısıltısını duyabilmek. Hayal kurma yeteneği herkeste vardır. Hatta herkese eşit miktarda verilmiştir. Bu demek oluyor ki bugün bütün hayalperestlerle biz aynıyız. Fakat yaşadığımız ortamlar, uygun uyaranlarla desteklenmeyen çevre koşulları bu doğuştan gelen yeteneğin dış koşullarla olumsuz yönde etkilenmesine sebep oluyor. Tam tersi uygun çevresel ortamlar sağlandığında olumlu yönde artması da mümkün.

Ama Walt Disney’in de dediği gibi: “Gülmenin zamanı yoktur, hayal etmenin yaşı yoktur ve rüyalar sonsuzdur.”  Hayal kurmak her koşulda, zamanda ve yaşta sürdürülmeli. Çünkü biz bu donanımla dünyaya geldik. Hayal kurmak bize farklı pencereler aralar, olanı değiştirme isteği uyandırır, bir çeşit hedef için yaşama enerjisi verir. Hayal kurmanın ilk amacı mutlu olmaktır. İkincisi ise bizi bir yerlere ulaştırma isteği.

  “Büyük hayaller kurun ve başarısızlık riskini göze alın.” der Norman Vaugha.  Hayal kurmak başlı başına bir eylem. Hayatımızı tasarlamaya faydası olan bir yeti. Önemli olan hayal kurmak ve gerçekleşebilmesi için tüm olanakları, çalışma azmini göstermektir. Hayalleri büyük tutmanın ne sakıncası olabilir ki? Bu kadar büyük hayal kurmaya cesareti olanın düştükten sonra kalkmaya ve yeni yollar çizmeye de cesareti vardır.

    “Birçok kez hayaller başlangıçta imkansız görünür, daha sonra olası ve yeterince istekli olunursa, sonunda kaçınılmaz olurlar.” diyerek bize cesaret veriyor Chiristopher Reeve. Hem hayallerimizin peşinden gittiğimiz zaman hayat bizim için anlam kazanır. Hayallere ulaşmak için atılan her adım, başarılan her aşama insana içsel bir motivasyon verir.

     “Hayal kurmak, bilgiden daha önemlidir; çünkü bilgi sınırlıdır, ancak hayal kurma tüm dünyayı kapsar”. diyor Albert Einstein. Hayal gücünüzle bir gün aşıklar şehri Paris’te diğer gün kavurucu sıcağın ortası Afrika’da olabilirsiniz. Yani demem o ki hayallerin, hayal gücünün sınırı yok. Hayaller sizi bir yerden öteki yere sürükler. Dikkat edin, sıkı tutunun hayallerinize düşmeyesiniz.

Buraya çok sevdiğim Hocam Prof. Dr.  Selçuk Şirin ‘in TEDx Konuşmasını bırakıyorum.

 Selçuk Hocam “Hayalini yitiren ülkede katma değer yaratamazsınız “diyor. Çözüm ise itiraz etmekten geçiyor. Selçuk Hocaya göre “İtirazsız hayal, hayalsiz ilerleme olmaz.”

Sinem Ruşen

GİRİŞİMCİ KADIN LİDERLER PROGRAMI

Previous article

MÜGE BEZGİN-StartupHR

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog