Blog

Günlük Ritüellerle İngilizce

0

Günümüzde artık İngilizce’nin önemini, ayrıcalığını özel olarak anlatmaya gerek yok. Herkes tarafından dünyanın her alanında konuşulabilen ortak bir dil olmak özelliğini sahiptir. Bu yüzdendir ki dünyanın her yerinde İngilizce bilmek artı bir şey değil; aksine bir zorunluluk, bilinmesi gereken ve kolayca öğrenilip konuşulan bir dil haline gelmiştir. Gel gelelim biz İngilizce öğrenme ve konuşma konusunda hala birtakım problemlere sahibiz. Önce problemi tespit etmeliyiz ki ardından doğru çözümü bulalım. Tespitlerden birkaçını sizin için derledik.

1.Hata Yapmaktan Korkmak

Konuşabilme ile yazıp okumak farklı şeylerdir. Bir dili konuşabilmek için mükemmel gramer bilip yazmanız gerekmiyor. Diller seslerden ve cümle yapılarından oluşur. Her dilde cümle yapıları değişir.  Biz önce tenseleri öğrenelim derken asıl öğrenmemiz gerekeni unutuyoruz.

2.Grammerden Korkup Kelime Öğrenmemek

Grameri kusursuz öğrenmeye çalıştığımız için asıl öğrenmemiz gereken, bize yetecek 200-300 kelimeye bakamıyoruz bile ve kelime öğrenmedikçe konuşmaya da sıra gelmiyor.

3.Aksanları Dert Etmek

İngilizce birçok farklı coğrafyada konuşuluyor ve her coğrafyada farklı bir aksanla konuşuluyor. Hangi aksanda olursa olsun karşıdakine demek istediğini anlatabildiğinde sorun yoktur. İlla Amerkian ya da Texas aksanı konuşulmasına gerek yoktur.

4.Cümle Kalıplarını Bilmek

Belirli cümle kalıplarını öğrenmeliyiz ki bir şeyi iki kelime kullanarak karşı tarafa kolayca anlatabilelim. Öğrendiğimiz iki kelime bir paragrafın yerine geçebilir. Buna az sözle çok şey anlatmak denebilir ve en önemlisi size söylenildiği zaman acaba ne demek istedi diyerek düşünmek zorunda kalmazsınız.

5.Yavaş Konuşmak

İngilizceyi akıcı konuştuğumuzu düşünsünler diye hızlı konuşuyoruz. Fakat yavaş konuşursak cümle dizilimlerini doğru yapmak için vaktimiz olur. Yani hata yapmak için zamanımız olur. Acele ettiğiniz sürece sorun yaşarsınız.

GÜNLÜK KULLANILABİLECEK UYGULAMALAR

1.VOSCREEN

Altyazılı ya da altyazısız şekilde sizin seviyenize ve konularınıza göre videolarla size kelime kalıpları sunan bir sitedir. Programda dizilerden, filmlerden, konuşmalardan, röportajlardan, reklamlardan kesilmiş kısa alıntıları size dinlettirdikten sonra o alıntıda geçen cümleyi size bulmaya çalıştırır. Doğru bildiğinizde ise puanınız artmış olur. Alıntılar kişinin seviyesine göre belirleniyor.  Bildiğiniz üzere İngilizcede mecaz anlamların ve bir kelimelerin birden çok anlamı var. Bunları öğrenmek adına da faydalı bir sitedir. Uygulama tamamen ücretsiz olup, mobil uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Voscreen tüm dünyada bir milyon kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

2.Quizlet

İngilizce öğrenirken okuma, yazma, konuşma ve grammer bir bütün şeklinde ilerler. Quizlet size herhangi bir konuda kendi konunuzu seçerek, bu konudaki kelime listelerinizi hazırlama imkanı sunuyor. Flashcard’ı açarak kelimeleri çevirip dinleyerek kelime dağarcığınızı ve telaffuzunuzu geliştirebilirsiniz. Bunun sayesinde öğrenmenizi kalıca hale getirerek, öğrenilenleri tekrar etme fırsatını yakalıyorsunuz ve bunu yaparken belirli bir süreniz olup zamana karşı yarışıyorsunuz. Bununla birlikte İngilizcede zamanı yönetiyorsunuz. Ücretli bir uygulama olup, 7 gün deneme hakkına sahipsiniz. Site içerisinde 18 farklı dil bulunuyor. App Store ve Play Store’dan uygulamasını indirebilirsiniz.

3.italki

Ben nasıl konuşacağım derseniz, bu site tam size göre. Sloganı ise ‘’Herhangi bir dilde akıcı olun’’. Site içerisinde ücretli ve ücretsiz olmak üzere hocalar mevcuttur. Hocaların hangi dillerde ders verdiğini profillerine bakarak inceleyebilirsiniz. Siteye üye olurken anadilinizi ve bildiğiniz diğer dilleri seviyesini seçerek belirtmeniz gerekiyor. Dil değişimi karşılığında ücretsiz ders alma imkanınız mevcuttur. Verblig sitesiyle benzer bir sitedir.

4.engVid

En faydalı siteler arasındadır. Site de on iki hoca vardır ve hocaların hepsinin kendi youtube kanalı vardır. Site beginner, intermediate, advanced seviyesi olarak üçe ayrılıyor. Her seviyeye ait birçok farklı ders videosu var. Özellikle James ve Rebbeca adlı hocaların ne anlattıklarına bakabilirsiniz. Voscreen izlerken bu siteye göz atabilirsiniz. Grammer kitaplarından öğrenemeyeceğiniz günlük konuşma bilgilerini barındıran interaktif bir sitedir. Site ücretsizdir.

5.ORORO

İngilizce altyazılı film izlemek için süper bir kaynak diyebiliriz. Filmin içine girerek hangi dilde altyazılı izlemek istiyorsanız seçebilirsiniz. Site İngilizce altyazı ve İngilizce film izlemek için tasarlanmıştır. Bu site sayesinde hiçbir diziyi ya da filmi indirmeden altyazılı bir şekilde izleyebilirsiniz. Sadece bazı filmler ücretli olabiliyor. Sitede gerekli ayarlamayı yaptığınız taktirde bilmediğiniz kelimenin üzerine tıklayarak Türkçesini de öğrenebiliyorsunuz. Tüm diziler kolaylıkla bulunup yüksek bir görüntü kalitesine sahiptir. İngilizce öğrenmekten bahsederken filmin izlemenin önemimi unutmamak gerekir.

6.NEWS in LEVELS

Okumanızı geliştirmek istiyorsanız tavsiye olacak bir sitedir. Siteden güncel bir yazı ya da haber seçiyorsunuz. Bu yazı üç levele ayrılmış durumdadır. İlk önce level 1 seviyesindeki bir insanın okuyabileceği bir yazı sunar. Bu kısımda temel kelimeleri öğretir. Level 2 ye geçildiğinde bu kelimelerin içerisine eklemeler yaparak anlamlarını değiştirir ve anlamlarını vererek kelimeyi size gösterir. Level 3 bölümüne geçince metin daha da uzun hale gelir. En son kısmında ise size yazıyı videolu bir şekilde açıklar. Sağlam bir kelime bilgisine sahip oluyorsunuz. Uygulaması da mevcuttur.

7.Duolingo

Birçok kişinin bu uygulamadan haberi var ve kullanıyor. Duolingo İngilizceyi seviye seviye ilerleterek öğretiyor. Açık ara en iyi ücretsiz dil uygulaması olarak tanımlanıyor. Hem ders tarzında hem de gerçek metinleri çevirmeye yardımcı oluyor. Kullanıcılar birbirinin çevirilerini oyluyor ve böylece en iyi çeviriler belirlenmiş oluyor. Çeviri yaparken bilmediğiniz kelimelerin anlamlarına bakabiliyorsunuz. Ayrıca sadece yazılı değil sözlü olarak da çalışıyor. Bazen cümleleri okumanızı istiyor bazen de öğrenmeye çalıştığınız dildeki cümleleri söyleyip yazmanızı istiyor. Günlük hedef, puan ve kontör verip insanlara dil öğrenmeleri konusunda teşvik de ediyor. Uygulamasını ise ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Herhangi bir gizli reklam ya da ücretlendirme olmadan kolaylıkla İngilizce öğrenebilirsiniz. Ayrıca öğrenmek istediğiniz diğer diller için alan yaratıyor.

8.BUSUU

Busuu birçok kişi tarafından önerilen bir uygulamadır. Dünya üzerinde Busuu uygulamasını kullananlarla iletişime geçip onların oluşturduğu gruplara katılarak yazma ve iletişim becerinizi geliştirebilirsiniz. Görsel, işitsel ve kinestetik zekanın; görsel ve işitsel kısmını tamamen kullanıp dil öğrenme seçeneği sunuyor. Kelimeleri rahatlıkla ezberleyip üye olan insanların profillerini görüp online bir yazışma ortamı sunuyor. Dünyanın bir ucundan diğer ucuna iletişim kurmanızı ve bilgi paylaşımı yapmanızı sağlayan bir sitedir kendisi. Ayrıca bahçe hediyeleri almak ve dil ağacının büyüdüğünü görmek insanları motive ediyor. Busuu uygulamasını akılllı telefonlarınıza indirerek de kullanabilirsiniz. Ayrıca premium üyelik de mevcuttur.

9.FORVO

Ücretsiz üye olarak öğrendiğiniz dildeki kelimelerin telaffuzunu dinleye dinleye öğrenebileceğiniz bir sitedir. Kelimeyi seçip kaç farklı telaffuzu varsa dinleyebilirsiniz. Site üyeleri bu telaffuza oy vererek en iyi telaffuz seçiliyor. Telaffuz için önerilebilecek diğer bir site Tureng’dir. Tureng aslında bir sözlüktür fakat Amerikan ve İngiliz aksanı arasındaki farkı görmeniz için iyi bir kaynaktır.

10.Exam English

Sınavlar için kurs formatında bir sitedir. Test çözmek isterseniz bu siteyi tercih edebilirsiniz. IELTS, TOFEL, CAE gibi birçok farklı sınavlar için ayrı ayrı egzersizler mevcuttur. İstenildiği taktirde mobil uygulaması da kullanılabilir.

11.Memrise

Ücretsiz ve eğlenceli bir yabancı dil kelime öğrenme sitesi. Kullandığı görseller ile kelimelerin hafızanızda çok daha kolay yer edinebilmesini sağlıyor. İçerisinde birçok dünya dilinin kelimelerinin bulunmasının yanı sıra, seviyenize göre de kelime öğrenme ve öğretme tercihlerinde bulunabiliyorsunuz. Özellikle yds, toefl vb. sınavlara yönelik kelime ezberi yapmak isteyenler için tavsiye edebilebilir. Uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz. Ara yüzü çok kullanışlı ve uygun bir uygulamadır.

Merve Gör

HAMDİ ULUKAYA GİRİŞİMİ

Previous article

Dünyaya Eğitim Veren Türk Girişimi Udemy- EREN BALİ

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog