Blog

Gönüllülük Nedir? -Gönüllü Çalışabileceğiniz Kurumlar

0

Gönüllülük, bireylerin toplumsal sorumluluk anlayışıyla, bir karşılık gözetmeksizin bilgi, zaman, beceri, deneyim ve kaynaklarını kendi özgür iradeleriyle bir amaç doğrultusunda kullanmasıdır.

      Gönüllülük insanlara amaçları doğrultusunda çalışma imkânı verir. İnsanların bir amaç için çaba gösterdiklerinde psikolojik olarak daha iyi hissettikleri ve bunun da sağlıklarına yansıdığı görülmektedir. Gönüllülüğün temelinde yapılan işten ödeme almamak vardır. Bu sebeple insanlar inandıkları ve bağlı oldukları konuları seçip, o amaçlar kapsamında faaliyet gösterirler. Anlamlı buldukları konularda çalışmak insanları motive eder ve yaptıkları işi daha iyi bir hale getirmek için ellerinden gelenin en iyisini yaparlar.

Eğer bir sosyal sorumluluk projesine katılan biriyle proje bitiminde sohbet ederseniz yaptığı işten oldukça zevk aldığını söyleyecektir. Çünkü ortak amaçlar doğrultusunda ve bir takımın işe yarayan bir parçası olarak üstlendiği görevi bitirmiştir. Ayrıca bir fark yarattığını düşünecektir.

Gönüllü faaliyetler normal şartlarda bir araya gelemeyecek grupları bir araya getirir. Sosyal çevreyi genişletir. Farklı sosyoekonomik gruplar bir araya gelme fırsatı bulur. Bu sayede toplumsal birlik artmış olur.

Gönüllü faaliyetler dolayısıyla networkünüzü geliştirir, daha çok insanlarla bağlantı kurarsınız. Bu sayede daha iyi kariyer fırsatları yakalamış olursunuz. Ayrıca sahada bulunarak bilgi öğrenip kariyer fırsatlarından haberdar olabilirsiniz.

Gönüllülük sosyal ve psikolojik yönden iyi oluş sağlamaktadır. Topluma bir fayda sağlamak duyarlılığı arttırdığı gibi iç huzura da erişmeyi sağlar.

Başlıca yararları ise;

  • İletişim becerisini arttırır.
  • Farkındalığı arttırır.
  • İş birliği halinde ortak amaç için çalışmayı kolaylaştırır.
  • Kişi ekip çalışması becerisi kazanır.
  • Ekip organizasyonu ve liderlik konusunda beceri kazandırır.
  • Değişime açık olmayı sağlar ve duyarlı bir toplum yapısı oluşturur.
  • Yaratıcılık becerisini geliştirir.

Tüm bunlar ve benzeri sebeplerden dolayı gönüllülük kavramı önem sıralamasında başta gelenler arasındadır. Gönüllük faaliyetleri hem size hem topluma fayda getirmektedir. Bu sebeple sizde gönüllü olun ve değişime katkı sağlayın.

Gönüllü Çalışabileceğiniz Bazı Kurumlar

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı

Amacı; İlköğrenim çağındaki çocukların çağdaş ve evrensel değerler ile cumhuriyetin temel ilkelerine sahip, donanımlı ve nitelikli bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmaktır.

Gönüllü olmak için sahip olmanız gereken özellikler ise şu şekilde

-18 yaşını bitirmiş olmak,

-En az lise mezunu olmak,

-Vakfın amaç, vizyon ve misyonunu benimsemek

-Vakfın belirlediği etkinlik ve faaliyetlere somut katkıda bulunabilecek eğitim, meslek ve kişilik özelliklerine sahip olmak.

Başvuru formuna buradan ulaşabilirsiniz.

Toplum Gönülleri Vakfı

Toplum Gönüllüsü gençler, Farklılıklara Saygı, Şeffaflık ve Hesap Verebilirlik, Yerel Katılım, Ekip Çalışması, Yaşam Boyu Öğrenme ve Girişimcilik ilkeleri doğrultusunda; gençlerin öncülüğünde, yetişkinlerin rehberliğinde sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiriyor.

Başvuru formu için:  https://www.tog.org.tr/bize-katil/

LÖSEV

Hepimizin bildiği gibi LÖSEV, 1998’den beri ülke genelinde bulunan lösemili çocuklar ve onların ailelerine maddi-manevi destek olmaya çalışan köklü bir vakıf. Ve bu vakfın lösemili çocuklara destek olmak isteyen herkese kapıları sonuna kadar açık. Üstelik küçük-büyük, kadın-erkek, çalışan-emekli demeden; herkesin bu çocukları yaşama bağlamak için yapabileceği bir şey var. Tek yapmanız gereken buradan gönüllülük formunu doldurmak.

Türkiye Erozyanla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA)

TEMA, 1992 yılında kurulmuş çevresi bir vakıftır. Temel amaçları arasında Türkiye’nin geleceğinde tehlike barındıran erozyonla mücadele, ağaçlandırma ve çölleşme tehlikesine karşı doğanın korunması yer alır. Özellikle Bir Milyon Fidan Kampanyası ve Meşe Projesi ile tanıdığımız TEMA vakfı, her yaştan gönüllüyü kabul eder. Öğretmenlik veya üniversitenizde/kurumunuzda temsilcilik yapabileceğiniz gibi tanıtım amaçlı organizasyonlarında da yer alabilirsiniz. İstanbul’da ikamet ediyorsanız Levent’te bulunan TEMA Genel Merkezi’ne gelerek ofis gönüllüsü olabilirsiniz yahut freelance olarak çalışarak çeviri yapabilir, iş deneyiminiz doğrultusunda vakıf çalışmalarına danışmanlık desteği verebilirsiniz. TEMA vakfı bulunduğu uluslararası ağlar, katıldığı uluslararası toplantı ve seminerler aracılığıyla uluslararası alanda da etkin olarak faaliyet göstermektedir. TEMA’ya destek ver geleceğine sahip çık!

AIESEC TÜRKİYE

“Tek bir vizyon doğrultusunda, dünya barışı ve insanların potansiyelinin keşfedilmesi için buradayız!”

“Dünyamızın geleceğinin şekillenmesinde pozitif role sahip olunması her genç insanın sorumluluğundadır. Bu kapsamda genç bireylerinin potansiyellerini kullanması için şansı ve gerekli aracı hak etmesi gerektiğine inanmaktayız. Gençlere global ve pratik tecrübeler sunarak dünyayı farklı açılardan görmelerini amaçlarken, değişime açık bireyler olmalarına da katkı sağlamaktayız. Bu doğrultuda gelecekleri için doğru adımı atabilmelerinin temellerini oluşturmalarına yardımcı oluruz.”

 GREENPEACE TÜRKİYE

Greenpeace, çevreyi korumak ve barışı desteklemek için faaliyet gösteren bağımsız küresel bir örgüttür. 40’tan fazla ülkede şubesi bulunmakla beraber Türkiye’de de temsilciliği vardır. Greenpeace Akdeniz adıyla da anılmaktadır. Yeşili korumak ve nükleere karşı savaşmak onların temel amacı. ‘’Narin dünyamız korunmayı hakediyor. Dünyanın çözümlere ihtiyacı var. Değişime ihtiyacı var. Eyleme ihtiyacı var. Sana ihtiyacı var.’’ diyen Greenpeace de çevre dostu gönüllülerini arıyor! Özellikle de yurtdışı bağlantıları olan böylesi bir örgütün bir parçası olmak elbette ayrıcalık!

Sinem Ruşen

Sosyal Girişimcilik Nedir? -Herkes Fark Yaratabilir

Previous article

HAMDİ ULUKAYA GİRİŞİMİ

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog