Röportajlar

Girişimcinin Erdem Abisi ile Röporaj-ERDEM YURDANUR

0

1-Kokteyl A.Ş ve Mackolik A.Ş nasıl ve ne zaman kuruldu, şu an aktif olarak neler yapıyorlar?

Bu iki şirket de 1995 yılında kurduğumuz Coretech adlı şirketin içinden doğmuş şirketler ve sırasıyla 2001 ve 2002’de kuruldular. Kokteyl bir yazılım şirketi olarak hala mobil ve internet ortamında projeler geliştiriyor. Mackolik’i zaten 2016 yılında sattık, o da kendi yolunda devam ediyor.

2-Bildiğim kadarıyla 2016’da Admost isimli bir reklam servisi çıktı. İçeriği nedir ve aktif olarak kullanılmaya devam ediliyor mu?

Admost, Kokteyl tarafından geliştirilen bir mobil uygulama ve oyunların içindeki reklam gelirlerini optimize eden ve de aynı zamanda bu gelirlerle ilgili çok geniş bir analitik raporlar üreten bir sistem ve şu anda aktif olarak Masomo ve Mackolik dahil, 40 civarında firma tarafından kullanılıyor.

3-Masomo’nun geliştirdiği Kafa Topu oyununu ben de dâhil binlerce insan oynadı. İçeriklerinizi geliştirirken nelere dikkat ediyorsunuz, bu başarıyı neye borçlusunuz?

Oyunun fikir babası da olan ve urunun ortaya çıkmasında en büyük pay sahibi olan İbrahim Akman’ın iyi bir oyuncu ve ileriyi görebilen bir kişi olması en önemli kriter. Bu yüzden içeriklerimizi geliştirirken basta İbrahim olmak üzere bütün ekibin kendilerinin de oynamaktan zevk aldığı ürünler yapmaya çalışıyoruz.

4-Bildiğim kadarıyla babanız doğup büyüdüğünüz yerde üniversite okumuş nadir insanlardan. Sizin okul serüveninizde bu tür zorluklar oldu mu?

Hayır, ben Uşak’ta ilk, orta ve lise öğrenimimi tamamladım ama şunu söyleyebilirim ki o zamanlar eğitim şu andakinden çok daha iyi seviyedeydi. Ben sıradan bir devlet okulu olan Uşak Lisesi mezunu birisi olarak Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği’ni Türkiye’de ilk 100’e girerek kazandım. Sonuçta kararlı ve istekli birisi olarak hedefim için çok çalıştım ve başardım.

 5-Lisedeyken ne olmak istiyordunuz? Bir gün büyük bir girişimci olacağınızı hayal etmiş miydiniz?

Lise başındayken doğayı ve hayvanları çok sevdiğim için ya veteriner ya da ziraat mühendisi olmayı hayal ediyordum. Daha sonra matematiği de çok sevdiğim için bilgisayar mühendisliği seçtim. Ama bunu seçerken girişimci olmak gibi bir fikir yoktu kafamda. O çok daha sonraları iş hayatına atıldıktan sonra aklıma gelen bir şey oldu.

6-Bize Deplike yatırımınızı anlatabilir misiniz, Deplike basit olarak bir müzik uygulaması. Sizi bu uygulamaya yatırım yapmaya iten sebepler nelerdir?

Deplike’yi geliştiren Ufuk bir bilgisayar mühendisi. Kendisi android telefonlarda çalışan ve elektro gitarlar için dünyanın en iyi driverlarını geliştirmiş birisi. Onunla müzik üzerine dikey bir sosyal medya oluşturabiliriz diye düşündük. Projenin müzikle ilgili olması ve Ufuk’un yeteneklerine inanmam en büyük etken oldu.

7-Gençlere staj ve iş imkânlarınız var mı?

Tabi, bütün şirketlerimizde her yıl birçok öğrenci staj yapıyor ve işe alıyoruz.

8-Mart ayında tam 6 girişime yatırım yaptınız. Bir melek yatırımcı olarak girişimlerde ne gibi özellikler arıyorsunuz?

Bu basit cevapları olan bir soru değil. Birçok etken var ve her seferinde farklı nedenlerle yatırım yapabiliyorum. Ama en önemlisi girişimciye inanmam diyebilirim. Teknolojik ve anladığım işlere yatırım yapmaya çalışıyorum. Global ölçekli işler olmasını önemsiyorum. Katkımın para dışında da olabileceği işleri seviyorum.

9-Genç girişimcilere tavsiye verirken 1+1=3 demiştiniz. Bunun ile tam olarak ne kastettiğinizi anlatabilir misiniz?

Benim ortaya koyduklarım, girişimcinin ortaya koydukları ile artı bir değer üretebilmeyi kastediyorum. Sadece var olanı birleştirmeyi değil, yeni şeyler de üretebilmenin önemini anlatmaya çalışıyorum.

10-Üniversite tercihiniz girişimcilik hayatınızdaki başarınızı nasıl etkiledi?

Bilgisayar mühendisi olmam ve bu konuda dünyanın büyük bir hızla ilerlemesi bana çok büyük fırsatlar yarattı. O nedenle doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum.

 

Eylem Deniz Teker

Deep Tech Girişimcilik Yarışması

Previous article

SKY Stajyer Mühendis Programı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar