Tavsiyeler

Girişimci Fikirlerin Destekçisi : KOSGEB

0

Hayatımızda en yaratıcı, üretken, girişimci ve korkusuz olduğumuz dönemler ne zamandı? Kuşkusuz çocukluk ve gençlik yıllarımız. Peki bu yıllarımız nasıl geçti, neler yaptık, nasıl şekillendik ve en önemlisi bizi nasıl şekillendirdiler? Okul hayatına çok küçük denebilecek yaşlarda atılıyoruz ve ortalama 16 yılımızı okullarda geçiriyoruz. Hayatımızın geri kalanını iyi geçirmek, iyi bir meslek sahibi olmak ve para kazanmak için yegane araç olarak eğitim hayatımızı görüyoruz. Peki gerçekten okullar bizi meslek hayatımıza ve gerçek hayatın koşullarına hazırlıyor mu?

İnanılmaz bir çağdayız, teknoloji çağında. Teknoloji sayesinde hız kesmeden yaratıyor, üretiyor ve tüketiyoruz. Belki de teknolojinin en güzel nimetlerinden biri olan sosyal medya ise onu kullananlara birçok fırsatın kapısını aralıyor. Yapılan araştırmalara göre sosyal medyayı en aktif kullananlar ise Z kuşağı. Beklenenin aksine Z kuşağı tükettiğinden de fazlasını üretmeye başladı bile. Teknolojinin içine doğan Z kuşağı gençlerinin en büyük özelliği yaratıcı ve girişimci olmaları. Bu kuşak şu zamanlarda yeni yeni üniversiteye başlamakta bir kısmı ise daha yeni iş hayatına atılmakta. Peki ya onları neler bekliyor?  Eğitim sistemimiz ilkokuldan başlayıp üniversiteye kadar bizi oldukça teorik bilgiler ile donatıyor. Herkesi belli kalıplara sokup başarıyla mezun etmeye çalışıyor. Buradan başarı ile mezun olup iş hayatına atılınca da aynı okullardaki gibi tek düze beklentileri olan firmalara giriyoruz. Tıpkı okulda bir sınavda hata yapmaktan korktuğumuz gibi iş hayatında da risk almaktan, hata yapmaktan çekiniyoruz. Peki ya bu Z kuşağı, biz gençler bu kalıplara sığmıyorsak? Yaratıcılığımızı dizginlemek ve yeni fikirlerimizi benliğimize hapsetmek zorunda değiliz.

Bu teknoloji çağının sihirli kelimeleri yaratıcılık ve girişimcilik. Artık kendi fikirlerimizi hayata geçirmek, bu fikirleri piyasaya çıkarmak ve hatta tüm bunları yerli üretim araçları ile gerçekleştirmek o kadar da zor değil!

Artık sen de kendi işinin patronu olabilirsin!

Fikirlerimizi gerçekleştireceğimiz yolda her zaman en zor kısım ilk adımı atmaktır çünkü başlangıç aşaması belirsizlikler ile doludur ve bilmediğimiz bir yola girmek bizi her zaman korkutur. Tam da bu noktada KOSGEB, girişimci adaylarına, girişimcilere ve KOBİ’lere bu yolculukta destek sağlamaktadır. KOSGEB, makine ve teçhizat, eleman, eğitim, danışmanlık, AR-GE, inovasyon, tanıtım ve pazarlama gibi aklımıza gelebilecek birçok alanda girişimcilere yürümeye yeni başlayan bir bebeğin elinden tutan ebeveynleri gibi yeni maceralarında yardımcı olmaktadır.

Girişimcilerin iş kurma ve yürütme konularında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve onları geliştirmek için “ Girişimciliği Geliştirme Destek Programı “ , bilim ve teknoloji ile ilgili fikir ve buluşları desteklemek için “AR-GE ve İnovasyon Destek Programı“ , yeni bir ürünün üretiminin en iyi şekilde yapılmasının sağlanması için “Endüstriyel Uygulama Destek Programı” ve işletmelerin uluslararası alanda rekabet sağlayabilmesi ve yerli üretimin desteklenmesi için “KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri “ gibi çok yararlı programları vardır. Ayrıca girişimcileri önemli yurtiçi ve yurtdışı fuarlarına katılım için de teşvik etmektedir.

KOSGEB sadece bir kere destek alıp bırakacağınız bir kuruluş değildir. İhtiyaçlarınıza göre birçok alanda size eğitim de sağlayan KOSGEB, girişimcilik serüveninizde sizin hep yanınızda.

Ülke olarak bilim, sanayi ve teknoloji alanında çok eksiğimiz var. Bu alanlarda yaratıcı fikirlere, yeni gelişmelere ve ülke ekonomisine katma değer sağlayacak her türlü girişimin desteklenmesi ve teşvik edilmesi KOSGEB tarafından amaç edinilmiştir.

Haydi artık korkmana gerek yok, yeni fikirlerinle girişimcilik dünyasına atılmanın tam zamanı!

Deniz Özer

SADECE BİR ADIM AT

Previous article

SEVGİLİ ENDÜSTRİ 4.0; SEN NEDEN ÖNEMLİSİN?

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler