Tavsiyeler

Girişimci Adaylarının İzlemesi Gereken Filmler

0

Sizin için hedef kitlesi azimli girişimciler olan, harekete geçmenize yardımcı olacak motivasyon dolu 6 film seçtik! Bol bol ilham alacağınızı düşünüyoruz.

İyi seyirler!

1. THE FOUNDER

Mcdonalds’ın fast food imparatorluğunda yükselişinin hikayesi

İki kardeşin yenilikçi fast food restoranını, hırsı ve cesareti ile dünyadaki en büyük restoran işletmelerinden birine haline getiren bir satış görevlisi Ray Kroc’un hikayesi.
Filmin başkarakterini ise ünlü aktör Michael Keaton canlandırıyor.

“Dünyada azmin yerini hiçbir şey tutamaz. Yetenek tutamaz. Yetenekli ama başarısız birçok insan vardır. Zeka da tutamaz. Farkına varılmayan zeka yalnızca bir klişeden ibarettir. Eğitim de tutmaz. Dünya, eğitim görmüş aptallarla doludur. Azmin ve kararlılığın gücü ise sınırsızdır.” 

IMDb:7.2

2. JOY

Film ”Miracle Mop”un mucidi ve Ingenious Designs’in kurucusu olan Joy Mangano’nun tek başına üç çocuğuyla birlikte verdiği mücadeleyi anlatıyor. Hayal gücü gelişmiş olan Joy, yaşadığı tüm zorluklara rağmen üretkenliğinden hiçbir şey kaybetmiyor.

“Harekete geçmezsen, başarıya ulaşamazsın.” Joy Mangano

IMDb:6.6

3. SİLİKON VADİSİ KORSANLARI (Pirates of Silicon Valley)

Steve Jobs ile Bill Gates’in üniversite yıllarından, şirketlerini kurup yükselişe geçtikleri yılları anlatan bir biyografi filmi.

Apple ve Microsoft gibi devlerin nasıl ortaya çıktığı, gelişim süreçlerinde yaşanan rekabet yarı kurgusal bir dille ele alınıyor. Aynı zamanda dönemin büyük hackerlarından Steve Wozniak’ın yaşamına dair ayrıntılar da yer alıyor.

“Evrende bir iz bırakmak istiyorum.” Steve Jobs

“Steve ile ben çok farklıydık ama ikimiz de biraz fazla enerjiktik, çok çok fazla çalışıyorduk. Mac’in yazılımını hazırlarken çok yakın iki iş arkadaşıydık ve bu muhteşemdi.” Bill Gates

IMDb:7.3

  4. SOSYAL AĞ (The Social Network)

Milyonlarca kullanıcısı olan sosyal paylaşım sitesi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg’ün öyküsü. The Social Network 3 Oscar ödüllü ABD filmidir.

IMDb:7.7 https://fikirdengirisime.com/the-social-network/

5. ZEKA PIRILTISI (Flash of Genius)

Gerçek yaşam öyküsü anlatan bir film. Bir üniversite öğretmeni olan ve mucitlikle uğraşan Robert, bir gün bir cam sileceği keşfeder. Detroit otomotiv sektörü bu icatı beğense Robert’ı yok sayarak ve kendi icadı gibi kullanmaya başlar. Robert Kearnes ise mücadeleye başlar ve dev bir otomotiv firması olan Detroit ile yıllar süren patent mücadelesi yaşar.

IMDb: 7.0

6. UMUDUNU KAYBETME (The Pursuit of Happyness)

Chris Gardner’ın gerçek hikayesine dayanan, Will Smith başrollü film. İyi bir baba olan Chris Gardner’ın en zor zamanlarda bile umudunu kaybetmeyerek hayallerinin peşinden koşmanın mümkün olduğunu gösterdiği bu hikaye girişimciler için önemli bir motivasyon kaynağı.

“Bir hayalin varsa peşini bırakmamalısın. İnsanlar, kendilerinin yapamadıkları şeyleri senin de yapamayacağını söylerler. Bir şeyi istiyorsan peşini bırakma.
Git ve al, o kadar!”  Chris Gardner

IMDb: 8.0

EK: YEDEK PARÇALAR (Spare Parts)

Dört lise öğrencisi, okulun yeni öğretmeni Fredi’nin liderliğinde bir robot kulübü kurar. Hiçbir tecrübeleri yoktur. Ellerindekiler; 800 dolar para, kullanılmış araba parçaları ve hayalleridir. Bu ümitsiz ekip, ülkenin itibarlı robot takımının yer aldığı Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ne karşı gelecektir. Bu olağanüstü yolculuklarında yalnızca bir robot geliştirmekle kalmayacaktır, aralarında bir ömür sürecek dostluk bağı da oluşur.

Gerçek bir hikayeye dayanan Spare Parts, mükemmel bir takım çalışması ve birlikte başarma örneğidir.

IMDb: 7.3

Ezgi Sincer

Workup Girişimcilik Programı

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Tavsiyeler