Röportajlar

Genç Girişimci Can Dörtkardeşler ile Röportaj-UDENTIFY

0

Can Dörtkardeşler Kimdir?

Can Dörtkardeşler, 1993 yılı İzmir doğumlu, İstanbul Teknik Üniversitesi-İşletme Mühendisliği mezunu, aslında bir işletmeci.  Daha önce yıldız milli takımlarda oynadım. Voleybolcuyum. Spor yapmaktan hoşlanırım.

Aşağı yukarı Can Dörtkardeşler budur. 😊

Udentify ilk girişim deneyiminiz mi?

Bu benim 3. girişimim, ilki moda danışmanlığı veren bir firmaydı. Küçük moda tasarımcılarıyla büyük firmaları ortak bir yerde buluşturmayı planlayan ve kapsül tasarımları satmayı planlayan bir girişimdi. Battık. 😊

2.si Otsimo. Otsimo otizmli çocuklar için eğitim uygulaması. Eğitimi demokratikleştirmeyi ve herkese yaymayı amaçlayan bir uygulama. Ortağım Zafer ile beraber kurulum aşamasından itibaren yer aldım. Yaklaşık 1 sene Otsimo da çalıştıktan sonra Udentify’ı kurduk. Aslında bunlar arasında birçok denemelerimiz oldu. Fakat son 2.5-3 yıldır Udentify üzerinde çalışıyoruz. Son 1.5 yıldır da ticarileşen bir ürünümüz var.

Otsimo’dan neden ayrıldınız?

Otsimo, 2 ortak tarafından kurulmuş bir girişim, ben de onların 3. küçük ortağı olarak sonradan dahil oldum. Yatırım, pazarlama ve işletme süreçlerinde yer aldım. O dönem güzel başarılar elde ettik, yurt içinde ve yurt dışında önemli dereceler aldık ve ondan sonra kendi girişimimi kurmak adına Otsimo’dan ayrıldım.

Udentify kaç kişilik bir ekiple çalışıyor?

14 kişilik bir ekiple çalışıyoruz. 3 yurt dışı, 11 yurt içi.

Kuruluş sürecinde yaşadığınız zorluklar nelerdir?

Kuruluş sürecinde çok genç olmamızdan kaynaklı çok problem yaşadık. Gerek tecrübesizlik gerek insanların bizi çok kale almaması… Bunlar temel problemlerimiz oldu.  Şirket kurulumundan tut, muhasebe vs. neye ihtiyacımız olduğu konusunda hiçbir bilgiye sahip değildik. “İlk müşterini bulmak” galiba en zor kısım oydu.

Bir de ürettiğini iddia ediyorsun hiç kimse sana güvenmediği için geri kalan hiç kimse de sana güvenmiyor. Bundan kaynaklı olarak firmalar şans vermemeyi tercih ediyor. Biraz da hak veriyorum tabii şu dönemde bir şeyler yapmak isteyen çok insan var fakat yapan çok az insan var. Bundan dolayı da zaman ayırmak istemiyorlar. İnsanların zamanını almak ve bize zaman ayıran insanlara tatmin edici bir ürün sunmak bunlar çok zorlandığımız alanlardı. Partnerlerimiz aracılığıyla çözdük.

Bir de tabi biz öğrenciydik, full time a geçişimiz biraz sancılı oldu. 😊

Udentify yatırım aldı mı?

Udentify 2 tane yatırım aldı. Bir tanesi bir yatırım ağının bireysel melek yatırımcılarından ikincisi de StartersHub hızlandırma programındandı.

Udentify ilhamını nereden aldı?

Udentify ilham almadı. 😊 Biz açıkçası araştırma bazlı Udentify’ı kurduk. Belli başlı problemlerin ve ihtiyaçların perakende sektöründe olduğunu gördük. Bu ihtiyaçları çözebilecek ürünler denedik. Eşlenik ürünler vardı fakat bunların çok çalışmadığını, ihtiyaçlara karşılık gelmediğini ve kullanılabilir olmadığını gördük. Biz de bunun üzerine daha kullanılabilir daha bütçeye uygun bir şekilde daha ölçeklenebilir bir şekilde operasyon yapılabilir ürünleri tercih ettik. Bunun üzerine Udentify’ı kurduk.

Kuruluş aşamamız sancılı oldu. 1 sene ürün geliştirdik, pazara girişimiz sancılı oldu vs derken bugüne kadar geldik.

İlk satış sürecinden bahsedebilir misiniz?

İlk satışımız partnerlerimiz aracılığıyla oldu, biz gerek yaş gerek tecrübe itibariyle iyi bir satış süreci yönetebilecek seviyede değildik. O dönem bize çok yardımcı olan Rem People ve aynı şekilde Microsoft üzerinden satış yapmayı denedik.

Girişimci olmak isteyen gençlere bir öneriniz var mı?

Girişimci olmak isteyenlere önerim mutlaka global pazar araştırmaları. Artık Türkiye pazarı hedeflere hitap eden bir pazar değil. Bundan dolayı Türkiye pazarı için çıkartılmış her ürün ve her şirket batmaya mahkum.

Herkesin Orta Doğu’da veya Avrupa’da bir araştırmayla, bir network ile beraber hatta imkan varsa oradan bir fon ile beraber işine başlaması sadece operasyonunu Türkiye’de kurması gerekir. Bu saatten sonra sadece Türkiye’ de yapılan yatırımların bir süre sonra gerek rekabet gerek piyasa darlığı sebebiyle batacağını düşünüyorum.

Ezgi Sincer

Girişimci Adaylarının Bilmesi Gereken Terimler

Previous article

Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar