Tavsiyeler

Fikirler Nasıl Girişime Dönüşür?

1

Bir girişimin başarısını sağlayacak 5 temel unsur vardır:

 1-Fikir

 2-Takım

 3- Teknoloji (zamanlama)

 4-Piyasa

 5-Finansman

Bu 5 unsurdan size en önemli gelen unsur büyük ihtimalle fikir olacaktır fakat büyük bir ekonomik değer yaratmak istiyorsanız bu 5 unsurdan sizin için en önemli olan takım sonrasında ise teknoloji (zamanlama) olmalıdır. Fikir ise bu 5 unsur arasında en değersizdir. Çünkü hiçbir fikir, piyasaya girişimcinin aklında tasarladığı haliyle çıkmaz. Müşteri talepleri, bir fikri sürekli olarak değişikliğe uğratır. Bu durumda fikrin bir değeri kalmaz. İyi bir girişime sahip olabilmeniz için bu 5 unsurun yanında 3 temel konuyu da örtüştürmeniz gerekmektedir.

Bu 3 konunun örtüştüğü yerde iyi girişim çıkabilir. Bu 3 konuyu varlıklar, hedefler ve piyasa oluşturur. Varlıklar, “Neyiniz var?” sorusuna; hedefler, “Ne yapmak istiyorsunuz?” sorusuna; piyasa ise “Piyasa neye değer veriyor?” sorusuna cevap verir.

Bu 3 konuyu örtüştürme süreciniz, neden bir takıma sahip olmanız gerektiğini açıklar niteliktedir. Çünkü bu 3 konuyu tek bir kişinin örtüştürebilmesi çok zordur ve çok uzun sürelere mal olabilir.

Örneğin, bir oyun yazmayı hedefliyorsunuz ve piyasada tutacağından da eminsiniz fakat oyun yazmayı bilmiyorsunuz. Bu eksiğinizi kapatmakla uğraşmak yerine oyun yazabilen bir ekip arkadaşına sahip olmanız size çok büyük kolaylıklar sağlayacaktır. Takımın önemini en iyi şekilde anlayabileceğimiz yer bu 3 konuyu örtüştürebilmektedir.

En önemli ikinci unsur olan teknoloji (zamanlama) ise hem girişiminizi zamanın koşullarına uygun teknolojik yeterlilikte hem de çıkması gereken en doğru zamanda piyasaya sunmanız olarak tanımlanabilir.

Örneğin; Google arama motorları arasında çıkan 21.arama motoru olmasına rağmen çok iyi bir zamanlamayla piyasaya çıkması ve de arama motorunun yazılımını diğer arama motorlarından çok daha iyi yazmasıyla beraber günümüzde arama motorları arasında 1.sıraya yerleşmiştir.

 Piyasa ise sizin elinizde olan bir unsur değildir. Burada önemli olan fikri, takımı ve teknolojiyi piyasaya uyduracak duyarlılıkta olabilmenizdir.

 Finansman ise fikirden sonra erişimi en kolay unsurdur. Eğer sizin takımınız iyi, zamanlamanız doğru, piyasanın da istediği bir ürün veriyorsanız para kendiliğinden sizi bulacaktır. Bulduğunuz paranın illaki Türk melek yatırımcılar tarafından verilmesi gerekmemektedir. Çünkü ülkemizde melek yatırım sektörü çok zayıftır. Yine de dört unsurdan dördüne de sahip olabilmişseniz yabancı para da sizi bulabilir.

  Bu 5 unsurun dışında size verebileceğim tavsiye, ilk girişiminizden başarı beklememeniz olacaktır. Unutmayınız ki her kurup batırdığınız girişim bir sonraki girişiminizin başarı şansınızı her defasında daha da yukarı taşıyacaktır.

“Başarı dediğimiz şey başarısızlıktan başarısızlığa heyecanımızı kaybetmeden gittiğimizde vardığımız yerdir.”-Winston Churchill

Bu 5 unsurun dışında sahip olduğunuz fikri hayata geçirebilmek için izleyebileceğiniz en doğru 3 yol vardır. Bunlar:

 1. Design Thinking(Tasarım Düşüncesi): Problemden başlayıp ürün yaratma süreci
 2. The Lean Startup(Yalın Yeni Girişim): Deneme yanılma sürecinin sürekli devam etmesi
 3. Customer Validation(Müşteri Doğrulama): Ürününüzü henüz piyasaya çıkarmadan müşteri bulma, müşteriyi anlama

       Tasarım Düşüncesi Adımları

 • Empati Kurma: Ortada henüz bir fikriniz yok iken belirli bir grubun problemini anlayabilmeniz için o grup ile konuşma aşamanız bir ürün oluşturabilmeniz için ilk adım olacaktır.
 • Anlamlandırma: Bu aşamada, yaptığınız görüşmelerde hangi problemleri, hangi ihtiyaçları gördüğünüzü tespit ederek tespit ettiğiniz problemleri anlamlandırmanız gerekmektedir.
 • Fikir Üretme: Empati kurma ve anlamlandırma aşamasını kafanızda hiçbir soru işareti bırakmadan tamamlayabildiyseniz istemeseniz de aklınızda birtakım fikirler ortaya çıkacaktır.
 • Prototip/MVP: Müşterinin karşısına, bir ürünü sadece fikirsel olarak anlatmaktansa ürünün varmışçasına bir modeliyle çıkmanız size her zaman büyük avantaj sağlayacaktır.
 • Test: Bu aşama, oluşturduğunuz prototipleri potansiyel müşterilerinize göstererek geri bildirimler alma aşamasıdır. Müşteri, genel olarak anketler yaparak test edilir. Fakat bu anketlerin sonuçları pek doğru olmaz. Bu yüzden yaptığınız anketlerin daha doğru sonuç vermesini istiyorsanız anket yaptığınız potansiyel müşteriden ankete verdiği cevaplar doğrultusunda bir ön sipariş formu doldurmasını talep etmeniz veya potansiyel müşteriden mail adresi, telefon numarası tarzında bir şeyini almanız anket sonuçlarının çok daha doğru olmasını sağlayacaktır.

    Yalın Yeni Girişim

Yalın yeni girişimi “Kur – Ölç – Öğren” döngüsü oluşturur. Burada önemli olan tasarım düşüncesi adımlarından test aşamasında aldığımız geri dönüşleri uygulayabilmektir. Yalın yeni girişim, size test aşamasında ölçtüklerinizden bir şeyler öğrenerek girişiminizi sürekli olarak yeniden kurma imkanı sağlar. Bu “Kur – Ölç – Öğren” döngüsüne girmeniz iyi bir girişime sahip olmanız yolunda size büyük fayda sağlayacaktır. Çünkü müşteri talepleri hiçbir zaman sabit kalmaz. Ürününüzü değişen müşteri taleplerine göre şekillendirmeniz gerekmektedir. 

Peki bu sürekli döngüyü nasıl sağlayabilirsiniz?

 • Ön Talep Sayfası: Ön talep sayfası oluşturarak potansiyel müşterinize yaptığınız anketlerde ön talep sayfasını doldurma talebinde bulunarak potansiyel müşterinizden geri dönüşler alabilirsiniz. Bu işi en başarılı şekilde yapan şirketlerden biri Tesla’dır. Tesla, Model 3 adlı aracını çıkarırken oluşturdukları ön talep sayfasından bir haftada 300.000 ön sipariş toplamış ve o sırada araçların pillerinin üretileceği fabrikayı henüz kurmamıştır.
 • MVP Topluluk Fonlama: Kickstarter, Indıgogo gibi platformlara ürününüzün prototipinin yer aldığı bir video yükleyerek bu platformlardan kendinize ön siparişler oluşturabilir ve ürününüzün piyasada ne kadar talep göreceği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yöntem de döngünüzü sürekli hale getirebilmenizde faydalı olacaktır.
 • MVP Kağıt Modeller: Aklınızdaki fikri karşı tarafta onaylayabilmek için kağıttan prototipler de yapabilirsiniz. Bu şekilde oluşturduğunuz prototipler de potansiyel müşterilerinizden geri bildirim almanız konusunda yardımcı olacaktır.

   Müşteri Doğrulama

 • Müşteriyi Keşfet – Müşteriyi Doğrula – Müşteriyi Yarat – Şirketi Kur

Müşteri doğrulama konusunda yapılan en büyük hata önce şirketi kurmaktır. Fakat yapılması gereken önce müşteriyi kazanmak sonrasında ise şirketi kurmaktır. Örneğin bir restoran açmayı düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken şey diğer restoranları gezerek müşterilerin nelerden hoşlanıp nelerden hoşlanmadığını keşfetmek olmalıdır. Sonrasında ise müşteriyle iletişime geçerek onlardan geri bildirim almalı ve oluşturduğunuz fikri direk restoranı kurarak değil ufak bir tezgah kurarak piyasaya sunmalı ardından müşterilerden aldığınız geri dönüşlere göre restoranınızı kurmalısınız.

 1. Design Thinking(Tasarım Düşüncesi 
 2. The Lean Startup(Yalın Yeni Girişim)
 3. Customer Validation(Müşteri Doğrulama)

Bu 3 modeli de bir araya getirebildiysek geriye sadece şu 3 uyumu sağlamak kalıyor:

 • Müşteri Problem Uyumu
 • Problem Çözüm Uyumu
 • Çözüm Pazar Uyumu

 Eğer bu uyumları da sağlarsak elde ettiğimiz sonuç büyük ekonomik değerler yaratan bir ürün olacaktır.

Etrafında gördüğün ve hayat dediğin her şey senden daha akıllı olmayan insanlar tarafından yapılmıştır ve sen bunları değiştirebilir, etkileyebilir, diğer insanların kullanabileceği kendi şeylerini üretebilirsin. Bunu öğrendiğinde bir daha asla aynı olmayacaksın.”

-Steve Jobs

Eren Sincer

YENİBİRLİDER DERNEĞİ

Previous article

İLBER ORTAYLI’DAN GENÇLERE TAVSİYELER

Next article

You may also like

1 Comment

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler