Röportajlar

Fikir Küratörü-İBRAHİM ETHEM TAŞ

2

1.Bildiğim kadarıyla girişim ruhunu daha lise yıllarındayken yakalamışsınız. Yolculuğunuz nasıl başladı?

Lisenin ilk yılı keşif ve alışma, son yılı ise ciddi bir çaba ve stresle geçiyor. İnsanın karakteri ve idealleri de lise 2 ve 3.sınıfta şekillenmeye başlıyor. O 2 yılın gelecek 30 yılımızı etkileyebilecek öneme ve değere sahip olduğunu düşünüyorum.

Sâmiha Ayverdi Anadolu Lisesi, bize bu kıymetli zamanı anlamlı hale getirebilme fırsatı verdi. Biz de doğru zamanda doğru işler yaparak; proaktif olmayı, sorumluluk ve inisiyatif alabilmeyi, kriz yönetmeyi, yeni projeler ve stratejiler geliştirmeyi ve en önemlisi de insan hayatına dokunabilmeyi öğrendik. Yaptığımız işlerden inanılmaz keyif aldığımızı gördük. İşte bu keyif yolculuğu başlatan ve sürdüren şeydi sanırım.

2.BİGENÇ’in kuruluş süreci de bu döneme mi dayanıyor?

Kuruluş sürecinden ziyade, BİGENÇ’in hayalleri o dönemlere dayanıyor. 

Dolu dolu geçirdiğimiz, bolca insan biriktirdiğimiz 4 yıldan sonra Haziran 2015’te Ayverdi’den mezun olduk, üniversitelerimizi kazandık. 11 Kasım 2015’te resmi olarak Türkiye’nin en genç derneği olan BİGENÇ’i (Bilinçli ve İdealist Derneği) kurduk. Geçtiğimiz Kasım ayında 4.yılımızı kutladık hep birlikte. Üretmeye ve yeni projeler geliştirmeye ilk günkü heyecanımızla devam ediyoruz.

3.BİGENÇ nedir? Ekibiniz kimlerden oluşuyor ve neler yapıyorsunuz?

BİGENÇ, meselesi ‘insan’ olan gençlerle birlikte başta çevresine, ülkesine ve dünyasına ilham olmak ve imkân verebilmek için çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

Ekibimiz, sorunları eleştirmekle kalmayan, yeni fikirler üreten ve belki de en önemlisi ürettiği fikirleri eyleme geçiren lise ve üniversite öğrencilerinden oluşuyor.

Derneğimizdeki tüm çalışmalar, dünyada önemli kuruluşların yönetim modellerinde uygulamaya sokulmuş olan holakrasi sistemi ile yürütülmektedir. (Türkiye’de bu yönetim anlayışı ile çalışan ilk ve tek STK olma özelliğimizi halen korumaktayız.)

Bu çerçevede, okuyan, yazan, düşünen ve üreten bir gençlik için bugüne kadar 25 farklı projeyi hayata geçirdik. Bu projelerin içinde diplomasi projeleri (TÜDİK), gezi projeleri (Keşif İstanbul, BİGENÇ Ekspres), eğitim projeleri (MEREF, BİGENÇ Anlatıyor), küresel hedef projeleri (Young Summit) gibi çizgi dışı projelerimiz mevcut.

4.Dijital Tekerlek nedir? Girişimcilik ekosistemine ne zaman giriş yaptı?

Dijital Tekerlek, bambaşka disiplinlerden beslenen 3 arkadaşın bir araya gelmesiyle temelleri Temmuz 2019’da atılan tekerlekli bir girişimdir.

Günlük otomobil ve motor  başta olmak üzere tüm tekerlekli araçları (otomobil, motor, bisiklet, tır, scooter, uçak…) tek bir çatı altında toplayan tekerlekli bir haber portalıdır.

5.Siz Dijital Tekerlek’te ne yapıyorsunuz? Bu girişimin neresindesiniz?

Dijital Tekerlek’te Kaportacıyım 🙂 Dijital Tekerlek markasını yönetmeye çalışıyorum. Benim dışımda teknik süreçlerini yöneten bir Tamirci’miz (Kemal TOKTAŞ), içerik yönetimini sağlayan Lastikçi’miz (A.Burak BİLGİÇ) ve 10 editörümüz var.

Kaportacı olarak işim, Dijital Tekerlek’in sağlıklı bir şekilde yaşamasını sağlamak, marka fikrimizi dikkat çekici hale getirmek, hedef kitelemizle sürdürülebilir ilişkiler kurmak  ve marka hikâyemize uygun deneyimler tasarlamak. Kısaca Dijital Tekerlek’in verdiği tüm sözleri yerine getirme gayreti içindeyim.

6.Dijital Tekerlek şu an web sitesi olarak hizmet veriyor. İleride bir uygulama olarak görmek mümkün mü?

Evet bir uygulama hayalimiz ve hedefimiz var fakat sadece tekerlekli haber sunan bir uygulama çıkartmanın pek sağlıklı olduğunu düşünmüyoruz.

Öncelikli hedefimiz ürettiğimiz içeriklerin sürdürülebilir olmasını sağlamak ve ziyaretçilerimizle kurduğumuz iletişimi destekleyecek, bağlarımızı güçlendirecek yeni projeler üretmek.

Bu kapsamda üzerine çalıştığımız yeni projelerimiz var. Çok kısa bir zamanda detaylarını paylaşacağız. Bizi takip edin 🙂

7.Dâhil olduğunuz başka girişimler de var mı?

Kurucu ekiplerinde yer aldığım ve batırdığım iki girişim var. Biri sadece girişimlere ve girişimcilere hizmet veren reklam ajansı modeli (Girişim Ajansı) olan FİKRİKA, diğeri de ikinci el kitap değişim ve dönüşüm platformu olan kitapool.com. 

8.Hayal Durağı nedir? Nasıl ortaya çıktı?

Yıl 2016. Yaşlarımız 18.

O dönemlerde bizi dertlendiren bir araştırma sonucu ile karşı karşıyaydık. %98 hayal kurma kapasitesine sahip bir anaokulu çocuğu, lise sıralarına geldiğinde   %2’lik bir dilimle karşı karşıya kalıyor.

BİGENÇ olarak, hayali olmayan liseli arkadaşlarımıza hayal kurdurmak, hayali olanlara da hayallerini tekrar hatırlatmamız gerekiyordu. Hayal Durağı projemizle birlikte, altı ay önce koltuklarına oturduğumuz konferans salonlarının sahnelerine çıktık ve birbirinden kıymetli hikayeler anlattık. 3000 arkadaşımızın hayallerine dokunduk.

Projeyle paralel olarak hayalduragi.org’u yayına aldık ve arkadaşlarımızdan hayallerini bize yazmalarını istedik. 100’lercesi hayallerini bizimle paylaştı. O kadar güzel, o kadar büyük hayaller var ki. Hatırladıkça heyecanlanıyorum.” İyi ki yapmışız.” dediğimiz işlerden Hayal Durağı.

8.Hayal Durağı gibi liseli gençleri hedefleyen başka projeleriniz de var mı?

Elbette var. BİGENÇ olarak asıl hedef kitlemiz lise gençliği. O sebeple liseli arkadaşlarımız dernek olarak ürettiğimiz her projenin rahatlıkla parçası olabiliyorlar. TÜDİK, TÜDİK Anadolu, Young Summit, BİGENÇ Anlatıyor, BİGENÇ Blog, Homofaber bu projelerden sadece birkaçı.

9.Gençler ekibinize nasıl katılabilir?

BİGENÇ Ailesine katılmak isteyen arkadaşlarımızın sosyal medya hesaplarımızı takip etmesi yeterli. Her yılın belli dönemlerinde Nazmet adını verdiğimiz üyelik başvurularını açıyoruz. Formu dolduran arkadaşlarımızla birlikte 3 haftalık bir yolculuğa çıkıyoruz. Başarıyla tamamlayanlar dernekte aktif olarak rol alabiliyorlar.

Dijital Tekerlek Ailesine katılmak veya bir çay içip sohbet etmek isteyenlerin mail (ethem@dijitaltekerlek.com) veya sosyal medyadan mesaj atması yeterli. Üstelik çaylar benden 🙂

10.Genç yaşınızda çok fazla projede aktif rol oynadığınızı görüyoruz. Gençlere bu konunun önemi ile ilgili tavsiyeleriniz nelerdir?

Banka hesabınıza sadece 24 saat içerisinde dilediğinizce harcayabileceğiniz 86.400 Dolar yatsa ne yapardınız?

Cevap çok basit diimi?

Hadi şimdi farklı bir açıdan bakalım. Biz farkında olmasakta her gün tam tamına 86.400 saniyeye sahibiz. Verimli kullanamadığınız her saniye bir daha geri gelmemek üzere kaybolup gidiyor. İşte bu hassasiyet ve farkındalıkla her saniyenizi anlamlı hale getirme gayreti içerisinden olun. Hayalinizdeki gelecek, insanlık ve dünya için karınca sabrı ile çalışmaya devam edin,hayata değer katın, az uyuyup bol okuyun, bol dinleyin 🙂 

Son olarak, bir yandan hayatlarının en önemli sınavlarından birine çalışıp diğer yandan özellikle liseli arkadaşları için tüm enerjisi ve samimiyetiyle çalışan Fikirden Girişime Ailesine çok teşekkür ediyorum. Daha çok güzel işler çıkacak bu aileden takipte kalın, hatta takip etmekle kalmayın bu ekibin parçası olun.

Eylem Deniz Teker

AMAZON’UN BAŞARI HİKAYESİ

Previous article

Inova Incubation-Onur Çağlar Yenitaş

Next article

You may also like

2 Comments

  1. Tebrikler Ethem Taş,
    Teşekkürler Fikirden Girişime 👏👏👏

  2. İbrahim Ethem Abimiz hala okulla bağı devam eden enerjik muhabbeti güzel bir abimizdir. Yaşı/kuşak farkı biz liselilerle iletişim kurmaya engel olmamış -ki bence bu çağın en önemli becerilerindendir- boş durmayan idealist bir insan, tam 21. Yüz yıl insanı. Yolu açık olur inşallah 🙂

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar