Blog

En Doğru Kararı Verebilmenizi Sağlayan 10 / 10 / 10 KURALI

0

    KARAR VERMEKTE ZORLANIYOR MUSUNUZ?

Hayatımıza sürekli yön veriyoruz. Tercih ettiğimiz okul, istediğimiz meslek, konuştuğumuz insanlar, gittiğimiz yollar… Verdiğimiz her karar inşa ettiğimiz geleceğimizin bir parçasını oluşturuyor. Küçük detayların yanı sıra hayatımızda oldukça büyük ve belirgin kararlar aldığımız zamanlar da oluyor. İşte özellikle bu anlarda hayatımızı ve kararlarımızı etkileyebilecek bir kural var; 10/10/10 Kuralı

Gelecek aslında şimdi verdiğimiz kararlar bütününden ibaret. Farkında olmasak da gün içinde küçüklü büyüklü kararlar veriyoruz. Ancak kritik kararlar verirken hata yapabiliyoruz. Bunu ise gelecekte fark ediyoruz.

Araştırmalara göre kötü kararların arkasında 3 sebep var; Geçmiş deneyimler, Önyargılar ve Duygusallık.

Ancak 10-10-10 kuralı işin içine girdiğinde taşlar yerine oturur, işiniz kolaylaşır.  Bu yöntemi çok satan kitapların yazarı ünlü gazeteci Suzy Welch bulmuş. Welch, karar verme aşamasındaki beyin aktivitesini dikkatli bir şekilde incelemiş. Çok önemli ve negatif bir faktörün bu esnada devreye girdiğini bulmuş. Buna hiperbolik azaltma deniyor. Yani sanki gelecek yokmuş gibi davranmak anlamına gelir. Örneğin, sağlığımızdan ödün vermiyormuş gibi abur cubur yiyoruz. Welch’in 10-10-10 kuralını burada devreye giriyor.

Önemli ve riskli kararları almadan önce herkesin kendine şu 3 soruyu sormasını istiyor Suzy Welch: “Bu kararı verdikten 10 dakika sonra ne hissedeceğim, 10 ay sonra ne hissedeceğim ve 10 yıl sonra ne hissedeceğim?”

İlk an, verilen kararın burada ve şu anki sonuçlarını ifade eder. İkinci an ise kararın alındığı ve ilk gerçek sonuçların ortaya çıkacağı zamanla ilgili derinlemesine düşünmenizi sağlar. Üçüncü an, uzak gelecekle ve çok daha fazla zaman geçtikten sonraki kararınızın etkileriyle ilgili olmalıdır. Temel olarak kararı verdiğiniz anın, kararı verdikten sonraki anın ve her şeyin söylendiği ve yapıldığı anın farkında olmanız gerekir.

 10-10-10 kuralına göre bu üç anı görselleştirdikten sonra, ek bir analiz yapmanız gerekir.

Topladığınız bilgiler, sahip olduğunuz seçenekler, inançlarınız, hedefleriniz, hayalleriniz ve ihtiyaçlarınız bu analizin bir parçası olmalıdır. Welch bu noktada kendinize başka bir soru daha sormanız gerektiğine dikkat çekiyor:

Hayatımı kontrol etmeme daha iyi yardımı olacak seçenek hangisidir?

Bu sorunun cevabı, karar vermenize yardımcı olacak nihai faktördür. İstediğiniz geleceğe en iyi uyan seçenek, en uygun karardır.

Bu süreçle herkes mutlu sona ulaşmaz. Bazen aldığınız kararlar, kaybı veya belirli şeylerden vazgeçmeyi içerir. Ancak, bu yöntemi doğru uygularsanız, sonunda rahatlamış hissedersiniz. İlerlemenin en iyi yolunu bir kez keşfettikten sonra, enerjinizi ona odaklamak için daha fazla motive olursunuz.

O yüzden bu kural yapabileceğiniz hatalara karşı önceden düşünüp yakın tarihi daha sonra da geleceğinizle ilgili sorularla kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor.

 

Sinem Ruşen

EMRAH İNANÇ-Taşeron Bankası

Previous article

Üniversiteye Yeni Başlayanlara Tavsiyeler

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog