Röportajlar

EMRAH İNANÇ-Taşeron Bankası

0

1. Taşeron Bankası’nı kurmadan önce batırdığınız işleriniz olduğunu söylemiştiniz. Bu süreç sizin için nasıldı? Umudunuzu kaybettiğiniz bir dönem oldu mu?

Evet aslında ticaret ile 8 yaşında Terzi çıraklığı ile tanıştım ve ardından Üniversite yıllarına kadar birçok farklı işler de çalıştım, bu işler her ne kadar basit görünseler de bugün ki iş yaşantıma katkıları çok fazla oldu. Üniversite yıllarında arkadaşlarım ile bir iş kurma girişimimiz oldu ama 9 ay gibi bir sürede para kazanamayınca ayakta duramadık ve işe son vermiştik. Bu da bugün için büyük bir tecrübe aslında benim için o zaman yaptığım hatalardan ders çıkarmama vesile oldular. Umutsuzluk konusuna gelince hiçbir zaman ümidimi yitirmedim, her dibe vuruşun bir çıkışı, her karanlık gecenin bir sabahı vardır, bu yüzden karamsarlığa, ümitsizliğe, endişeye gerek yok, yeter ki doğru bir insan olun ve doğru iş yapmaya özen gösterin, başarı, para hepsi peşi sıra gelir.

2. Girişim olarak bu yıla kadar ne kadar istihdam sağladınız?

Taşeron Bankası olarak şirket bünyemizde 7 kişilik bir takımımız var ve bu ekip ile 22 ülkeye hizmet sağlıyoruz. İşimiz gereği yurt içi ve yurt dışında ki inşaat projelerinde ise 6 yılda 100.000+ den fazla istihdam sağladık, her yıl ülkemize milyonlarca dolar işçi dövizi girmesine vesile oluyoruz.

3. Taşeron Bankası şu an kaç ülkede hizmet veriyor?

22 ülkede ama 2020 yılında hedefimiz 56 ülke

4. Aslında aileniz memur olmanızı istiyordu. Girişimci olmanıza nasıl tepki verdiler? Size destek çıktılar mı?

Her öğrencinin ailesi çocuğunun iyi yerlere gelmesini ister, ailemin de göstermiş olduğu reaksiyon da aslında bu gerekçelerden ötürü birde aile büyüklerimiz neredeyse tamamı memurluk geçmişine sahip, ailemin memur olmamı isteme sebeplerinden bir diğeri gerekçe de buydu aslında, birde eğitim hayatında başarılı bir öğrenci olmaya özen gösterince ister istemez aile iyi bir makam ve memuriyet beklentisi içinde oluyor ama be günahı da sevabı da benim diyerek girişimciliği tercih ettim, iyi ki etmişim, ailem ilk zamanlarda kabullenmek istemese de son zamanlarda artık memuriyet konusunda ısrar etmiyorlar, ailem aldığım her karar da arkamda durdu sağ olsunlar manevi destekleri ve dualarını eksik etmezler.

5. Girişim olarak hiç yatırım aldınız mı? Reklamınızı nasıl yaptınız?

Yatırım almadık, almayı da açıkçası düşünmüyoruz, çünkü standart gelirleri olan bir şirketimiz var ve gelirlerimiz bize ziyadesiyle yetiyor, çok enteresandır reklam için bugüne kadar sadece 100 dolar harcadık. 🙂 İnşaat sektörü çok devasa bir sektör aslında bu sektörde bilinirlik sağlamak, tanınmak ve tercih edilmek zordur ama işlerimizi çok iyi yaptık, para kazanmayı en son öncelik olarak gördük be da bize başarı getirdi, firmalar arasında duyulmaya başlandık ve herkes referans olmaya başladı böylelikle Türkiye de inşaat pazarının %83’üne Ortadoğu da ise %12’sine hizmet verir hale geldik

6. Taşeron Bankası’ndaki firmalar sadece Türk firmaları mı? 

%80 Türk geriye kalanlar ise 22 ülkenin tanınmış büyük çaplı Müteahhitlik firmaları,Taşeron firma ve ekiplerimiz ise tamamı Türk

7. Taşeron Bankası şu an sadece web site olarak hizmet veriyor. İleride bir cep uygulaması olarak görebilir miyiz?

Açıkçası pek düşünmüyoruz, çünkü kullanıcılarımız ihale açmak ve teklif vermek için proje eklemek, dosya eklemek zorundalar bu dosyaların çoğu da yüksek mb’lı dosyalar olduğu için mobil uygulamadan yüklemeleri çok zor, şu an web tabanlı olarak yolumuza 3 farklı dilde devam edeceğiz.

8. Girişim olarak bir sonraki hedefiniz nedir?

Şu an taşeron bankası markamızı Global de daha geniş kitlere yaymak için bir isim değişikliğine gidiyoruz bunu da ilk kez burada sizler ile paylaşıyorum. Contractor-Subcontractor birleşiminden ortaya çıkan http://www.consubcon.comolarak 3 farklı dilde hizmetlerimize devam edeceğiz ve opersoylarımızı globalde genişletme kararı aldık. Bunun yanı sıra yine yeni ve ilk olacak bazı uygulamarımız da sistemimize ekleyeceğiz, yakın zamanda yeni uygulamalarımız ile ilgili geniş bir açıklama ve tanıtım da yapmayı da planlıyoruz.

9.Gençlere iş ve staj imkanlarınız var mı?

Butik bir ekibimiz var aslında ama tamamen aile ortamı gibi, herkes işini severek ve sahiplenerek yapıyor, ilerleyen dönemlerde globale hizmet verdikten sonra ekibi genişletme ihtiyacı duyacağız tabi, yaz staj dönemlerinde başvuru yapan ve staj yapan arkadaşlarımız oldu tabi.

10- Taşeron Bankası gibi başka büyük girişimlere imza atacak mısınız?

Nasip. 🙂 Üzerinde çalıştığımız ve yakın zamanda bitecek global bir girişimiz var taşeron bankası ile de kısmen bağlantılı ve uluslararası birçok kuruluş ile partnerlik yapacak bir girişim, bittikten sonra canlıya aldığımız da haberiniz olur diye düşünüyorum. 🙂

Eylem Deniz Teker

TÜPRAŞ ile INOWHATİF

Previous article

En Doğru Kararı Verebilmenizi Sağlayan 10 / 10 / 10 KURALI

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Röportajlar