Blog

Dünyaya Eğitim Veren Türk Girişimi Udemy- EREN BALİ

0

Udemy günümüzde çoğumuzun kullandığı ücretli ve ücretsiz eğitimleriyle kendini geliştirmek isteyen her yaş grubuna hitap eden bir online eğitim platformu.

Peki bu dünyaca ünlü online eğitim platformunun bir Türk girişimci tarafından kurulduğunu biliyor muydunuz?

32 yaşındaki Eren Bali, Udemy sayesinde, milyar dolarlık ilk Türk internet şirketinin kurucusu olarak tarihe geçmiş durumda.

Eren Bali Kimdir?

1984 yılında Malatya’da doğan Bali, öğretmen bir ailenin çocuğudur.  Çocukluğundan itibaren çalışkan ve zeki bir öğrencidir ve Malatya Fen Lisesi mezunudur. Lisede Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda derece yapmış, MİT ve Harvard gibi dünyaca ünlü üniversitelerden teklif almıştır. Fakat ODTÜ’de okuyan ablasının izinden gitmiş ve ODTÜ Bilgisayar Mühendisliğini tercih etmiştir, eğitimi sırasında Matematik Bölümüyle de çift anadal yapmıştır.

“Eğitimde fırsat eşitliği”

Eğitimde fırsat eşitliğine inanan Eren Bali, 2007 yılından 2009 yılına kadar Türkiye’de yürüttüğü çeşitli çalışmalar sonrasında 2009 yılında Silikon Vadisi’nde bir şirket kurmak amacıyla ABD’ye taşınmıştır.

Kendisiyle aynı hayallere sahip olan okul arkadaşı Oktay Çağlar ile birlikte proje üzerinde çalışmaya devam etmişlerdir. Projelerine finansman sağlamaya çalıştıkları dönemde ortakları olan Gagan Biyani (Hint asıllı Amerikalı girişimci) ile tanışmışlardır.

“50 yatırımcıdan ret”

1 yıl boyunca projeleri istedikleri gibi gitmeyince Eren Bali, geçimini sağlayabilmek için gece-gündüz çeşitli işlerde çalışmışlardır. 2009-2010 arasında geçen bu sürede proje 50+ yatırımcıdan ret cevabı almıştır.

Yatırımcılar sertifika alınmayan bir eğitim programının tercih edilmeyeceğini düşünürken Eren Bali ise süreklilik olması açısından sertifikalı olmaması gerektiğini savunmuştur.

“Öğrenmek ve sadece kendini geliştirmek isteyen insanlar için böyle bir platform bulunmaz bir hazine olacaktır.”

Eren Bali’ye inanan Dave McClure isimli bir melek yatırımcı sayesinde 1 milyon dolar fon toplamayı başarmışlardır.

Udemy; 2010 yılında Eren Bali, Oktay Çağlar, Gagan Biyani tarafından ABD Silikon Vadisi’nde (San Francisco) kurulmuştur. Kurucular üç kişidir fakat başından beri Udemy’nin kuruluşunda önder ve lider olan kişi Eren Bali’dir.

İlk yatırımcısı McClure ise, Forbes’a şöyle demiş: “Platformun kullanım yaygınlığı nedeniyle, rahatlıkla milyar doları gördüğünü söyleyebilirim.”

Udemy,2019 yılı itibariyle 40 milyon öğrenci ve 50 bin eğitmen ile devam ediyor. Neredeyse tüm alanlarda 60+ dilde 130 bin eğitim kaydıyla hizmet veriyor.

Udemy günümüzde dünyada en büyük ve en yaygın online eğitim platformudur.

Eren Bali 2010-2019 yılları arasında şirketin CEO’luğunu yapmıştır. Fakat yeni projelere yoğunlaşmaya karar vererek 2019 yılında CEO’luk görevini bırakmıştır. Şubat 2019 tarihinden beri Udemy’nin CEO’su Gergg Coccari’dir.

Ezgi Sincer

Günlük Ritüellerle İngilizce

Previous article

StartUp’ta Staj Yapmak

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog