Blog

DİJİTAL PLATFORMDAKİ MESLEKLER

0

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet birçok insan tarafından yaygın olarak kullanıyor. İnternetsiz bir yaşam bu şartlarda imkansız gibi gözüküyor. Her an yanımızda olan internet hayatımızın birçok alanına nüfuz ediyor. Artık çoğunluk interneti sadece bir hobi olarak sosyal medyada sörf yapmak için kullanmayıp, bunu tam zamanlı bir iş haline getiriyor. Şu an da internetin hayatımızdaki boyutunu farklı alanlardaki meslekler olarak tanımlayabiliriz. Yazıda listelenmiş olan meslekler şu an da popüler olanlardan sadece birkaçını oluşturuyor ve muhtemelen internette yapılacak işlemlerin sınırsızlığından dolayı açığa çıkmamış birçok farklı meslekte keşfedilmeyi bekliyor.

Keyifli Okumalar …

1. SOSYAL MEDYA UZMANI

Sosyal medya uzmanı bir ürün, bir hizmet ya da kanal için oluşturulmuş sosyal medya hesaplarını yönetmeyi iş haline getirmiş kişilerdir. İlgilendiği sosyal medya hesabının amacı doğrultusunda gerek fiziki ortamda gerekse online ortamda gerçekleşen etkinliklerden sorumludur. Sosyal medya uzmanının günlük görevleri;

Sosyal ağları takip etmek, ilgili ürüne, kanala ve hizmete sosyal medya hesabı açmak, rakiplerin sosyal medya kanallarını takip ederek gelişmelerden haberdar olmak, online ortamda çekiliş, kampanya vb. sosyal aktiviteler düzenleyerek müşterilerin ilgilisini canlı tutmaktır.

2. YOUTUBER

Google’daki en büyük ikinci arama motorlarından birisi Youtube. Çeşitli konularda birçok kanalın bulunduğu video içerik barındıran bir platform olan Youtube’da her kategoriye uygun içerik üretilebilir. Youtuberlığın iş halini alması ise Google’ın Youtube’u satın almasıyla başladı. Youtube ise Adsese ile çalışmaya başlayarak kazancını Youtube’a içerik üretmeye çalışan kişilerle paylaştılar. Böylece insanların yeni gelir kapısı halini adı. İnsanlar içerik üreterek ek gelir sağlamaya başladı. 

3. BLOGGER

Günümüzde iki çeşit blogger var. Birincisi her marka artık bir bloga sahip oluyor. Bu marka blogları markayı tanıtıcı ve bilgilendirici içerik üretiyorlar. İkinci blog tarzında ise kişisel içerikler yer alıyor. Genellikle kişiler kendi bloglarını açarak ilgilendiği ya da bilgili oldukları konular hakkında içerik üretiyorlar. 

4. VLOGGER

Bu kişiler ise daha çok Youtube ortamında karşımıza çıkıyor. Bir nevi günlük yazmanın günümüze uyarlanmış hali. Bir kişi bir gününü yazmak yerine bir kamerayla çekerek anlatıyor.  

5. GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİİ TASARIMCISI

Bizlerin üstümüze giydiğimiz teknolojik aletlerin genel ismi giyilebilir teknolojik aletler olarak adlandırılır. Ürüne giyilebilir dememiz için akıllı sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefonunuza kablosuz veya bluetooth ile bağlaması gerekir . Apple , Samsung ,  Xiaomi markalarının giyilebilir teknoloji sektörüne ağırlık vermeleriyle bu alanda gelişmeler hızlanıyor .  Bu ürünlerin tasarlayıp oluşturan kişilere ise giyilebilir teknoloji tasarımcısı deniyor.

6. SANAL ASİSTAN

Diğer adlarıyla dijital asistan ya da yapay zeka asistanı olarak da bilinir. Genel amacı asistanlık yapılan kişilere teknik, idari, ve yaratıcı hizmet sunmaktır. Doğal dili işleme yeteneği olan, ses komutlarını anlayan, komutları yerine getirebilen uygulamaları içerir. Asistanlık yaptığı kişinin mail kontrolü, sosyal medyası, planlayıcı, rezervasyon, bilgilendirme, telefon görüşmesi gibi faaliyetlerini sürdürür. Ofis asistanlarının günümüzdeki internet ve teknolojiyle bütünleşmiş halidir.

7. İNTERNET GAZETECİLİĞİ

Günümüz şartlarına uyarlanmış bir meslek türü de sadece intenet üzerinden haber yayını yapılmasıdır. Artık insanlar bayilerden gazete alıp okumak yerine kullandıkları teknolojik aletlerden gündemi takip ediyor. Bu düzenin farkına varan gazeteler ise web sitelerine haber yapıyor. Böylece hem kağıt tasarrufu hem de haberin zaman tasarrufu sağlanmış oluyor.

8. DİJİTAL PAZARLAMA UZMANI

SEO, SEM , Social Media Marketing, Affiliate Marketing, E-mail Marketing, Content Marketing gibi online pazarlama kanallarından oluşan platformlar dijital pazarlamadır. Bu sektördeki uzmanlar dijital pazarlama sürecinde e-mail, sosyal medya ve arama motoru gibi online araçları kullanarak pazarlama stratejilerini oluşturup reklem kampanyalarını yöneten kişilerdir.   

9. VERİTABANI PROGRAMCISI VE YÖNETİCİSİ

Bankacılık, otomotiv, sanayi, sağlık, şirket yönetimi , iletişim sistemleri , hava taşımacılığı ve teknolojik aletlere kadar geniş yelpazede kullanılan sistemlerin veri alt yapısını oluşturan kişilerdir. Veritabanına güvenli erişimin olması, bakımının yapılması , hata onarma , yedekleme işlemleriyle ilgilenirler. Bu kişilerin veri oluşturma ve kod yazması becerisi en üst safhalardadır. 

10. BİLİŞİM HUKUKU UZMANI

Son yıllarda interneti zarar vermek amacıyla kullanan kişilere karşı avukatlar içinde bilişim alanındaki suçlarla uğraşan kişilere verilen uzmanlıktır. Sahte sosyal medya hesabı açma, online itibar yönetimi, internetten şantaj, kaçak bahis dolandırıcılığı, bilişim sistemine girme suçu, kredi kartı dolandırıcılığı bilişim alanındaki suçlar arasındadır. 

11. YAZILIM VE MOBİL UYGULAMA UZMANI

Hootsuite’nin Dijital in 2019 da yayımlanan raporuna göre internet kullanım oranının %62 oranla mobil cihazlarda olduğu görülmüştür. Mobil cihaz kullanımının yaygın olması beraberinde mobil uygulamalara gelen talebi arttırmıştır. Bu nedenle en fazla nitelikle personel arayışı içerisinde olan sektörlerden birisidir. Yazılım ve mobil uygulama uzmanı olan kişiler şirket veya bireyler için yazılımlar geliştirir, geliştirilen uygulamalar test edilir. Daha sonrasında ise destek ve eğitim konularında katkı sağlarlar. Ülkemizde bu alanı çeşitli sertifika programlarıyla destekliyor. 

12. GOOGLE ADWORDS HESAP YÖNETİCİSİ

Google Adwords reklamverenlerin reklamlarını internet kullanıcılarının arama motorlarında aradıkları kelimelerle ilişkilendirerek anasayfada alt ve üst köşelerde yer almasının sağlayan ücretli bir google servisidir. Bu hesap yöneticileri ise işletmenin dijital pazarlama kapsamında Google Adwords de yer alan reklamları için reklam planlama, reklam kurulumu, performans takibi ve performans raporlaması yaparak reklam stratejileri geliştirme görevini üstlenirler. 

Merve Gör

Türkiye’nin En Büyük Dijital Kız Kardeşlik Çemberi: BinYaprak

Previous article

BİR FİKİR NASIL OLUŞUR?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Blog