GenelTavsiyeler

DİJİTAL PAZARLAMA ve Earnado

0

  Pazarlama, pazarlamanın stratejik uygulaması konusunda dünyanın en önde uzmanı ve pazarlama dendiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Philip Kotler’a göre “insanların fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarını belirleme ve bu ihtiyaçlarını karşılama süreci” olarak tanımlanmaktadır. Philip Kotler’ın pazarlama alanında kaleme aldığı birçok kitabın yanında Harvard Business Review, Journal of Marketing gibi tanınmış yayınlarda basılmış yüzlerce makalesi yer almaktadır. Pazarlama alanında kendini geliştirmek isteyen herkesin Philip Kotler’dan faydalanmasını şiddetle tavsiye ederiz.

Günümüzde pazarlama, dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama olarak ikiye ayrılıyor. Gekleneksel pazarlamanın 18. yüzyılda ortaya çıktığı söylense de insanlık var olduğundan beri pazarlama hayatımızın içinde. İnsanların birbirine bir şeyi sevdirme, onu alması için ikna etme çabası pazarlamanın ana çıkış noktasıdır diyebiliriz aslında.

Dijital pazarlama ile karşılaştıracak olursak:

  1. Geleneksel pazarlama daha çok tv, radyo, gazete gibi geleneksel medya kanallarını kullanırken dijital pazarlama internet kanallarının tümüyle hedef kitlesine ulaşır.
  2. Geleneksel pazarlama geniş bir hedef kitlesine hitap eder ve belli bir kesime detaylı hedefleme yapamaz. Dijital pazarlamada ise insanların yaşı, ebeveynlik durumu gibi özellikleri göz önünde tutularak doğrudan hedeflenen kitleye ulaşılabilir.
  3. Genellikle geleneksel pazarlama, dijital pazarlamadan çok daha yüksek maliyetler gerektirir.
  4. Geleneksel pazarlama etkileşimsizdir ve ölçümü zordur. Yani kullanıcı sadece bir mesaj alır ve kullanıcıdan geri dönüş alınamaz. Dijital pazarlama ise ölçülebilir ve etkileşimlidir.
  5. Dijital pazarlama çok daha hızlı gerçekleştirilebilen bir süreçtir ve optimize edilebilir. Verilen bir reklamda yapılmış bir hatayı düzeltmek geleneksel pazarlama kanallarında çok zahmetli ve ek masraflara sebep olabilecek bir durum iken dijital pazarlamada yapılmış hataları düzeltmek çok daha kolaydır.

Dijital pazarlama, 2000 yılında internet balonunun patlaması ve 2005 yılında sosyal medya platformlarının ortaya çıkmasıyla önem kazanmaya başlamıştır.  Google, Instagram, Facebook veya farklı içerik siteleri gibi tüm online mecralarda yapılan satış, bilinirlik çalışmaları dijital pazarlamanın temel misyonunu oluşturur.

Günümüz şirketlerinin en çok önem verdiği, en çok para harcadığı iki alan veri bilimi ve dijital pazarlamadır ve bu iki alan şirketlerin geleceğini, şirketlerin büyümesini, tanınırlığını belirleyen en önemli faktörlerdendir. Bu yüzden dijital pazarlama yetkinliğine sahip olmak size iş hayatında çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Peki siz, kendinizi dijital pazarlama alanında nasıl geliştirebilir, nasıl büyük bir hızla dijitalleşen dünyamızda yetkin bir dijital pazarlamacı olabilirsiniz?

Earnado

Earnado, şirketlerin gelişmesi için kendi dijital pazarlama sistemini kurgulamış bir web sitesidir. Şirketler bir form doldurduktan sonra Earnado’nun geliştirdiği algoritma ile şirketlerin dijital yol haritaları hazırlanır. Bu dijital yol haritalarında dijital pazarlama ile ilgili yapılması gereken planlar, görevler bulunmaktadır ve sitenin Earnie adını verdiği kişiler ekipleşerek şirketlerin dijital yol haritasındaki uygulamaları gerçekleştirir. Peki Earnie kimdir, neler yapar?

Earnie

Earnado içerisindeki dijital pazarlama eğitimlerini alan, öğrendiklerini uygulayan ve sonunda şirketlere dijital pazarlama hizmeti sunan kişidir. Earnie olmak için Earnado web sitesinden online başvuru süreçlerine dahil olabilir, kaydolurken kendini geliştirmek istediğin alanları ve mentörleri seçebilirsin. Dijital pazarlama hakkında pek bir bilginiz yoksa da endişelenmenize gerek yok, size yapılacak görev atamaları, sizin başlangıç formunda sorulara verdiğiniz cevaplara göre bulunduğunuz seviyeden itibaren yapılacak. Oyunlaştırılmış sistem üzerinden sana atanan SEO, sosyal medya yönetimi, web analizi gibi pek çok alandan 10 görevi eğitim videolarını izleyerek yerine getirmeniz beklenecek ve şirketlere hizmet vermeden önce birçok pratik yapma imkânı bulacaksın.

Görevleri tamamlayıp bol pratik yaptıktan sonra hizmet vermek üzere bir projeye atamanız gerçekleşecek. Projenizi, projenin gerektirdiği zaman limitleri arasında istediğiniz bir zaman sonuçlandırabilirsiniz. Bu süreçte yerine getirdiğiniz tüm görevler sonucu proje yöneticisi olacak yetkinliğe sahip olabilirsiniz.

https://earnado.com/tr/earnie-ol/

Eğer bir girişimci olmak istiyorsanız Earnado sizi bu konuda da destekliyor ve size Earnie’ler ile bir start-up kurmanız için bir program veriyor. Bu programda hem dijital pazarlama hem de girişimcilik eğitimi sunuyor fakat bu programın size katacağı en büyük şey sizi diğer Earnie’ler ile buluşturması ve doğru ekibi kurmanız için size geniş bir network ağı sunması olacaktır. Çünkü girişimcilik serüveninin en değerli parçası bu yolculukta birlikte olduğunuz ekiptir ve Earnie’nin size sunduğu bu imkanla hem dijital pazarlama hem de girişimcilik alanında yetkin insanlarla bu yolculuğa çıkabilir, kendi girişimcilik hikayenizi yazabilirsiniz.

Pazarlama sanatının büyük bir çoğunluğu marka oluşturma sanatıdır. Bir şey marka olmadığında sadece satılan bir mal olarak kalır.”Philip Kotler

Eren Sincer

İlk Dijital Kadın Asistanı PepApp -EMRAH YİĞİT

Previous article

Dijital Not Tutma – Kullanabileceğiniz Uygulamalar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Genel