Tavsiyeler

Dijital Not Tutma – Kullanabileceğiniz Uygulamalar

0

Çoğumuzun zihninde kullandığımız, kullanmadığımız; önemli veya önemsiz bulduğumuz binlerce düşünce sürekli dolanıp durur ve bu durum bir konu üzerinde yoğunlaşıp kendimizi sadece o konuya odaklamak istediğimizde bazı zorluklar çıkarabilir. Buna kendimden bir örnek verebilirim. Üniversite tercihi yapacağım zamanda aklımda 3 seçenek vardı ve hepsinin olumlu, olumsuz yanlarıyla ilgili fikrim vardı. Fakat bunları sadece zihnimde tutarak, düşünerek bir karara varamadım. Her birinin olumlu, olumsuz yanlarını bir arada ve toplu görme ihtiyacım olduğunu fark ettim çünkü zihnim not almak için pek de uygun bir yer değildi.

İlk dijitalde not alma deneyimimi bu şekilde yaşadım ve bu deneyim bir karara varmamda en etkili olan şeylerden biri oldu. Yazdığım 2 sayfa yazıyı yakın çevremle değerlendirdiğimde hangisini daha çok istediğimin, hangisinin beni daha çok heyecanlandırdığının yazı dilimden bile fark edilir olduğunu gördük. Bu ve bunun gibi yazıya dökmenin insanların karar vermesini kolaylaştırdığına dair binlerce örnek görebilirsiniz.

Not tutmak, düşünmenin harekete geçirilmiş halidir ve bu hareket zihninizdeyken karmaşık gibi gözüken çoğu şeyi daha anlaşılır, daha sistematik kılar. Ayrıca fikirlerinizin cümleye dökülmüş halini toplu bir vaziyette görmek çözüme varmanızda da büyük oranda katkı sağlar. Şu an aklınızda şu soru olabilir: Tamam, not tutmanın hayatımızı kolaylaştırabileceği çok fazla şey var ama neden bir not defterinde veya kağıtta değil de dijitalde not tutmalıyız?

21. yüzyıl ile beraber dijitalleşmeye başlayan dünyamız pandemi etkisiyle bu konuda büyük bir hız kazandı ve hayatımızda bazı şeyler zorunlu olarak online hale geldi. Derslerimiz, işimiz, kurslarımız vs. Diyelim ki ders notu tutacaksınız, hocanızın yaptığı sunumun dosyasını kalem kağıtla kendi notunuza geçirmek çok zahmetli ve uzun vakitler alan bir iş olacak iken dijitalde sadece bir ekran görüntüsü alıp notunuza aktarmanız yeterli olur. Ayrıca dijital ortamda tuttuğunuz notlara erişebilirliğiniz çok daha yüksek. Tuttuğunuz notlar, kullandığınız uygulamada, siz kaydetmek için ekstra bir şey yapmadan, otomatik olarak kaydedilir ve uygulamaya erişiminizin olduğu her an kayıtlı notlarınıza ulaşmanız mümkün.

Bunlardan başka dijitalin sağlayacağı diğer avantajları büyük ölçekte kullanacağınız not tutma uygulaması belirleyecek. Yazımızın devamında çoğu not tutma uygulamasını kullanmış bir ekip olarak en işlevsel olduğunu, en çok işimize yaradığını düşündüğümüz not tutma uygulamalarını anlatacağız.

Dijital Not Tutma Uygulamaları

Notion

https://www.notion.so/

Notion, bir proje yönetim ve not alma uygulamasıdır. Uygulamaya ilk girdiğinizde her şey çok karmaşık gelebilir ve uygulamanın size sunduğu tüm imkanları keşfetmeniz biraz vaktinizi alabilir. Çünkü uygulama, size uygulama içerisinde gördüğünüz nerdeyse her şeyi özelleştirebilme imkanı sunuyor ve diğer not tutma uygulamalarıyla kıyaslayacak olursak bu konuda en başarılı uygulama Notion. Mesela bir “yapılacaklar listesi” sayfanıza Spotify çalma listesi veya sizi motive eden başka herhangi bir şeyi ekleyebilirsiniz. Uygulama, alışma sürenizin ardından size oldukça sade gelecektir ve bu durumun sizde çalışmaya teşvik edici bir etkisi olabilir. Ayrıca uygulamada kendi tasarımınızı yapmakla vakit kaybetmek istemiyorsanız Reddit üzerinden kullanıcıların hazırladığı tasarımları kendi Notion sayfanıza aktarabilirsiniz: https://www.reddit.com/r/Notion/

Evernote

https://evernote.com/intl/tr/

Evernote, not tutma uygulamaları içerisinde alışma sürenizin en kısa süreceği uygulama. Tutorial kısmı oldukça güzel yapılmış ve size her türlü desteği sunuyor, uygulamanın imkanlarını tüm ayrıntısıyla anlatıyor. Evernote’u gelen maillerinizi, faturalarınızı tutmak; alışveriş listesi yapmak için bile kullanabilirsiniz. Uygulamanın bulut sistemi sorunsuz çalışıyor, ayrıca uygulama içerisindeki şablon çeşitliliği uygulamayı oldukça işlevsel kılıyor. Ders notlarınızı tutmak, ders programınızı yazmak, sınav dönemlerinizi işaretlemek için sayısız şablondan faydalanabilirsiniz. Örneğin ders notu tutmak için kullanılan bir şablonda “bu nottaki önemli soru neydi?”, “notun özeti” gibi boşluklar bulunuyor ve size daha interaktif ders çalışma imkanı sağlıyor.

Microsoft OneNote

https://www.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/onenote/digital-note-taking-app

OneNote, Microsoft’un diğer programlarından (Word, Excel vs.) alışık olduğumuz arayüzü kullanıyor ve tasarımsal kişiselleştirme gibi özellikler olmadan doğrudan işlevselliğe odaklanmış bir uygulama. Size çok geniş bir çalışma alanı sunuyor ve ses kaydı, görsel, link, çizim vs. gibi her türlü not eklenebiliyor. OneNote’u ön plana çıkaran en büyük şey, bulundurduğu paylaşımlı not özelliği. Kullanıyor olduğunuz bir not sayfasının linkini başka biriyle paylaşmanız halinde o kişi de not sayfanız üzerinde değişiklikler yapabiliyor. Bu özelliğinden dolayı içerisinde bulunacağınız herhangi bir ekip çalışmasını OneNote üzerinden yürütmek size önemli miktarda kolaylık sağlayacaktır.

Eren Sincer

DİJİTAL PAZARLAMA ve Earnado

Previous article

NETWORKING

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler