Genel

İlk Dijital Kadın Asistanı PepApp -EMRAH YİĞİT

0

1)Bir erkek olarak kadınlar için dijital bir asistan yapma fikri nasıl aklınıza geldi?

Bu işin cinsiyeti olduğunu düşünmüyorum. Buradaki tecrübem sağlık sektöründeki işlerimden kaynaklı. Ben Türkiye’nin ilk sağlık odaklı dijital medya ajanslarından birinin kurucu ortağıyım. Bu yüzden bütün işim neredeyse doktorlarla, sağlıkçılarla, hastaneler, klinikler olduğu için problemi bu sayede görebildim. Çok fazla kadın doğum doktorları ve onların hastaları ile çalıştığımız için bu sorunu fark ettik. Kadın doğum doktorlarımıza gelen hastalar regl takiplerini, ovülasyon dönemlerini bilmiyor, takip edemiyorlardı. Biz de böyle bir uygulama yapıp kadınların hayatlarını kolaylaştırmak istedik. Fikir buradan çıktı ve daha sonra gelişerek büyüdü. Fikir çıktı ama rakiplerden farklı olmamız gerekiyorduk. Globaldeki uygulamalara baktık ve nerde farklılaşabileceğimize baktık. Sadece bir regl takip takvimi yapmak istemedik bu yüzden kadınların bu süreçlerdeki duygusal durumları da göz önüne alarak ve onlara destek olarak PepApp’ı farklı kıldık.

2) PepApp alanında Türkiye’de ilk. Peki Dünya pazarında durumlar nasıl?

PepApp Türkiye’de ilk yerli kadın dijital asistanı. Dünyada da diğer rakiplerimizden ayrıştığımız noktalar var. Diğer uygulamalardan farklı olarak biz kendimizi dijital kadın asistanı olarak tanımladık. O yüzden dünyada da belli başlı alanlarda ilkiz diyebilirim. Örneğin dünyada çok fazla regl takip uygulaması var ancak globalde 3 tane büyük rakip var diyebiliriz. Bunlarda genelde regl ve sağlık alanlarıyla ilgili. Biz ise kadınları duygusal anlamda desteklemeye odaklandığımız için dünyada ilkiz diyebilirim.

3) PepApp günün belli saatlerinde, kullanıcılarına kendilerini özel hissettirecek bildirimler gönderiyor. Bunları nasıl belirlediniz? İçerikleri nasıl geliştiriyorsunuz?

Kadınlar hem regl döneminde hem PMS döneminde hem ovülasyon döneminde çeşitli duygusal ve fiziksel değişimler yaşıyor. Biz PepApp sayesinde kadınların ne zaman hangi dönemi geçirdiğini bildiğimiz için aşağı yukarı kadının nasıl hissettiğini biliyoruz ve o ana özel push’lar yolluyoruz. Örneğin PMS dönemindeyse biraz belki gergin belki mutsuz olabileceğini düşünüp keyfini yerine getirecek güzel sözler söylüyoruz. Ya da free dönemindeyse bir film öneriyoruz ya da bir şarkı. Özel bildirimlerde bir arkadaş gibi kadınları mutlu etmeye çalışıyoruz.

4) Daha önce bir girişimde yer aldınız mı? PepApp ilk deneyiminiz mi?

Sekiz belki dokuz yıldır girişimcilik sektörünün içerisindeyim. Benim ilk girişimim Medya Şef isimli bir dijital ajanstı. Medya Şef Türkiye’nin ilk sağlık odaklı dijital ajanslarından biri. Medya Şef’le beraber mobil dünyaya alışmaya başladık. Bu dönemde Türkiye’de mobil uygulama sektörü gelişmiş değildi. Daha sonra beraber Hamilelik Rehberi isimli bir uygulama çıkardık. PepApp’tan sonra Doktorderki diye bir startup’a kurucu ortak oldum.

5) PepApp dünyaya açıldı mı? Kaç dile çevrildi ve servis edildi şu ana kadar? 

Dünya’ya açılmayı birkaç dile çevirmek olarak görmüyorum. Şu an PepApp 6 dile çevrildi ve globale açılmaya hazır. Birçok ülkeden kullanıcımız var. Zimbabve’ye kadar pek çok ülkeden kullanıcımız var. Ama bence hala globale açılmadık. Henüz pazarı analiz edip ona uygun içerikler üretmediğimiz için dünyaya açıldık diyemem.

6) PepApp önümüzdeki yıllarda bir yapay zekaya dönüşecek mi?

PepApp’i ilk kurduğumuzdan beri amacımız buydu ve hala bu. Altını çize çize dijital asistan diyoruz. Eğer PepApp sana özel bildirimler atamıyorsa, tavsiye veremiyorsa dijital asistan kelimesinin altını dolduramıyoruzdur. Şu an bunun için çalışıyoruz. Uygulama içerisinde sorular sorarak kullanıcılarımızı daha yakından tanıyarak ona özel bir yapı kurmaya çalışıyoruz. PepApp’i bir gün gerçekten makine öğrenmesi teknolojisiyle kadını çok yakından tanıyan bir uygulama haline gelecek. Şu an bunun için çalışıyoruz.

7) PepApp’in blog kısmında işler nasıl yürüyor? Sadece kadınlara yönelik mi içerikler üretiyorsunuz?

Uygulamalarımız kadınlara yönelik olduğu için içeriklerimiz kadınlara yönelik içerikler. Kendi yazarlarımız var ve genelde kadınlara yönelik yazıyorlar. Dışarıdan hizmet aldığımız seksologlar, psikologlar, jinekologlar, diyetisyenler var. Blog içerisinde yayınlıyoruz bunları da. İçerik partnerlerimiz var. Onlarla da içeriklerimizi karşılıklı kullanarak, düzenli olarak içerik girmeye gayret ediyoruz.

8) Medya Şef’ten ve kuruluş sürecinden bahseder misiniz?

Medya Şef dijital pazarlama ajansıydı. Sağlık dikeyinde hizmet veriyorduk. Arama motoru optimizasyonu, sosyal medya yönetimi, Google reklamcılığı, kriz yönetimi gibi dijital alanda sağlık sektöründeki firmaların neye ihtiyacı varsa onu sağlayan bir firmaydı. E-mail marketinge, pr’a, web siteye vesaire ihtiyaçları varsa onları sağlıyorduk. Yavaş yavaş dijital marketing kavramı sosyal medyanın daha fazla tüketilmesiyle değişti. Değişen sosyal medya tüketiminden sonra markalar kendi sosyal medya yönetimlerini kendi içlerinde kurdukları ekiplerle yapmaya başladılar ve bu daha sağlıklı ve faydalı oluyor. Çünkü ajans olarak uzaktan uzağa bir markanın sayfasını yönetirken çok efektif olmayabiliyordu. Biz de ajans tarafını mobile kaydırmaya, çağa ayak uydurmaya çalıştık. Artık sağlık sektöründeki firmalarının internet üzerinden reklamlarını yaparak daha çok kişiye ulaşmasını sağlayacak bir ajansa döndük.

9) PepApp şu an sadece regl günü ve doğurganlık dönemlerini takip ediyor. İleriki dönemde başka içerikler eklenecek mi?

PepApp’ın bir diğer amacı kadınların sürekli beraber olduğu bir arkadaş olabilmek. Yani kadının neye ihtiyacı varsa onu sağlayabilmeli PepApp. Regl takibini, hamilelik takibini, çocuk doğduktan sonraki bakım sürecini kadınlar PepApp’ten yapsın istiyoruz. Hamilelik modundan sonra PepApp’te amacımız anne-bebek modunu da getirebilmek. Kadının 13 yaşından itibaren yanından ayırmadığı bir uygulama haline gelmek istiyoruz.

10) Uygulama içerisinde PepStore isimli bir açık arttırma alanı var herkes bunun ne olduğunu merak ediyor. PepStore nedir?

Store kısmı bizim uygulama içerisinde oyunlaştırma yapma isteğimizden doğdu. Burada kullanıcıyı hem eğlendirip hem de ona hediyeler vermek istedik. Kullanıcılar görevleri yerine getirip coin topluyorlar. Biriktirdikleri coin’lerle store’dan tamamen ücretsiz açık arttırma usulü ile ürünleri alabiliyorlar. Hemen al sistemi var bazı ürünlerde. Hemen al ile markadan bir dijital kod veya bir hediye kazanılabiliyor. Çok da ilgi gören bir alan. Hatta ilk çıktığımız ay Iphone, Macbook gibi ürünler de hediye ettik. Düzenli olarak da hediye vermeye devam ediyoruz.

11) Ekibiniz çoğunlukla erkeklerden mi oluşuyor? Uygulamanın kadınların ovulasyon ve regl gibi dönemlerini takip ettiğini düşünürsek ekip arkadaşı seçiminde cinsiyet önemli bir faktör oluşturuyor mu?

PepApp’ın sadece görünen yüzünde erkekler var. Geri kalan tüm ekip neredeyse kadınlardan oluşuyor. İçerikler jinekologlar tarafından kontrol ediliyor. Hemşirelerle çalışıyoruz kimi yerlerde. Yazar arkadaşlarımız komple kadın. Bu işin hikaye anlatıcıları erkek sadece ama tabi ki arkamızdan güzeller güzeli kadınlardan oluşan büyük bir ekip var.

12) Son olarak blog yazılarını, yazılara gelen yorumlara verilen yanıtları ve günlük olarak uygulamaya gelen bildirimleri okuduğumuz zaman çok samimi ve sevecen bir dille karşılaşıyoruz ve bu genelde alışık olmadığımız bir durum. Böyle bir dil kullanmaya nasıl karar verdiniz? Sizce bu dilin olumlu ya da olumsuz bir etkisi var mı?

Bu dili “Şöyle bir dil oluşturalım.” diye oluşturmadık. Samimi olmak istedik. Her ne kadar mobil bir uygulama da olsak bu uygulamayı insanlar yönetiyor ve arkadaşımızla konuştuğumuz gibi konuşmak istedik. PepApp’ın mottosu da bu zaten. “Senin en yakın arkadaşın…” diyerek yola çıktık biz. Arkadaşın dediğimiz uygulamanın bir banka gibi resmi mesajlar atmasını düşünemezdik zaten. Gerçekten kendi arkadaşlarımızla nasıl konuşuyorsak o şekilde bildirimler atmaya başladık. Bu samimiyeti de alınca da insanlar bizi arkadaş olarak görmeye başladı. PepApp tamamen Penguen ile konuşturulan, sevimli bir ara yüzle tasarlanmış bir uygulama. Samimiyetin önemine inanıyoruz.

https://letspepapp.com/

Eylem Deniz Teker

YENİBİRLİDER DERNEĞİ- LEAD21 Fellowship

Previous article

DİJİTAL PAZARLAMA ve Earnado

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir