Tavsiyeler

CV Nasıl Hazırlanır?

0

Özgeçmiş hazırlamak, size hem gelecekte yapacağınız iş başvurularında hem de geçmişte yaptığınız işleri, kazandığınız yetkinlikleri bir sayfada toplu olarak görmenizi sağlayarak kendinize bir kariyer planı oluşturmanızda büyük katkı sağlayacaktır. Türkiye’de çoğu genç özgeçmişine yazacak bir şeyi olmadığı bahanesini kullanarak özgeçmiş yazmayı üniversiteden mezun olana kadar ertelemektedir. Halbuki özgeçmişinizi lisede (en geç üniversiteye başladığınızda) yazmalısınız. Eğer lisede özgeçmişime yazacak hiçbir şeyim yok ki derseniz yazının ilerleyen bölümlerinde bu konuya değineceğim. Özgeçmiş hazırlamada en önemli konulardan biri özgeçmişinizi her zaman güncel tutmaktır. En az 6 ayda bir özgeçmişinizi güncellemelisiniz.

Hazırladığınız özgeçmişi eğer bir şirkete gönderecek olursanız özgeçmişinizi ilk inceleyecek kişi başvurduğunuz şirketin insan kaynaklarından sorumlu biri olacak ve çok fazla iş başvurusu aldıklarından dolayı sizin özgeçmişinize ayıracağı süre en fazla 10-15 saniye olacaktır. Bu yüzden yazınızda öncelikle dikkat etmeniz gereken konular sayfanızı elinizden geldiğince düzenli tutmak, yazım veya gramer hatası yapmamak ve de mümkün olduğunca özgeçmişinizi tek sayfa tutmak olmalıdır. Çoğu şirket İngilizce seviyenizi ölçebilmek amaçlı özgeçmişinizi İngilizce yazmanızı bekler. Bu yüzden biri Türkçe biri İngilizce olmak üzere çift özgeçmiş yazmanız yararınıza olacaktır.

    Peki özgeçmiş nasıl hazırlanmalı, hangi bölümlerden oluşmalıdır?

Özgeçmişinizde bulunması gereken 8 bölüm vardır:

  • İletişim
  • Eğitim
  • Deneyim
  • Projeler
  • Yayınlar Yetkinlikler
  • İlgi Alanları
  • Referanslar

İletişim: Bu bölüme telefon numaranızı, mail adresinizi, en önemlisi de LinkedIn hesabınızın linkini yazmalısınız. Bazı şirketler şirkete ne kadar sürede gidip gelebileceğinizi öğrenebilmek için adres yazmanızı da beklemektedir ama adresinizi belirtip belirtmemek tamamen size kalmıştır.

Eğitim: Bu bölümde ilkokuldan başlayarak tüm eğitim hayatınızı yazmanızdan çok eğitim gördüğünüz son iki kurumu belirtmeniz önemlidir.

Deneyim: Bu zamana kadar yaptığınız stajlardan, gönüllü çalışma deneyimlerinizden veya hiç iş deneyimim yok derseniz okulunuzda organize ettiğiniz bir etkinlikten, kurduğunuz bir kulüpten bahsedebilirsiniz. Üniversiteden mezun olana kadar yapabildiğiniz kadar staj yaparak bu bölümü doldurabildiğiniz kadar doldurmak size çok büyük avantaj sağlayacaktır.

Projeler: Bu bölümde yapmış olduğunuz bir TÜBİTAK projesinden (vb. projelerden) bahsedebilir, mühendis veya mimarsanız yaptığınız projelerin linkini koyabilirsiniz

Yayınlar: Bu bölüme kendi blog yazılarınızı; varsa gazetede, dergide yayınlanmış yazılarınızı koyabilirsiniz.

Yetkinlikler: Bu bölümü iki alt başlık altında toplayarak doldurmanız gerekiyor:

  • Teknolojik Yetkinlikler: Bu başlık altında bilgisayar ortamında sahip olduğunuz yetkinliklerden (MS Office, Java, Python, Adobe Photoshop vb.) bahsetmelisiniz.
  • Dil Yetkinlikleri: Bu başlık altında ise sahip olduğunuz dil seviyelerinden bahsetmelisiniz. (Eğer dil sertifikalarınız varsa bu bölüme sertifikalarınızı da koymanızı tavsiye ederim.)

İlgi Alanları: Bu bölümde bahsedeceğiniz ilgi alanlarınız iş ortamında sizi öne çıkarabilecek ilgi alanları olmalıdır. Mesela bunlar girişimcilik, machine learning (makine öğrenmesi), teknoloji vb. türde işvereni etkileyecek ilgi alanları olmalıdır.

Referanslar: Bu bölümde referans vereceğiniz kişiler sizi çalıştığınız şirkette en iyi tanıyan kişiler olmalıdır. Mümkünse vereceğiniz referansı çalışmış olduğunuz şirketin en yetkili kişisinden vermenizin büyük katkısı olacaktır. Son olarak da mümkünse işverene güven sağlamak için son çalıştığınız yerden referans vermeniz de önemlidir.

Özgeçmişinizi bahsettiğim 8 bölüme ayırıp sayfanızı da düzenli bir şekilde kullanırsanız geriye, her anını kendinize bir şeyler katarak yaşamanız gereken hayatınızdan bahsetmek kalıyor.

Eğer çılgınca hiçbir şey yapmadıysan doğru yolda değilsin demektir.”

Eren Sincer

Ne Gerek Var Kitap Okumaya (!)

Previous article

İTÜ ÇEKİRDEK

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler