Tavsiyeler

BİR FİKİR NASIL OLUŞUR?

0

Mükemmel bir iş fikri bulmam için ne yapmam gerekiyor?…

Kafamızda bunun gibi binlerce soru var biliyorum. Fakat öncelikle bir fikri nasıl buluruz gelin bunun üzerine düşünelim.

Öncelikle siz kimsiniz? Ne istiyorsunuz bu hayattan? Durun hemen derin felsefik düşüncelere dalmayın. Düşünün tekerlek nasıl bulundu. Günümüzde kullanılan binlerce icat binlerce alet bir fikrin bir beynin ürünü değil mi? Bu insanlar kimdiler bu insanlar ne istiyorlardı? Günümüzde kendini girişimci diye tanımlayan yahut girişimci olmak isteyen insanların en büyük sorunu ne istediklerini bilmemek. Herkes hayatında bir girişim yapar sizlere girişimciliğin ne demek olduğundan bahsedip canınızı sıkmayacağım merak etmeyin eminim birçok yerde bu tarz yazılar okumuşsunuzdur. Bu yazıda alışıla gelenin dışına çıkalım.

Her insan hayatında bir kere de olsa bir girişim yapar bu illa ticaret anlamında olmak zorunda değildir. Bence yeni bir kitaba başlamak da büyük bir girişimdir. O kitabın seni nereye sürükleyeceğini bilemeyiz sonuçta. Adını birçok kez duyduğumuz büyük girişimcilerin veya liderlerin hayatlarını incelediğimiz zaman çoğunun girişimlerine bir kitabın sayfasından başladıklarını görüyoruz. Peki neden?

Çünkü kitaplar bizim düşünmemizi sağlıyor böylece çevremizde gerçekleşen olayları daha iyi analiz edebiliyor ve eksikleri saptayabiliyoruz. Sağlam bir fikir her zaman ihtiyaçlardan meydana gelir. Bunun için arkasında duracağımız, uğruna nice zorluklara göğüs gereceğimiz sağlam bir fikrin gerçekten her şeye değer olması gerekli değil mi?

Hadi köşeyi dönelim…

En başta ne olmak istiyorsunuz demiştik. Adı altın harflerle yazılmış, insanlara faydalı işler gerçekleştirmiş, yaşadığı çevreye büyük katkılar sağlamış biri mi yahut sadece para sahibi olan biri mi? Tabi ki herkesin yaşamını sürdürmesi için paraya ihtiyacı var günümüz şartlarında yaşamın kaynağı paradan geçiyor maalesef…  Fakat eğer amacınız bir ihtiyacı karşılamak ve insanların hayatlarına dokunmak değilse fikri bulmak için yanlış yoldasınız. Para kazanmak için yapılan işler tüccarların yaptığıdır. Sokaktaki birçok insandan duyduğumuz “Abi alacaksın ucuza satacaksın pahalıya” tarzında cümleler tüccarların işidir, eğer girişimci olmak istiyorsanız vizyonumuz daha geniş olmalı.

Eğer sizin ihtiyacınız varsa başkalarının da ihtiyacı vardır.

Eğer bir fikri gerçekleştirmek için her şeyi göze alabiliyorsanız, gerçekten insanların buna ihtiyacı olduğunu tespit ettiyseniz korkmayın. Koşun hedeflerinize.

Unutmayın hayata umutla bakabilenler ilerler.

Bir problemle uğraştığınız zaman onu gerçekten anladığınız zamandır.” – Elon Musk

Osmanhan Kılıçarslan

DİJİTAL PLATFORMDAKİ MESLEKLER

Previous article

KADIN GİRİŞİMCİ YARIŞMASI

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Tavsiyeler