Blog

BANA BİR AKIL VER HOCAM!

0

Merhaba Sevgili YKS Şampiyonları!

Üniversite çaylakları… Tabii birilerimiz için kara bazılarımız için yeni başlangıç bazılarımız için de kurtuluş günü olarak sayılan koskoca YKS günleri bitti ama şunu belirtelim YKS dediğimiz olay sen ve ÖSYM tarafından oynanan, küçükken sürekli oynadığımız topu birbirimizi atarak yere düşürmeme oyununa benzer. İlk top sende başladı ve AYT’den çıktığın an topu ÖSYM’ye gönderdin. Şu an tatil moduna geçip, derin bir oh çekiyorsun ya da ‘’Keşke şu konuya biraz daha çalışsaydım. En azından 1 Net daha yapardım.’’ diyorsun. Fark etmez sen her şekilde bizim YKS şampiyonumuzsun!

ÖSYM sana ne zaman topu atacağını belirledi. 18 Temmuz. Bu alacağın top emin ol herkesin abarttığı kadar kritik ve önemli bir top. Gelen sonuca göre 2 seçeneğin var. Ya topu ‘’ÖSYM bende bir sene daha kalsın bu top. Biz size döneriz.’’  Deyip tekrar YKS şampiyonu olacaksın ya da 23-29 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM’ye tekrar topu atacaksın.

Şimdi gel gelelim sana bu topu atarken yapacağın kritik atışlara. Senin için 4 kritik atış belirledik. Bunlar;

  1. Bilgili İnsan Atışı
  2. Araştır yoksa yanarsın Atışı
  3. Aile düşüncesi Atışı
  4. Para Atışı

Bu 4 atış senin hayatını tamamen değiştirecek atışlar olduğunu aklından çıkarma. Unutma sadece senin geleceğin değil, tüm dünyanın geleceği senin elinde. Ne kadar iyi atışlar o kadar iyi bir gelecek!

1.BİLGİLİ İNSAN ATIŞI

Biliyorsun ki çoğu insanda olan bir özellik var. Çok bilmişlik… Ağızı olan konuşuyor. Senin burada yapman gereken şey tercih zamanında, hatta sınav sonucun açıklandığı zamandan itibaren tercihlerin için seni doğru yönlendirecek bireyleri bulmak. İstersen bunu bir eğitim koçuyla yap istersen bir Youtube kanalıyla istersen Rehberlik hocan ile yap. Yeter ki senin içine sinsin. Üniversite hayatını ve buna bağlı olarak iş hayatını sen yaşayacaksın. Onlar değil.

Senin için bu konuda doğru yönlendirecek, alanında uzman isim listesi oluşturduk. Bu isimleri sosyal medyadan takip etmeyi unutma. Arkadaşlarının yaz tatili fotoğraflarını göreceğine tercihinde sana yardımcı olacak fotoğrafları, yazıları gör.

1 .Nur Erdem Özeren

2. Sayit Gürsoy

3. Salim Ünsal

4. İlhan Sevin

5. Onur Soğuk

6. Burak Kılanç

7. Erhan Erkut

2. ARAŞTIR YOKSA YANARSIN ATIŞI

İlk olarak şununla başlayalım. Bir Üniversitesinin adına bakıp büyüsüne kapılma. ‘’Ama benim istediğim bu, bu bölümde burada okunur!’’ deme. Bak bakalım konumu nerede, sosyalleşebileceğin ortam mevcut mu, o Üniversite’de okuyan öğrenciler memnun mu?

Örnek verecek olursak; diyelim ki bir eve çıkmak istedin ve bu evde en az dört yılını harcayacaksın. Bu evi iyice ölçüp tartarsın değil mi? İmkanlarını, aynı apartman ya da sitede yaşayan insanlara sorular sorup, bilgi alırsın değil mi? İşte bunu tercih listene yazacağın üniversite için de yapmayı ihmal etme.

He deyip geçme bizden söylemesi YA-NAR-SIN. Bu yıllar bir daha gelmiyor. Sonra çok pişman olursun. Biz YKS şampiyonlarının pişman olmasını asla istemeyiz.

3. AİLE DÜŞÜNCESİ ATIŞI

Üniversiteyi sen okuyacaksın, ailen değil. Hatta belki de ailenden çoook uzak bir yerde okuyacaksın. Söyledim, tekrar söylüyorum. Yaşadığın bu hayat tamamen sana özel bir hayat. Senin kararların, senin doğruların, senin yanlışların, senin tercihlerin. Evet tabi ki onların da fikirlerini sor. Senden sonra seni en iyi tanıyan kişiler ailendir. Ama körü körüne asla onların dediğini yapma. Ha sana da fikirleri mantıklı geliyor ise neden olmasın 😊

4. PARA ATIŞI

Toplumsal normlardan kurtul! ‘’ Bu meslekte para var.’’ ‘’Şu meslek çok para kazanıyor.’’ deme. Sen mesleğini ne kadar seversen, o kadar işinde başarılı olur ve refah bir hayat sürersin. Her şey senin elinde. Mesleğini sevmenin altın kuralı ise bölümünü sevmek olduğunu da asla unutma!

Eminiz ki bu atış taktiklerini kullandığın sürece her şey yolunda gidecek. 23 Temmuz’dan sonra topu tekrardan ÖSYM’ye atıyorsun. ÖSYM sana topu atınca görüşmek üzere!

ERHAN ERKUT’UN TERCİH YAPARKEN ADLI BLOG YAZISI İÇİN:http://erhanerkut.com/egitim/tercih-yaparken/

Begüm Kartal

KADIN GİRİŞİMCİ YARIŞMASI

Previous article

SADECE BİR ADIM AT

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog