Blog

Bakış Açınızı Değiştirecek 3 TEDx Konuşması

0

1.Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok? | Emin Çapa

Emin Çapa, Gazeteci ve Ekonomi Müdürü, CNN TÜRK

İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünden mezun olan Emin Çapa lisansüstü eğitimlerinin ikisini de AB üzerine yaptı. Hürriyet Gazetesi, Tempo Dergisi ve TİSK gibi çeşitli kurumlarda çalıştı. Türkiye’nin ilk özel radyolarından Genç Radyo’nun kurucuları arasında bulundu.Sabah Gazetesi’nde 5 sene ekonomi muhabirliği yapmasının ardından CNN Türk’te çalışmaya başlayan Emin Çapa, halen daha CNN Türk’te ekonomi müdürü olarak çalışmaktadır.

Emin Çapa, konuşmasına dünyayı değiştiren bilim adamlarından bahsederek başlamış,ardından Türk eğitim sistemine önemli eleştiriler yönelterek devam etmiştir. Günümüzde yaşanan bilimsel patlamada ülkemizin rolünü iyi belirlemesi gerektiğini söylemiş ardından eklemiştir: Arşimet, suyun kaldırma kuvvetini hamamda bulduysa, binlerce yıldır milyonlarca Türk neden suyun kaldırma kuvvetini bulamadı?


2.Sen Atatürk’sün, Senin Elin Kanar mı? | Ahmet Naç

Ahmet Naç,İlkokul Öğretmeni

Öğretmenliğe Siirt’te başlayan Ahmet Naç şu an İstanbul’da Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda görev yapmaktadır.Kendisini diğer öğretmenlerden ayıran en önemli özelliği sınıfı için hiçbir fedakarlıktan kaçınmamış olmasıdır.

Ahmet Naç, konuşmasında Atatürk’ün hayatını farklı bir bakış açısıyla anlatmış, tarihin en büyük askeri dehalarından biri olan Atatürk’ün asıl mesleğinin öğretmenlik olduğunu belirtmiştir. Atatürk’ün” Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.” sözü üzerinde duran Ahmet Naç birçok öğretmen ve öğrenciye yol göstermiştir.

3.İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle! | Selçuk R. Şirin

Selçuk R. Şirin, New York Üniversitesi

Selçuk Şirin, New York Üniversitesi’nde (NYU) Profesör olarak davranış bilim ve istatistik dersleri vermekte, eğitimden gelişime geniş bir alanda araştırmalar yapmaktadır. İlkokula Kars’ta başlamış liseyi Göle’de bitirmiştir. ODTÜ’den lisans, SUNY’den yüksek lisans ve Boston College’dan doktora derecesi almış olan Şirin 100’ü aşkın bilimsel yayına imza atmıştır. Boston College ve NYU’dan Ögretim Üyesi Mükemmeliyet Ödülü, ABD Çocuk Gelişimi Vakfı’ndan Araştırmacı Ödülü, AERA’dan Araştırma Büyük Ödülü, ve Jacob Vakfı’ndan 2018 Sosyal Girişimcilik Ödülü almış,2015 yılında ABD Bilimler Akademisi Komisyonuna seçilmiştir.

Türkiye’de eğitimden istihdama, ekonomiden iş güvenliğine yüzlerce veriyi analiz eden Selçuk R. Şirin, konuşmasına durumun iç açıcı olmadığını belirterek başlamıştır.Ancak bu verilere rağmen kendisini asıl kaygılandıran noktanın ülkedeki hayal kıtlığı olduğunu vurgulayan Selçuk Şirin, bu durumu teknolojik ve beşeri gelişmenin önündeki en büyük engel olarak görmüştür.Ayrıca hayalini yitirmiş bir ülkenin katma değer yaratamayacağını belirten Selçuk Şirin, bu duruma çözüm olarak itiraz etmeyi görmüş, itirazsız hayalin,hayalsiz ilerlemenin var olamayacağını belirterek konuşmasını sonlandırmıştır.

Eren Sincer

RANA ÖZŞEKER-RNA Değişim Yönetimi Kurucusu

Previous article

Failure Week- İTÜ GİRİŞİMCİLİK KULÜBÜ

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Blog