Blog

AMAZON’UN BAŞARI HİKAYESİ

0

Yaratıcı düşünceler ve ardından gelen global liderlik.

1994 yılında Jeff Bezos finansal hizmetler firması D.A Shaw’da ki başkan yardımcılığı görevinden ayrılarak ilgi duyduğu dijital platformda satış yapma fikrini geliştirmeye başlar. Kitapları seven Bezos, kitap satmaya karar verir ve evinin garajında fikrini geliştirmeye devam ederken ilgili bölümler için bir ekip kurar ve 1995 tarihinde kurduğu şirkete Cadabra adını verir. Bir süre sonra ürkütücü olduğunu düşündüğü ismi nehrin heybetine gönderme yaparak Amazon olarak değiştirir. Amazon online olmaya ilk karar verdiğinde, çoğu ziyaretçi için görünümü çok sade ve çekicilikten uzaktı.

Tom Alburg adlı bir yatırımcı, 1995’de Amazon’a $100,000 yatırmaya karar verir ve bu şirketin daha iyi görünümlü bir web sitesine sahip olmasına ve daha iyi barındırma hizmeti olarak daha hızlı olmasına yardımcı olur. Temmuz 1995’de, şirket tam olarak hizmet vermeye başlar ve Douglas Hofstadter’ın, Akışkan Kavramlar ve Yaratıcı Benzerlikler isimli ilk kitabını satar. İlk günlerde sadece tek rakam ile ifade edebileceğimiz sayıda sipariş alırlarken lansman sonrasında 12 bin dolarlık siparişler gelmeye başlar ve git gide ekip için kargolama ve paketleme süreçleri zorlaşır. Ard arda gelen mesailerin ardından Jeff Bezos gerekli departmanlara sahip bir ofise geçer.

Birkaç ay sonunda Amerika’da elli eyalet ve kırk beş ülkelik geniş bir ağa sahip bir şirket haline gelir. Kuruluşundan iki yıl sonra bir milyon müşteriye ulaşan ilk online perakendeci unvanını da bu vesileyle almış olur. Bezos insanların müşteri olarak yeniden dönmesi için bir kitapçıdan daha fazlasını yaratması gerektiğine karar verir.

Amazon’un başarısına büyük bir katkısı olan, müşterilerine fikirlerini ve geri dönütlerini ifade etmeleri için yorum opsiyonunu ekler. İnsanlar Amazon’a sadece bir şeyler satın alma yerinden ziyade, bir online topluluk olarak bakmaya başlarlar. Bir kar taneciğinden çığ olma yolunda devam eden Amazon; bir yıl sonra online müzik ve video işine de el atma kararı alır. 1999 yılında oyuncak, elektronik ürünler ve donanım da satmaya başlayan Jeff Bezos; aynı yıl Time dergisi tarafından “Yılın Adamı” sıfatına layık görülür. İlk net karını 2001’in son çeyreğinde ilan eden şirketin, böylece sürekli büyüme devri de başlamış olur. 1999’un sonunda, Amazon’un satışları milyar dolarların üstüne çıkar. Yapılan kar hiç bitmeyecekmiş gibi görünür.Ancak 2001’de Amazon 1.4 Milyar dolar mali zarar raporlar ve 1000’in üzerinde çalışanını işten çıkarır. Bezos’un ise vazgeçmek yerine fikirler üreterek yeni inovasyonlara imza atar. Farklı firmalarla görüşerek onların  ürünlerini Amazon’da online satmak için anlaşmaya varır. Target, Toys R Us, Old Navy ve daha birçok farklı şirket ürünlerini Amazon üzerinden satmayı kabul ederler. Fikrin hayata geçirilmesinin ardından Amazon bugün ki heybetine ulaşır.

Yenilikçi vizyonu bununla sınırlı kalmayan Amazon’un son yıllarda yaptığı en büyük atılımı, kullanıcıların gelecekte iyiden iyiye mobil cihazlara yoğunlaşacağını öngören Bezos’un, elektronik kitap okuyucusu Kindle‘ı piyasaya sürmesi olmuştur. Şu anda Kindle3 adıyla satılmakta olan cihaz, Amazon’un en çok satılan ürünü haline gelmiştir. Ayrıca, Amazon internet sitesinde Kindle üzerinden okunabilecek, oldukça geniş bir elektronik kitap arşivi bulunmaktadır.

Her daim yeni inovasyonları takip eden Amazon kargolamaya PrimeAir projesi ile bir değişiklik getirir ve dronlar ile dağıtıma başlayarak dikkatleri üzerine çekmiştir.

En büyük hassasiyeti müşteri memnuniyeti olan Bezos, hayal edererek hedefe dönüştürdüğü fikrini bir garajdan çıkartarak bugün dünyanın en büyük online perakende şirketini büyük bir titizlikle yönetmektedir.

” Biliyorum ki başarısız olursam bundan pişmanlık duymayacağım. Pişman olacağım şey, denememiş olmamdır.” -JEFF BEZOS

Selen Özergin

YETGEN EĞİTİM PROGRAMI

Previous article

Fikir Küratörü-İBRAHİM ETHEM TAŞ

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog