Blog

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ

0

Bütün özel günlerin bir anlamı olduğu gibi 8 Mart’ın da arkasında aslında üzücü ama her yıl hatırlamamız ve anmamız gereken bir olay vardır. Kadınların bağımsızlığını ve haklarını savunması adına oldukça anlamlı bir gündür.

Neden 8 Mart?

ABD’nin New York kentinde bir dokuma fabrikasında gerçekleşen olay sonucu kadın hak ve özgürlüklerini yaşatmak için bir semboldür.

Çok ağır çalışma şartları, çok uzun saatler ve düşük ücretler yüzünden fabrikada çalışan kadınlar tepki göstermeye başladı. Bu sırada grev yapma kararı alan kadınlar taleplerini açıkladı: “Daha iyi çalışma şartları, 10 saatlik iş günü ve eşit ücret.”

40.000 kadının gerçekleştirdiği bu grev sırasında çıkan olaylar sonucu ise fabrikada şüpheli bir yangın çıktı. Bu yangında 129 kadın hayatını kaybetti.  

Dünya Kadınlar Günü ilk olarak “CLARA ZETKIN” tarafından önerildi.

1910 yılında 2. Enternasyonal, Danimarka’nın Kopenhag kentinde toplandı. Almana Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını önerdi ve bu öneri oy çoğunluğuyla kabul edildi. İlk kez 19 Mart 1911’de Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de anıldı. Gösterilere yüz binlerce kadın katıldı. Seçme seçilme, meslek sahibi olma ve eğitim görme hakkı istediler.

Tarih nasıl kararlaştırıldı?

İlk zamanlarda belli bir tarihi yoktu. İlkbaharda gösteriler yapılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1917 Ekim Devrimi’nin önderi ve Sovyetler Birliği’nin kurucusu Lenin’in önerisiyle 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Adı da “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak belirlendi. Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında bazı ülkelerde yasaklansa da Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını resmi olarak kabul etti.

Türkiye’de 8 Mart

1975 yılı ve sonrasında dünyada oldukça yaygın bir şekilde kutlanmaya başladı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin etkilenmesi sonucu 1984’ten beri her yıl kutlanmaya devam etmektedir.

REKLAM VE PAZARLAMA ZİRVESİ’19

Previous article

IKIGAI: Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog