Blog

5S METODU NEDİR?

0

Japonların 5S metodu daha düzenli ve kaliteli bir hayat için 5 ana prensip kolundan temizlik ve düzene dayanan bir metottur. Bu teknik gerek iş gerek kamusal gerekse özel hayatta herhangi bir ön hazırlık gerektirmeksizin kullanılabilir.

1960’lı yıllarda Toyota şirketi tarafından kullanıldığı bilinmekle beraber günümüzde çocuk eğitimlerinde de bu yöntemin kullanıldığı görülmektedir. Bu metodun kullanılmasındaki amaç daha hijyenik daha verimli ve kaliteli bir düzen içine girmektir.

5S METODU NASIL UYGULANIR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu metodu uygulamak için herhangi bir ön hazırlığa ihtiyaç yoktur, ihtiyacımız olan tek şey kararlı olabilmek ve metodu istikrarlı bir şekilde uygulayabilmektir. Metodun ismini aldığı 5S ise;

Seiri, Seiton, Seiso, Seiketsu ve Shitsuke.

Seiri-Sınıflandır

Son günlerde de çok popüler olan minimalizmin farklı bir isimdeki hali olan seiri gereksiz eşyaları bir kenara ayırarak bu eşyaların kapladığı yerden tasarruf etmeyi ve kalabalık arasında kullanmaya fırsat olmamış eşyaları ortaya çıkarmayı amaçlar. Bir eşyanın ayırılması konusundaki en önemli kriter eşyanın en son ne zaman kullanıldığıdır, uzun süre kullanılmamış olan eşyaları elden çıkarmamız en faydalı karar olacaktır.

Seiton-Düzenle

Seiriden sonra gelen bu aşama sınıflandırma aşamasıdır. Kullanılmadığına karar verdiğimiz ve ayırdığımız eşyaları en uygun şekilde organize etme ve yerleştirme söz konusudur. Bu aşamada amaç karışık vaziyette bulunan eşyalar arasından aradığımızı bulmaya çalıştığımız süreyi en aza indirmek ve zaman kaybını önlemektir.

Seiso-Temizle

Seiso temizliğin yapıldığı adımdır. Aynı zamanda kirliliğe sebebiyet veren durumlar da tespit edilip ortadan kaldırılır. Bu aşamayla beraber metodun asıl dayanağı olan temizlik ve düzen kollarından diğerine de ulaşılmış olur.

Seiketsu-Süreklilik

Bu aşamada birleşerek bir sorun meydana getiren problemlerin takip edilip çözülmesini amaçlar, bununla beraber günlük karışıklıklar ortadan kaldırılarak esasında büyük bir birikimden kurtulunmuş olunur.

Shitsuke-Disiplin

Metodun son aşaması ise temelde disiplini ifade etmektedir. Buna göre belirtilen diğer 4 aşamanın kararlı bir şekilde sürdürülmesi ile bu alışkanlıklar sürekli bir biçimde hayatımızda olacaktır. Bu 5 yolla beraber daha düzenli ve kaliteli bir hayata sahip olmak mümkün.

Asena Şeşen

21/90 KURALI

Previous article

İYİLİK KAZANSIN

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Blog