Tavsiyeler

21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı – YetGen

0

Niteliksiz eğitim, çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Halihazırda kullanıyor olduğumuz eğitim sistemlerinin hiçbiri günümüz şirketlerinin, çağımızın ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte insanlar ve toplumlar yetiştirme yeterliğine erişemedi, tamamı gelecek nesilleri içerisinde bulunacakları yaşam koşullarına, yaşamın gereksinimlerine hazırlamada sınıfta kaldı. Çünkü eğitim sistemlerimiz, bize bilgi aktarma üzerine kurulu. Özellikle ülkemizdeki sabit müfredata dayalı eğitim modeli çağın oldukça dışında.

Geçmişte bir yetkinliğin değişmesi, bir konu hakkındaki bilginin yenilenmesi 8-9 yıl sürüyordu ve bu durum sabit müfredata dayalı eğitim için uygundu. Fakat günümüzde bir alanda yetkin olabilmek için yaklaşık 3 ayda bir kendinizi geliştirmeniz, yaşam boyu öğrenme felsefesini benimsemiş olmanız gerekiyor. Bu durum sabit müfredata dayalı sisteme oldukça ters.

Dünya Ekonomik Forumu’nun yayınladığı 2020 ve 2015 yılındaki en değerli 10 yetkinlik listesine baktığımızda karmaşık problem çözme ve takım çalışmasının 21.yüzyılın en değerli yetkinliklerinden olduğunu ve yaratıcılığın giderek önem kazanmaya başladığını görüyoruz.

Eğitim sistemlerimizin yetersizliği tam olarak da 21. yüzyılın sahip olmamızı beklediği yetkinlikleri sunmaktan tamamen uzak olmasından ileri geliyor ve bu yetersizliği biz henüz 21. yüzyıla girmemişken fark eden YetGen’in kurucusu Erhan Erkut; o zamandan beri insanları bu konuda bilinçlendirmek, insanlarda farkındalık yaratmak için programlar, seminerler düzenliyor. 2014 yılında yaklaşık 30 öğrenci ile başladığı YetGen serüveninde şu an bir yıl içerisinde yaklaşık 10.000 öğrenciye ulaşabilmiş durumda.

Peki, YetGen nedir, geleceğimiz için bize neler sunar?

YetGen, 21. yüzyıl yetkinlikleri farkındalık programıdır. Eğitim programı içerisinde, kişisel gelişiminizden takım çalışması, sunum teknikleri gibi temel becerilere; 21.yüzyıl okuryazarlığından Excel ile modelleme, algoritmik düşünme gibi teknik becerilere kadar sizi her alanda geleceğe hazırlayacak dersler yer alıyor. Aslında YetGen, bir kültür kazandırma programı da diyebiliriz. YetGen kültürü; size yaşam boyu öğrenmeye açık olmayı, BM sürdürülebilir kalkınma hedeflerine teknoloji odaklı çözümler geliştirebilme vizyonunu, girişimciliği öğretir. Katacağı öz güven sizi dünyayı değiştirebileceğinize inandırır.

YetGen programının son günü geldiğinde o gün sizler için bir şeyin sonu değil, dünyayı daha iyi bir yer yapma yolcuğunuzun başlangıç günü olacaktır. Kısaca YetGen, dünyanın sizden ne beklediğini, gelecekteki fırsatları, geleceği şekillendirecek başlıkların neler olduğunu ve bu alanlarda kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğreten ve bu alanlarda sizlere temel hazırlayan, ufkunuzu genişleten bir eğitim programıdır.

Küçüklük hayalim dünyada yapılmamış, şu anda var olmayan bir şey üretmekti. Ben, bu adını koyamadığım şeyin girişimcilik olduğunu YetGen’de öğrendim. Bu hayatta, eğitim sisteminin bize öğrettiği “gelecekte yapabileceğimiz meslekler” listesinin aksine gelecekte yapabileceklerimin çok daha geniş bir yelpazede olduğunu burada fark ettim ve burada vizyon kazandım.

YetGen’i sadece bir eğitim programı olarak düşünmeniz yanlış olur, YetGen sizi dünyayı daha iyi bir yer yapmayı amaç edinmiş 1000 öğrenci ile buluşturur ve network kurabileceğiniz en güzel ortamlardan birini sağlar. YetGen’i YetGen yapan en önemli parça liderlerdir. Liderler ekibi, sizden önceki dönemlerde YetGen sürecini yaşamış, YetGen kültürünü en iyi şekilde benimsemiş kişilerden oluşur. Her liderin 20-25 öğrenciden oluşan kendi ekibi vardır ve lideriniz YetGen süreciniz boyu ihtiyacınız olan her konuda size yardımcı olur; sizleri tanımak, sizlerin kendinizi keşfetmenizi sağlamak için oldukça çaba harcarlar.

Ben bu süreci deneyimlemiş biri olarak YetGen çatısı altında geçirdiğim hiçbir saniyeden pişman olmadım ve YetGen kültürünü hayatım boyu taşıyacağıma ve başkalarına aktarmaya çalışacağıma eminim. Sizler de bu süreci deneyimleyerek , YetGen’in size sunacağı tüm imkanlardan faydalanabilir, inşa edeceğiniz geleceğinizin temellerini en güzel şekilde atabilirsiniz.

Bu yılki YetGen 3.dönem başvuruları açıldı ve başvurular 6 Eylül’e kadar açık olacak. Sizler de aşağıdaki bağlantıdan başvuru süreçleri hakkında bilgi alabilirsiniz. Umarım ki hepiniz bu süreci deneyimleme fırsatı bulursunuz.

https://yetkingencler.com/basvuru/

“Yetkinlikler, yetkinlikler, yetkinlikler, yetkinlikler…” – Erhan Erkut

Eren Sincer

Turkcell Geleceği Yazanlar

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Tavsiyeler