Blog

21/90 KURALI

0

Kurala ismini veren ilk sayı “21” bir alışkanlıktan vazgeçmek veya bir alışkanlık edinmek için beynimiz ihtiyaç duyduğu minimum gün sayısını ifade eder. Diğer sayı “90” ise vazgeçilen veya alışkanlık haline getirilen davranış modelinin sürdürülebilir olması için gerekli olan gün sayısıdır.

21/90 KURALI NASIL UYGULANIR?

Günlük hayatta rutin haline gelmiş olan pek çok alışkanlığımızı aslında düşünerek yapmayız bunların hepsine refleks ve doğuştan demek yanlış olacaktır. Esasında günlük rutinimizi oluşturan pek çok hareket ve davranışımız bir alışkanlıkla başlayıp rutin haline gelmiştir. Bu alışkanlıkların bazıları zorunlu nedenlerle ortaya çıkmış olsa da bazıları tamamen bizim isteğimize bağlıdır.

Örneğin; her sabah işe gitmek için yataktan kalkıp yürümek bir zorundalıkken her hafta sonu aynı saatte yürüyüşe çıkmak kişinin kendi isteğiyle alışkanlık haline getirdiği bir rutindir. Öyleyse doğuştan sahip olmadığımız alışkanlıkları sonradan edinebilmek de mümkündür. Bunun için ihtiyacımız olan 21 gün boyunca aynı şeyi yapmak ve istikrarlı olmaktır.

Yapılan araştırmalar ve uzman görüşleri istikrarlı bir şekilde devam edilen 21 günlük süreç sonucunda alışkanlığın artık bir rutin haline geldiğini söylüyor böylece vazgeçme veya alışma durumu gerçekleşmiş oluyor.

21 günlük uygulamanın ardından kazanılan alışkanlığı koruyabilmek için de 90 güne ihtiyacımız var kişi eğer 21 gün boyunca devam ettirdiği rutinini 90 gün daha uygulamayı başarırsa korumayı sağlamış oluyor ve bu rutin onun yaşam tarzı haline geliyor. Konuyla alakalı Barış Özcan’ın da tüm yıla yaymış olduğu “Zinciri Kırma” isimli bir takvimi mevcut, zinciri kırmamanın önemi ve felsefesini anlattığı videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

Kötü alışkanlıklardan kurtulmak, faydalı alışkanlıklar edinmek için zincirleri kırın ve 21/90 kuralını uygulayarak hayatınızı değiştirmeye başlayın!

Asena Şeşen

TAKİP ETMENİZE DEĞER YOUTUBE KANALLARI

Previous article

5S METODU NEDİR?

Next article

You may also like

Comments

Comments are closed.

More in Blog