Blog

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ

0

Çanakkale savaşının bilinmeyen kahramanlarından Çanakkale Boğazı Müstahkem Mevkii Komutanı ‘Orgeneral Cevat Çobanlı’. 

1817 yılında doğan Cevat Paşa, 1891’de Harp Okulu’nu, 1894’te Harp Akademisi’ni birinci olarak bitirdi ve kurmay yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu.  

1912-1913 yılları arasında Şark Ordusu Kurmay Başkanı olarak Balkan Savaşları’nda görev yaptı. Savaştan sonra Miralay rütbesine terfi etti. 

29 Kasım 1914’te Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanlığına atandı. Göreve gelir gelmez bütün tabyaları elden geçirerek savaşa hazır hale getirdi. Albay Cevat Çobanlı, Nusrat Mayın gemisine o tarihi görevi olan “26 mayını kıyıya paralel döşeme” emrini vererek düşman donanmasını bozguna uğratmıştır. Bu zaferden dolayı “18 Mart Kahramanı” unvanı ile anılan Cevat Paşa, geri çekilen düşmanı seyrederken şu sözleri söyler: “Gittiler, geçemediler,  geçemeyecekler.”  

(Çanakkale savaşlarında 250 bin askerimiz şehit düştü. Düşman kayıpları ise bu rakamın da üstündeydi.) 

Çanakkale Zaferi’nin 104. Yılını kutlarken başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bu toprakları vatan yapan, vatanın bölünmez bütünlüğü için hayatlarını feda etmekten çekinmeyen aziz şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyoruz. 

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebeleri’ni kazandıran bu yüksek ruhtur.” -Mustafa Kemal ATATÜRK 

Çanakkale’nin Bilinmeyen Öyküleri:

TEDx Kadıköy Anadolu Lisesi

Previous article

Gelecek Daha Net

Next article

You may also like

Comments

Leave a reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Blog